Maďarsko od 1. září nejméně na měsíc uzavře hranice pro cizince, aby zabránilo šíření koronaviru. Výjimku budou mít vojenské konvoje, humanitární tranzit či obchodní nebo diplomatické cesty. Informoval o tom v pátek vládní kabinet premiéra Viktora Orbána, který citovala agentura Reuters. Maďaři vracející se ze zahraničí budou muset do karantény. Opustit ji budou moci pouze po dvou negativních testech na covid-19. Maďarsko zatím zaznamenalo 5511 nakažených, z nichž 614 zemřelo.
Ministerstvo zdravotnictví zařadilo Prahu do oranžového, tedy druhého stupně rizika covidu. Zatím se nezavádí zpřísněná opatření, uvedl Vojtěch. "Pouze doporučujeme nošení roušek na školách a ve vnitřních prostorách. Riziko je na spodní hraně té oranžové barvy," řekl.
Policie v Berlíně se připravuje na možné násilí při ohlášených víkendových protestech proti koronavirovým opatřením. Aktivisté odmítající restrikce vyzvali na sociálních sítích lidi v celé Evropě, aby se ozbrojili a připojili se k nim během demonstrace v německém hlavním městě, informovala dnes agentura Reuters.
V berlínských ulicích bude více než 3000 policistů, z nichž 1000 budou posily z dalších spolkových zemí. V případě nutnosti budou nasazena i vodní děla, varovala policie.
Přehled dnešních událostí ze zahraničí:
"Pokud někdo dobrovolně cestuje do ciziny, nemohou náklady na jeho testy nést daňoví poplatníci," řekl na tiskové konferenci šéf úřadu maďarského premiéra Gergely Gulyás. Dodal, že maďarské úřady budou uznávat jen maďarské testy.
Další detaily opatření se budou projednávat na sobotním setkání premiéra Orbána s ministry vnitra a obrany
"Počet nakažených se zvýšil… a většina z nich je ze zahraničí," uvedl Gulyás. Podle jeho slov byla tato omezení nutná, aby mohl příští týden začít školní rok a aby vláda ochránila obyvatele stejně jako ekonomiku.
Britská vláda spustí příští týden mediální kampaň za návrat do kanceláří těch lidí, kteří nyní pracují z domova. Bude v ní vyzývat zaměstnavatele, aby své zaměstnance ujistili, že návrat na pracovní místo je v případě dodržení opatření proti covidu-19 bezpečný. Podle stanice BBC vychází kabinet vstříc podnikatelům, kteří upozorňují na vylidňování měst.
Španělsko dnes oznámilo 3829 případů nákazy potvrzených za poslední den, což je nejvyšší denní bilance v zemi od konce dubna a o pět desítek více než za předchozích 24 hodin.
V Praze přibylo od čtvrtečního podvečera 103 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to dosud nejvyšší nárůst za 24 hodin od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů pražské hygienické stanice. Celkem se od začátku března nakazilo v metropoli 4870 lidí, téměř 3500 z nich už se uzdravilo a 110 lidí s koronavirem zemřelo.
Přehled dnešních událostí z domova:
Denní přírůstek nakažených koronavirem v Česku ve čtvrtek potřetí v řadě přesáhl 350 případů. Dalších 291 potvrzených případů zatím testy potvrdily dnes. V tomto týdnu odhalily laboratoře přes 1600 nakažených. Čtyři z pěti nejvyšších denních přírůstků od začátku epidemie navíc bylo v uplynulých sedmi dnech. V ČR je od března 23 582 potvrzených případů covidu-19. Vyléčilo se téměř 17 500 lidí, obětí je 419. Aktuálně nemocných tak je 5716. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
U většiny nakažených má nemoc mírný průběh. S koronavirem bylo podle posledních údajů k úterku hospitalizováno 139 lidí, nejvíc od 13. května. V těžkém stavu bylo 32 pacientů, rovněž nejvyšší počet za víc než čtvrt roku.
Přesné parametry uzavření hranic Maďarska od 1. září Asociace cestovních kanceláře podle svého místopředsedy Jana Papeže zatím nezná, nemůže se tedy k situaci vyjádřit. Mluvilo se podle něj však o tom, že by lidem s předplaceným pobytem byl vstup umožněn. Do Maďarska na podzim Češi jezdí především do termálních lázní. Běžně jich tam vyjíždí desítky tisíc, letos by to měly být spíše stovky, řekl dnes Papež.
Podle něj jde o nečekané rozhodnutí. Detaily pro cestování by podle něj měla asociace mít nejpozději v pondělí, vzhledem k tomu, že následující den už Maďarsko zavře hranice.
Maďarská vláda zvažovala různá pravidla, jak by se mohli fanoušci zúčastnit zápasu Superpoháru UEFA mezi Bayernem Mnichov a Sevillou, který se má hrát 24. září v Budapešti, řekl Gulyás. Všechny zápasy se zatím hrály za zavřenými dveřmi, ale výkonný výbor UEFA rozhodl, že fanoušci budou moci obsadit až 30 procent kapacity stadiónu Puskás Aréna, který pojme 67.215 diváků.
UEFA podle Gulyáse plánuje zajistit přístup na zápas 3000 fanoušků Bayernu a Sevilly. Jednou z možností by bylo, že na letišti předloží dva negativní testy, pak by byli převezeni přímo na stadión a po zápasu zpátky na letiště. Vláda o těchto pravidlech dosud nerozhodla a nadále o nich jedná s UEFA, dodal.
V jihoportugalské provincii Algarve posílili personál na letišti ve městě Faro poté, co do oblasti začaly mířit davy britských turistů. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Portugalská vláda totiž před týdnem odstranila Británii ze seznamu rizikových zemí v nynější pandemii a totéž udělal minulý týden Londýn pro Portugalce.
'Absolute carnage' as British tourists left stranded in Portugal by airport system failure https://t.co/GN0WoQ5RpL pic.twitter.com/pQg4fChK7j
— ITV News (@itvnews) May 11, 2017
Itálie eviduje za posledních 24 hodin 1462 nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, už třetí den v řadě tak hlásí nejvíce nakažených za den od počátku května. Ve čtvrtek oznámilo ministerstvo zdravotnictví 1411 nově nakažených. Televize SkyTg24 dnes též informovala, že za poslední den bylo v Itálii provedeno rekordních 97.065 testů, o den dříve to bylo 94.024. Úmrtí spojených s nákazou za poslední den oznámilo dnes ministerstvo devět, o den dříve to bylo pět osob.
V Moravskoslezském kraji za týden přibylo podle údajů chytré karantény 178 lidí s covidem-19. O čtyři méně než minulý týden. Celkově se v regionu od počátku pandemie nakazilo 5377 lidí. Podle statistiky zveřejňované ministerstvem zdravotnictví představuje týdenní přírůstek 190 nově prokázaných nakažených, ale z 5211 na 5401. Statistika Krajské hygienické stanice v Ostravě zaznamenala také týdenní nárůst celkového počtu nakažených od počátku pandemie o 190 na 5055.
Hygienici zařadili středočeské okresy Kolín a Příbram do zeleného, prvního stupně rizika nákazy koronavirem. V okresech v uplynulém týdnu vzrostl počet nakažených koronavirem, na Kolínsku je nyní 70 případů, nejvíce ve Středočeském kraji. Nová opatření nejsou podle mluvčí středočeské hygienické stanice Dany Šalamunové zatím v plánu.
"Nemáme zvýšený počet hospitalizací," řekla dnes s tím, že dramatický nárůst případů není ani v rizikových skupinách, například u seniorů. Podle mluvčí budou dostatečná celorepubliková opatření, která začnou platit v září. Nyní je ve středních Čechách 493 nakažených koronavirem.
Po zjištění koronavirové infekce na několika norčích farmách v Nizozemsku bude chov těchto kožešinových zvířat v zemi zcela zakázán. K 1. březnu 2021 musejí všechny farmy chovající norky ukončit činnost. Zákaz již dříve nařídil soud, v platnost měl ovšem vstoupit až v roce 2024.
V Nizozemsku byl koronavirus zaznamenán ve 40 chovných provozech, přičemž v několika případech se nákaza přenesla z norků na lidi. Všechna zvířata z postižených farem byla usmrcena. Odborníci se obávají, že farmy kožešinových zvířat mohou zůstat potenciálním zdrojem nákazy a pro člověka tak představovat trvalé nebezpečí. V Nizozemsku funguje kolem 150 norčích farem, jejich majitelé mají obdržet odškodnění v celkové výši 180 milionů eur (4,7 miliardy korun).
Některé cestovní kanceláře (CK) upraví kvůli covidu-19 smluvní a storno podmínky na příští sezonu. Pokud by do konání zájezdu zasáhla pandemie, lidem vrátí zpět peníze v hotovosti bez poplatku za zrušení cesty. Vyplývá to z vyjádření zástupců CK. Poukazy za zrušené zájezdy místo hotovosti mohou podle nové legislativy kanceláře vydávat na cesty s odjezdem do 31. srpna. Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) se nepočítá se zákonným prodloužením vystavování poukazů
Z povinnosti nosit roušku v Paříži budou vyňati cyklisté, běžci a další lidé provozující venku pohybové aktivity. Roušku nemusí mít ani děti mladší 11 let. Francouzský premiér Jean Castex už ve čtvrtek oznámil, že nošení roušek bude kvůli šíření koronaviru povinné v celé Paříži, ale podrobnosti se veřejnost dověděla až dnes.
Opatření vstupují v platnost dnes a vztahují se na samotnou Paříž a její nejbližší okolí, tedy tři sousední departementy Hauts-de-Seine, Seine-Saint-Denis a Val-de-Marne. Dohromady se tak týkají zhruba sedmi milionů lidí.
Místostarostka Paříže Anne Souyrisová rozhlasové stanici France Info řekla, že ve francouzském hlavním městě nebude možné si sundat roušku ani v případě, kdy si člověk bude chtít zapálit nebo sníst sendvič. Nadále ale bude povoleno "udělat si piknik v parku". Roušku však bude nutné znovu okamžitě nasadit, "jakmile člověk vstane".
Policie zavřela dnes odpoledne oddělení ve Volarech na Prachaticku, u tří policistů se prokázala nemoc covid-19. Ostatní policisté z oddělení jsou v preventivní karanténě. Služebna bude zavřená předběžně do 4. září.
Vedení Prahy ani pražská hygiena neplánují zavádět nová významnější opatření kvůli zařazení metropole do oranžového, tedy druhého stupně rizika nákazy koronavirem na tzv. semaforu. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzval ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), aby zajistil dostatek míst v nemocnicích, příští týden se bude na magistrátu konat porada k aktuální epidemiologické situaci. Od září bude v Praze stejně jako ve zbytku země povinnost nosit roušky ve veškeré MHD a některých veřejných prostorách, platit to bude i pro letiště.