reklama
 
 

Online: Policie jde po muži v klobouku. Terorista z bruselského letiště zřejmě žije a uniká

AKTUALIZOVÁNO 22. 3. 2016
reklama
Letiště Zaventem v belgické metropoli Bruselu paralyzovala trojice výbuchů. Podle prokuratury se na bruselském letišti odpálili dva sebevražední útočníci, třetí je na útěku. Exploze otřásla i stanicí metra v centru Bruselu nedaleko sídla evropských institucí. Mrtvých je podle dostupných informací 31, dalších 250 lidí je zraněných.

Belgie po explozích v metru a na letišti

reklama
23:40
 

Dnešní online přenos k útokům teroristů v Bruselu končí.

Podle aktuálních informací výbuchy v centru Bruselu nepřežilo 31 lidí, dalších 250 lidí je zraněných, údaje se ale mohou ještě změnit. V Belgii útočila trojice mužů, dva atentátníci se odpálili na letišti. Třetí zřejmě zpanikařil a z místa utekl. Belgická policie po něm nyní pátrá, vyšetřování zaměřila na čtvrť Schaerbeek, kde trojici ráno vyzvedl řidič taxi.

23:35
Belgie

Belgické noviny HLN uvedly, že policii navedl do čtvrti Schaerbeek řidič taxi, který trojici útočníků přivezl na letiště. Taxikář uvedl, že mu muži nedovolili pomoci při nakládání zavazadel, policii prý také řekl, kde přesně teroristy vyzvedl.

23:23
Facebook

Teroristický útok na letišti v Bruselu přežil bývalý slavný basketbalista Dikembe Mutombo. Osminásobný účastník Utkání hvězd NBA vyvázl bez zranění. "Byl jsem v letištní hale a najednou slyšel, jak lidi křičí a všichni začali utíkat. Trochu jsem pospával, takže jsem moc nevěděl, co se děje. Myslel jsem, že je to nějaký vtip," řekl CNN devětačtyřicetiletý Mutombo, který vyvěsil dvě fotografie z bruselského letiště na svůj facebookový profil se vzkazem, že je v pořádku.

23:11
USA

Favorit republikánské nominace do boje o Bílý dům Donald Trump v reakci na krvavé teroristické útoky v Bruselu znovu obhajoval tvrdé vyšetřovatelské praktiky včetně takzvaného waterboardingu. "Waterboarding by byl dobrý. Kdyby se rozšířily zákony, byl bych pro mnohem víc než waterboarding," komentoval prezidentský kandidát metodu simulovaného topení, kterou v minulosti používala americká CIA při výsleších osob podezřelých z terorismu. Vyzval rovněž k lepšímu zabezpečení vnějších amerických hranic. Úřady USA by měly "učinit vše, co mohou", aby získaly dostatek informací a mohly včas zabránit takovým útokům, jakými byli dnešní atentáty v Bruselu, řekl Trump v pořadu televize NBC.

22:55
USA

Část letiště v americkém Denveru byla dnes kvůli blíže neupřesněné bezpečnostní hrozbě evakuována. Evakuace se týká části hlavního terminálu nedaleko parkovišť určených pro krátkodobé zastavení za účelem vyložení a naložení cestujících a jejich zavazadel. Žádný z letů nebyl zrušen, je ale možné, že dojde k jejich zpoždění.

22:47
Německo

Německá policie potvrdila informaci médií o trojici zadržených podezřelých. S útoky v Bruselu ale zřejmě nesouvisí. Jedná se o trojici občanů Kosova, kterou zadrželi ještě před útokem v Bruselu poblíž hranic s Rakouskem v autě s belgickou poznávací značkou. "Podezřelí měli podle našich informací plánovat trestný čin proti státu," uvedl mluvčí policie.

22:28
Aktuálně.cz

Kabinet prvně v Česku vyhlásil první stupeň ohrožení terorismem, který symbolizuje žlutý trojúhelník. O riziku informuje ministerstvo vnitra nejdříve na webových stránkách, fyzicky se symbol nikde vyvěšovat nebude. Jak funguje a co v praxi znamená čtyřstupňový barevný systém výstrahy si můžete přečíst v článku.

22:20
Twitter

O pohotové reakci zaměstnance bruselského letiště Alphonse, který zachránil sedm lidí, jsme již psali dříve, nyní se na sociálních sítích objevila fotografie pořízená krátce po výbuchu.

22:10
Belgie

Starosta obce Zaventem Francis Vermeiren uvedl, že trojice útočníků z bruselského letiště měla bomby ukryté v zavazadlech. "Své kufry naložili na vozíky. První dvě bomby vybuchly. Třetí, která byla také na vozíku, ale nevybuchla. Musel zpanikařit," uvedl starosta.

21:59
Twitter

Belgická policie důsledně kontroluje všechna auta, která opouštějí zemi.

21:53
Belgie

Část bruselského metra se před chvílí znovu rozjela.

21:46
USA

Americké akcie po teroristických útocích v Bruselu mírně oslabily. Pod výraznějším prodejním tlakem se ocitly především podniky spojené s cestovním ruchem, například letecké společnosti. Část počátečních ztrát ale trh smazal, zejména díky růstu akcií firem ze zdravotnického sektoru.

21:33
Twitter

Bruselské letiště zůstane ve středu zavřené.

21:22
ČR

Před belgickou ambasádou v Praze zapalují lidé svíčky na památku obětem útoků.

Lidé před belgickou ambasádou v Praze zapalují svíčky. Foto: Reuters
21:13

Belgická ministryně zdravotnictví Maggie de Block v televizi VTM uvedla, že při útocích zemřelo 31 lidí a dalších 250 je zraněných. 20 lidí zemřelo při výbuchu v metru a 11 na bruselském letišti.

21:05
Německo

Německá média tvrdí, že policie v Německu na jedné z dálnic zadržela tři podezřelé, kteří by mohli být spojeni s teroristickou organizací.

20:58
ČR

Bohuslav Sobotka po jednání vlády potvrdil očekávané: "Vláda schválila vyhlášení prvního stupně ohrožení terorismem," uvedl premiér.

V praxi to znamená, že kromě zvýšení bezpečnostních opatření v České republice se do hlídek zapojí i armáda. "Vláda povolává nejvýše 550 vojáků v činné službě a to nejdéle po dobu dvou měsíců," dodal Sobotka na krátkém brífinku. Novináři neměli možnost pokládat otázky.

20:56
Belgie

Agentura Reuters zveřejnila snímek odstřelovače v policejní helikoptéře nad Bruselem.

Policejní odstřelovač v helikoptéře nad Bruselem Policejní odstřelovač v helikoptéře nad Bruselem | Foto: Reuters
20:49
Aktuálně.cz

A ještě jedno svědectví Terezy Haniakové z Bruselu: "Od čtyř hodin odpoledne bylo vlakové nádraží Gare Centrale opět otevřené. Kvůli velmi pečlivé osobní prohlídce každého, kdo vstupuje do prostor nádraží, se však vytvořily velmi dlouhé fronty lidí. Čekali, až jim umožní vstup na nádraží. Pasažéři byli rozděleni na ženy a muže a poté požádáni o strpení během osobní prohlídky."

20:43
Belgie

Školy v Bruselu se zřejmě zítra normálně otevřou, tweetuje belgické krizové centrum.

autoři: Michal Žák, Zuzana Kleknerová, Simone Radačičová, Silvie Housková, Simona Fendrychová, Anna Jordanová, Martin Ehl, Reuters, ČTK | 22. 3. 2016

    Hlavní zprávy

    reklama

    Sponzorované odkazy

    reklama