Muž v klobouku pojí Brusel s Paříží. Komplic teroristů odjel do Sýrie, pak se podílel na útocích

Jan Hejl Jan Hejl
23. 3. 2016 15:35
Pojítkem mezi teroristickými útoky v Bruselu a Paříži je muž v černém klobouku z bruselského letiště. Policie jej identifikovala jako Najima Laachraouiho. Oba sebevražedné atentátníky na letišti doprovázel. Vyšetřovatelé jej hledali právě v souvislosti s loňskými pařížskými útoky, ve kterých měl figurovat jako komplic nedávno dopadeného Salaha Abdeslama. Laachraoui je pro policii známý, před třemi lety odjel do Sýrie, odkud se i přes mezinárodní zatykač dokázal vrátit a stát se klíčovou postavou bruselské sítě džihádistů z teroristické organizace Islámský stát.
"Muž v klobouku" Najim Laachraoui.
"Muž v klobouku" Najim Laachraoui. | Foto: Repro Twitter

Brusel – Sebevražedné atentátníkybruselského letiště Zaventem prozradil záznam pořízený kamerou v odletové hale. Dva muži oblečení v černém tlačí vozík na zavazadla, oba mají na levé ruce rukavice. Pravděpodobně aby zakryli detonační zařízení svých sebevražedných vest.

Belgická policie jednoho z nich po čtyřiadvaceti hodinách identifikovala jako Brahima El Bakraouiho. Jeho bratr Khalid se hodinu po výbuchu na letišti odpálil ve voze metra ve stanici Maelbeek.

Oba teroristé, kteří mají na svědomí desítky mrtvých, nejsou úřadům neznámí, měli kriminální minulost. Khalid byl podle belgických médií odsouzen k pěti letům vězení za krádež auta a násilnosti. Jeho bratr před šesti lety napadl policisty poté, co kradl.

Khalida a Brahima policie znala pouze jako kriminálníky, nikoliv jako džihádisty, připomíná televize RTBF. Přímým pojítkem k teroristům je až třetí muž na fotografii, oblečený ve světlé bundě a klobouku, identifikovaný jako Najim Laachraoui. Na letišti se neodpálil, po útoku v hale zřejmě využil chaosu a zmizel. Policii stále uniká.

Právě Laachraoui spojuje bruselské útoky s loňským terorem v Paříži. Policie ho už dříve hledala jako komplice jednoho ze strůjců pařížských atentátů Salaha Abdeslama, který byl v Bruselu dopaden jen několik dní před útoky.

Laachraoui, který bratry před útokem doprovázel, je podle listu The Guardian klíčová postava sítě džihádistů v Bruselu. Vyrostl na předměstí Schaerbeek a v roce 2013 odcestoval do Sýrie.

O rok později na něj policie vydala mezinárodní zatykač. To mu ale nezabránilo vrátit se zpět do Belgie.

Do Evropy měl údajně cestovat autem spolu s Abdeslamem - podle belgických médií jejich půjčený mercedes loni v září zastavila na maďarsko-rakouských hranicích hlídka. Hledaní radikálové ale díky falešným dokladům proklouzli.

Výrobce výbušnin z Paříže

Když policisté začali vyšetřovat listopadové útoky v Paříži, narazili na muže s přezdívkou Soufiane Kayal. Pod tímto "náhradním" jménem se skrýval právě pětadvacetiletý Laachraoui. Jeho DNA byla nalezena ve dvou úkrytech pařížských teroristů a také na výbušninách.

Tři podezřelí z útoku na letiště.
Tři podezřelí z útoku na letiště. | Foto: ČTK/ZUMA/Federal Police

Belgická veřejnoprávní televize RTBF informovala, že Laachraoui, jenž zřejmě studoval na střední škole elektromechaniku, pravděpodobně platí za džihádistického experta na výrobu výbušnin. Údajně se měl podílet na zhotovení náloží, které explodovaly loni v Paříži. 

I bratři, kteří se odpálili na letišti, pravděpodobně Salaha Abdeslama znali. Podle některých zdrojů si Khalid El Bakraoui nedávno pod falešným jménem pronajal byt v bruselské čtvrti Forest. Právě tam našli policisté Abdeslamovy otisky prstů, vlajku Islámského státu, roznětku a útočnou pušku.

Při razii také zastřelili ozbrojeného muže, pravděpodobně dalšího z extremistů, který spolu s Abdeslamem a strůjci útoků v Bruselu cestoval přes maďarsko-rakouskou hranici.

Že sám Abdeslam mohl být zapojen i do dalších útoků, ostatně připustil i belgický ministr zahraničí Didier Reynders. "Byl v Bruselu připraven znovu něco podniknout," uvedl. "Našli jsme mnoho těžkých zbraní. Z prvních šetření vyplývá, že jsme okolo něho zaregistrovali novou síť lidí," upozornil Reynders po Abdeslamově dopadení.

Podle informací z vyšetřování, které jsou postupně zveřejňovány, je stále pravděpodobnější, že bratři Bakraouiovi a jejich komplic v černém klobouku jsou členy stejné teroristické buňky, která má na svědomí krvavé útoky v Paříži a Bruselu.

Jeden z vyšetřovatelů řekl, že propojení obou teroristických činů není ještě prokázané. "Nicméně - bylo by překvapivé, pokud by nebyli ze stejné skupiny," dodal.

K útokům v evropských metropolích, které dělí čtyři měsíce a při nichž zemřelo celkem 161 lidí, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

Rozvířený prach z trosek, oběti, dětské kočárky a prchající cestující. To vše je vidět na videu pořízeném okamžik po výbuších na bruselském letišti. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy