Ženeva - Výbor OSN pro lidská práva kritizuje Spojené státy za nedodržování mezinárodních závazků vyplývajících z mezinárodního paktu o občanských právech z roku 1966.
Výbor poukázal především na nedostatečný dohled a transparentnost u programů elektronického sledování, na používání bezpilotních letadel k zabíjení a také na tajné zadržování osob podezřelých z terorismu.
Výbor pro lidská práva konstatoval, že od poslední zprávy věnované USA z roku 2006 nastalo v některých oblastech zlepšení. Ale hlavní důvody znepokojení přetrvávají.
Výbor vyzval administrativu prezidenta Baracka Obamy, aby omezila používání bezpilotních letounů k zabíjení podezřelých radikálů z Al-Káidy a Talibanu a aby rovněž přibrzdila své sledovací aktivity doma i v zahraničí.
Nasazování bezpilotních letounů vedlo k nadměrnému počtu civilních obětí a neomezený sběr dat o komunikaci narušil právo na soukromí, konstatoval výbor. "Mnohé z toho souvisí s nedostatkem transparentnosti a dohledu," řekl Walter Kälin, jeden z osmnácti nezávislých expertů výboru.
Jen legální odposlechy od operátorů
Pokud jsou prováděny odposlechy a sledování internetu, musí se tak dít legálně; přitom je třeba mít jasné a podrobné předpisy o ochraně těch, kteří jsou přímo sledováni. "Zároveň má být sledování omezeno na případy, kdy je takové sledování nezbytné a odůvodněné," zdůraznil Kälin.
Americká administrativa ve čtvrtek oznámila podrobnosti plánu na omezení sběru a uchovávání údajů o telefonátech milionů Američanů. Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) má v budoucnu tuto činnost přenechat operátorům a vláda má mít možnost nahlížet do těchto dat bez svolení soudu pouze v případech, kdy bude bezprostředně ohrožena bezpečnost státu.
"Oznámení prezidenta Obamy je v souladu s našimi doporučeními přijmout zákon," komentoval tento záměr Kälin.
Uzavřít Guantánamo
Panel OSN dnes rovněž vyzval ke stíhání osob, které nařizovaly nebo prováděly zabíjení, únosy a mučení pod pláštíkem programu CIA za prezidenta George Bushe, a uvítal, že Obama v lednu 2009 kontroverzní program, umožňující drsné výslechové metody a mučení, ukončil.
Dále výbor vyzval Obamovu administrativu k dodržení slibu, že uzavře věznici na základně Guantánamo.
Výbor OSN se při hodnocení situace v USA zmínil také například o posílání vězňů na samotky, o odsuzování mladistvých delikventů k doživotním trestům, o údajné rasové nerovnosti při vynášení trestů smrti a o existenci zákonů, které těžkým zločincům upírají volební právo.