Olympijská pochodeň v Argentině: kam se schovala?

gaz
11. 4. 2008 13:18
Olympijský oheň musel "nocovat" na neznámém místě
Vezla se pochodeň v tomto autobuse, nebo v nějakém jiném?
Vezla se pochodeň v tomto autobuse, nebo v nějakém jiném? | Foto: Reuters

Buenos Aires - Místo důstojného symbolu olympijských her připomíná zatím cesta olympijské pochodně z Řecka do Číny hru na honěnou a na schovávanou.

Korunu všemu nasadila bezpečnostní opatření v argentinském hlavním městě Buenos Aires, kam pochodeň dorazila ze San Francisca.

Buenos Aires je jediným městem Latinské Ameriky, kam na své cestě čítající 137 tisíc kilometrů olympijský oheň zavítá. Cermoniál se štafetou má začít dnes v 18.15 SEČ.

Čtěte také: Olympijský oheň jako první uhasili Češi. V roce 1936

Dva konvoje a skrytý "nocleh"

Samotný přílet pochodně připomínal epizodu ze špionážního thrilleru. Část letiště Ezeiza byla uzavřena a do blízkosti pochodně se nemohli dostat ani novináři. Nebyla uspořádána ani uvítací ceremonie, visel zde pouze plakát, který ke schovanému ohni v angličtině a španělštině promlouval slovy "Vítej v Argentině".

Letiště po chvíli opustil konvoj motorových vozidel. Ve kterém z nich se však pochodeň nacházela, podle agentury AP novináři nevěděli. Ani zde však nebyl konspiracím konec - za krátkou dobu totiž vyrazila další karavana. Jela pochodeň v první? Jela ve druhé?

Olympijský oheň byl pak dopraven na neznámé místo "ve městě nebo jeho blízkém okolí", kde v klidu přečkal noc.

Bezpečnost ohně bude na prvním místě i během čtrnáctikilometrového běhu ulicemi Buenos Aires, při kterém ho bude strážit 5700 lidí, tedy jeden člověk na každého dva a půl metru. 

Poněkud to však kontrastuje s údajným nezájmem Argentinců o celou záležitost.

Aktivisté útočit nehodlají

"Jak příjezd pochodně, tak domnělé porušování lidských práv v Číně a represe v Tibetu jsou v myslích místní populace nezajímavými tématy," napsala argentinská kancelář agentury AP.

Ani účast, slavného fotbalisty Diega Maradony, který měl být prvním z 80 běžců, není jistá. Maradona je v Mexiku a možná dá přednost slavnostnímu ceremoniálu na svou počest od místního klubu Necaxa.

Protesty bojovníků za svobodný Tibet naplánovány jsou, ale organizace zdůraznily, že nechtějí na pochodeň útočit. "Naše kapacity k destrukčním akcím využívat nebudeme," řekl AP Jorge Carcavallo, šéf místní pobočky Free Tibet.

Podobné divadlo, jakého jsme byli svědky v Londýně, Paříži nebo San Franciscu tak pravděpodobně na druhé a poslední zastávce pochodně na americkém kontinentu neuvidíme.

Čtěte také: Olympijský oheň v San Franciscu na půl hodiny zmizel

 

Právě se děje

Další zprávy