Chceme bojkot olympiády, vyzval politiky Europarlament

mih, Reuters
10. 4. 2008 14:51
Europarlament chce, aby Čína jednala s dalajlamou

Brusel - Evropský parlament vyzval evropské představitele k bojkotu zahajovacího ceremoniálu olympijských her v Pekingu, a to v případě, že Čína nezačne jednat s tibetským vůdcem dalajlamou.

Vyplývá to z rezoluce, kterou v Bruselu schválili europoslanci.

"Evropský parlament vyzývá předsednickou zemi EU, aby usilovala o nalezení společné pozice EU ohledně přítomnosti na olympijském zahajovacím ceremoniálu. Názorem Evropského parlamentu je neúčastnit se ceremoniálu, jestliže nebude znovu zahájen dialog mezi čínskými úřady a dalajlamou," stojí v rezoluci, jejíž text citovala agentura Reuters.

Dále čtěte: Má Topolánek jet do Pekingu? Ministři jsou proti

Rezoluce však politiky k ničemu nezavazuje.

"Ta zpráva jednoduše zní: do srpna začněte jednat s dalajlámou, nebo riskujete poloprázdný stadion a další potíže," řekl agentuře Reuters vysoce postavený úředník Evropského parlamentu.

Pro bojkot zahajovacího ceremoniálu se už v březnu vyslovil předseda europarlamentu Hans-Gert Pöttering. Nalezení společné pozice ke olympiádě v Pekingu je ale na půdě EU nereálné. První pokus, který provedli šéfové diplomacií, ztroskotal.

Europoslanci reagují na březnové nepokoje v Tibetu, kdy se Tibeťané bouřili proti čínské nadvládě.

Tibetský vůdce dalajlama vyzval Čínu k diskuzi o formě tibetské autonomie. Nezávislost Tibetu dalajlama, žijící v indickém exilu, nepožaduje. Čínská vláda jednání prozatím odmítá.

Slovinsko, které tento půlrok předsedá Evropské unii, násilnosti v Tibetu odsoudilo, k jakékoliv formě bojkotu olympiády však zatím nevyzvalo.

Také většina evropských politiků se prozatím vyjádřila, že olympiádu nebudou bojkotovat. Pro bojkot slavnostního zahájení her se ve středu vyslovil český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, do Pekingu odmítají odjet i ministr školství Ondřej Liška a pražský primátor Pavel Bém.

 

Právě se děje

Další zprávy