Chceme bojkot olympiády, vyzval politiky Europarlament

mih, Reuters
10. 4. 2008 14:51
Europarlament chce, aby Čína jednala s dalajlamou

Brusel - Evropský parlament vyzval evropské představitele k bojkotu zahajovacího ceremoniálu olympijských her v Pekingu, a to v případě, že Čína nezačne jednat s tibetským vůdcem dalajlamou.

Vyplývá to z rezoluce, kterou v Bruselu schválili europoslanci.

"Evropský parlament vyzývá předsednickou zemi EU, aby usilovala o nalezení společné pozice EU ohledně přítomnosti na olympijském zahajovacím ceremoniálu. Názorem Evropského parlamentu je neúčastnit se ceremoniálu, jestliže nebude znovu zahájen dialog mezi čínskými úřady a dalajlamou," stojí v rezoluci, jejíž text citovala agentura Reuters.

Dále čtěte: Má Topolánek jet do Pekingu? Ministři jsou proti

Rezoluce však politiky k ničemu nezavazuje.

"Ta zpráva jednoduše zní: do srpna začněte jednat s dalajlámou, nebo riskujete poloprázdný stadion a další potíže," řekl agentuře Reuters vysoce postavený úředník Evropského parlamentu.

Pro bojkot zahajovacího ceremoniálu se už v březnu vyslovil předseda europarlamentu Hans-Gert Pöttering. Nalezení společné pozice ke olympiádě v Pekingu je ale na půdě EU nereálné. První pokus, který provedli šéfové diplomacií, ztroskotal.

Europoslanci reagují na březnové nepokoje v Tibetu, kdy se Tibeťané bouřili proti čínské nadvládě.

Tibetský vůdce dalajlama vyzval Čínu k diskuzi o formě tibetské autonomie. Nezávislost Tibetu dalajlama, žijící v indickém exilu, nepožaduje. Čínská vláda jednání prozatím odmítá.

Slovinsko, které tento půlrok předsedá Evropské unii, násilnosti v Tibetu odsoudilo, k jakékoliv formě bojkotu olympiády však zatím nevyzvalo.

Také většina evropských politiků se prozatím vyjádřila, že olympiádu nebudou bojkotovat. Pro bojkot slavnostního zahájení her se ve středu vyslovil český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, do Pekingu odmítají odjet i ministr školství Ondřej Liška a pražský primátor Pavel Bém.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy