Australský premiér naštval Čínu, postavil se za Tibet

Roman Gazdík
9. 4. 2008 20:08
Rudd v plynné mandarínštině mluvil o lidských právech
Kevin Rudd mluví na Pekingské univerzitě.
Kevin Rudd mluví na Pekingské univerzitě. | Foto: Reuters

Peking - Takhle si zřejmě návštěvu nového australského premiéra členové čínského vedení nepředstavovali. Po jedenáctiletém panování ostře proamerického Johna Howarda se k moci dostal labouristický Kevin Rudd, který za jednu z priorit své zahraniční politiky vyhlásil posílení vztahů s Pekingem.

Pro to mluvila i jeho minulost - Rudd strávil v Pekingu několik let coby diplomat a mluví plynnou mandarínštinou.

Rudd je nyní v Číně na své první oficiální návštěvě, která bude trvat celé čtyři dny. Ve čtvrtek se setká s čínským premiérem Wen Ťia-paem a v sobotu i s prezidentem Chu Ťin-tchaem, se kterými má jednat zejména o posílení ekonomické spolupráce.

První, k čemu se vyjádřil, však bylo porušování lidských práv v Tibetu.

Vážný problém

"Věřím, že je nutné uznat, že máme ohledně lidských práv v Tibetu vážný problém. Jako dlouholetý přítel Číny mám v úmyslu o této věci s čínskými vůdci upřímně diskutovat," řekl Rudd ve svém projevu na Pekingské univerzitě.

Podle Rudda se nejen Tibet, ale celá Čína potýká s problémem lidských práv. Australský premiér však zdůraznil, že nepodporuje aktivisty, kteří se snaží na tibetský problém upozornit demonstracemi ve městech, kudy se pohybuje olympijská pochodeň.

Čínské úřady na Ruddův projev ihned zareagovaly.

Čtěte také: Olympijský oheň je v San Francisku. Protesty pokračují

Čína vrací úder

"Austrálie i další země by měly lépe chápat a rozumět faktu, že lidé v Tibetu se nyní těší demokracii a skvělé ochraně lidských práv," citovala australská média z vyjádření předsedy regionální tibetské vlády Siang-py Pchuncoga. Politik dodal, že Ruddovo prohlášení je "zcela neopodstatněné".

Čína již protestovala proti poznámkám o Tibetu, které Rudd učinil při své státní návštěvě USA na konci března.

Podle serveru Earthtimes se však Ruddův projev setkal se sympatiemi pekingských studentů, kteří ocenili, že šlo o vůbec prvního zahraničního politika, který na své státní návštěvě mluvil mandarínsky.

Odklon od Japonska

Rudd je druhým předsedou vlády, který Čínu navštívil od chvíle, co začaly mohutné protesty v Tibetu, které si podle tibetské exilové vlády vyžádaly více než 150 mrtvých. Před ním zde byla novozélandská premiérka Helen Clarková. I ta vyzvala Peking k dialogu s lidmi  z dalajlamova okolí. 

Čtěte také: Stanovisko českých poslanců k Tibetu

Čína minulý rok předstihla Japonsko a stala se nejdůležitějším obchodním partnerem Austrálie, nakupovala zejména uhlí a plyn. Rudd při svém nynějším sedmnáctidenním zahraničním turné z itineráře Japonsko úplně vyškrtl a dal tak svou pročínskou orientaci zřetelně najevo.

 

Právě se děje

Další zprávy