Soul - Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu by navzdory očekávání mohly zažehnout dialog mezi znepřátelenou Jižní a Severní Koreou.
Poté, co severokorejský vůdce Kim Čong-un v novoročním projevu přišel s nápadem poslat na olympiádu tým z KLDR, Jižní Korea odpověděla nabídkou na oficiální diplomatickou schůzku.
Schůzka na vysoké úrovni by se měla konat 9. ledna ve vesnici Pchanmundžom v demilitarizované zóně a prezident Mun Če-in si od ní slibuje zlepšení vyhrocených vztahů mezi oběma zeměmi, píše BBC.
Pchjongjang však svoji účast ještě nepotvrdil.
"Doufáme, že sever a jih se mohou posadit tváří v tvář a diskutovat o účasti severokorejské delegace na hrách v Pchjongčchangu, stejně jako o dalších společných zájmech na zlepšení mezikorejských vztahů," nechal se slyšet jihokorejský ministr pro sjednocení Čo Mjong-kjon.
"Naše vláda je otevřená rozhovorům s KLDR bez ohledu na dobu, místo a formu," dodal.
Naposledy došlo k podobné schůzce na konci roku 2015. Její obsah však zůstal utajený. Od té doby se situace na korejském poloostrově významně vyhrotila. KLDR intenzivně chystala a testovala nové balistické střely, zatímco zbytek světa na to reagoval přísnějšími sankcemi.
Kim Čong-un v novoročním projevu také prohlásil, že KLDR bude ve výrobě mezikontinentálních raket a jaderných hlavic pokračovat. Zároveň se také vyslovil pro zlepšení vztahů s jižním sousedem, a to ještě před olympiádou.
Jižní Korea hledí na hry jako jedinečnou šanci posunout se blíže k míru s KLDR. Ostatní země si jsou přitom vědomy rizik, která může sportovní svátek nedaleko ostře střežených hranic s nevyzpytatelnou jadernou velmocí přinést.
Účast na největší sportovní události například zpochybňovala americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová, která ještě na začátku prosince naznačovala, že pro americké sportovce by v Koreji nemuselo být zcela bezpečno. Britská reprezentace zase avizovala, že se do Pchjongčchangu chystá i s připraveným plánem evakuace.