Strach o bezpečnost může zvítězit. Účast USA na olympiádě stále není jasná, naznačil Bílý dům

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
8. 12. 2017 14:04
Nukleární hrozba z KLDR může vyústit v to, že sportovci USA budou chybět na zimní olympiádě, naznačila americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová. Její tvrzení ale záhy mírnila mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Zatímco sportovcům z Ruska překazil účast na zimní olympiádě dopingový skandál, Američanům může zkřížit cestu jaderná hrozba ze Severní Koreje. 

Spekulace ve středu přiživila americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová. V rozhovoru pro televizi Fox News řekla, že otázka ohledně účasti USA na hrách zůstává otevřená.

Důvodem je místo konání olympiády - jihokorejský Pchjongčchang, který leží jen 80 kilometrů od hranic s KLDR. Stále třaskavější vztahy mezi Spojenými státy a Severní Koreou tak vyvolávají pochybnosti, jestli se podaří zajistit bezpečnost sportovců. Hry začnou už 9. února. 

Situace v KLDR se podle Haleyové mění každý den. A právě od toho se bude odvíjet přítomnost či nepřítomnost americké reprezentace, vysvětlila. 

Její slova ještě nabrala na významu, když se ve čtvrtek podobně vyjádřila i mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. Před novináři uvedla, že zatím nepadlo žádné definitivní rozhodnutí, jestli země na sportovní událost roku dorazí, nebo ne. 

Svůj výrok ale záhy mírnila na Twitteru. "USA se těší na účast na zimní olympiádě v Jižní Koreji. Ochrana Američanů je naší vrcholnou prioritou a my spolupracujeme s Jihokorejci a dalšími partnerskými zeměmi na zabezpečení místa konání," napsala. 

Také americký olympijský výbor vydal prohlášení, ve kterém píše, že s vládou USA o možnosti neúčasti sportovců nediskutoval. 

Sjezdařka Vonnová neřeší KLDR, ale Trumpa

Severní Korea o sobě dala vědět naposledy minulé úterý, když odpálila další balistickou raketu. I proto nejsou USA jediným z 83 států kvalifikovaných na olympiádu, kteří neskrývají obavy z blížících se her.

Například Velká Británie se jistí evakuačním plánem. Ten použije v případě, že by vypukl konflikt a bylo by třeba se rychle vrátit do Evropy. 

Francouzská ministryně sportu Laura Flesselová zase v září oznámila, že se Francie olympiády nezúčastní, pokud se jaderná krize prohloubí a nebude zaručena bezpečnost. Sami sportovci ale tehdy dali najevo optimismus, nikoliv strach.

Podobně to vnímají i američtí sportovci. Třeba biatlonista Lowell Bailey je přesvědčený, že ZOH je jedna z událostí, na které jsou bezpečnostní opatření nadmíru vysoká. Věří, že administrativa USA situaci nepodcení.

"Nebudu říkat, že jsem o tom nikdy nepřemýšlel. Jsem ale přesvědčený, že jsme v dobrých rukách," připomněl list The Washington Post Baileyho slova o tom, jestli vnímá olympiádu jako nebezpečí.

Někteří američtí závodníci zase místo KLDR řeší spíše domácí politiku. Například slavná lyžařka Lindsey Vonnová se ve čtvrtek nechala slyšet, že na olympiádu nejede reprezentovat prezidenta, ale USA.

Zdůraznila, že akci bere velmi vážně. A v souvislosti s tím se nepřímo se navezla do amerického prezidenta Donalda Trumpa.

"Chci naši zemi reprezentovat dobře. Nemám pocit, že by v současné vládě bylo mnoho lidí, kteří by to dělali," řekla pro CNN lyžařka, která si na nadcházející hrách může dojet pro druhou zlatou olympijskou medaili.  

Stadion bez střechy

Olympiádu doprovází i další problémy. Drhne například prodej vstupenek. K pátému prosinci se jich prodalo jen 54 procent.

Dosud největší rozruch pak vyvolalo rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru (MOV), který vyloučil z účasti na hrách celkem pětadvacet ruských sportovců i samotné Rusko. Sportovci z této země, kteří prokážou, že nedopovali, se představí pod neutrální vlajkou. Za vším stojí kauza státem řízeného systematického dopingu.

Jižní Korea si navíc láme hlavu nad organizací. Pořadatelé her se obávají, že divákům bude zima. Hlavnímu olympijskému stadionu, který pojme zhruba 35 000 lidí, totiž chybí střecha. Organizátoři potřebovali ušetřit čas i peníze. Stavba je vyšla na 58 milionů dolarů (1,2 miliardy korun). 

Chybějící střechu se lidem pokusí vynahradit dekami a hřejícími polštářky. Podle agentury Reuters může být v době začátku her na stadionu až čtrnáct stupňů pod nulou. 

Olympijský oheň už je v Jižní Koreji. První členkou štafety byla krasobruslařka Ju Jong | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 46 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy