Dháka - Bangladéš zažil tragický víkend, když při dvou neštěstích na jihu země zahynulo nejméně 133 osob. V sobotu večer začala hořet textilní továrna na předměstí hlavního města Dháky a požár si vyžádal přinejmenším 120 obětí. U Čitágáonu se zase zřítil silniční nadjezd, pod kterým zůstaly uvězněny desítky dělníků. Alespoň 13 z nich zahynulo.
"Dnes ráno jsme registrovali 120 mrtvých a jejich počet bude stoupat," citovala agentura Reuters velitele požární brigády Abú Najíma Mohammada Šahidulláha. Desítky žen se pokoušely podle něj dostat se k východům z devítiposchoďového objektu, u kterých nastala tlačenice.
"Mnohé z nich vyskočily z oken a byly zraněny nebo zahynuly uvnitř," popsal dramatickou situaci na předměstí Dháky jeden z místních obyvatel.
Budova byla při požáru kompletně zničena a policie se domnívá, že konečný počet obětí může být vyšší než kdy jindy.
"Uvnitř továrny bylo uvězněno více než tisíc zaměstnanců," řekla jedna z dělnic, která se představila jen jako Romesa. "Vyskočila jsem z okna ve čtvrtém patře a dopadla na střechu sousední třípatrové budovy. Jiní lidé ale dopadli na zem a pád nepřežili," řekla novinářům v nemocnici."
Většina obětí zemřela na udušení
Z těch, kdo zůstali uvnitř budovy, zemřela většina obětí na udušení, upřesnili hasiči, podle nichž se nejvíc mrtvých našlo ve druhém podlaží. Hořet začalo z dosud neznámých příčin v přízemí. Bangladéšské továrny mívají často vadné elektroinstalace, na nichž nejsou nijak výjimečná krátká spojení.
V Bangladéši je na 4500 textilek vyrábějích zboží pro světově proslulé sítě řetězců, jako je Tesco, Wal-Mart, JC Penney, Marks and Spencer a další. Bezpečnostní opatření v nich jsou zpravidla na velmi slabé úrovni. Tři stovky z těchto podniků musely být letos přechodně uzavřeny, neboť dělnice požadovaly vyšší mzdu.
Požár podobně tragických rozměrů se v Bangladéši odehrál naposledy v červnu roku 2010, kdy v Dháce uhořelo více než 120 lidí během svatební oslavy v hustě zalidněné čtvrti staré části města.
Přibližně ve stejné době jako v případě požáru v Dháce se zřítil silniční nadjezd v přístavním městě Čitágáon. Silnice byla podle agentury AFP ve výstavbě. Desítky lidí však ještě mohou být pod sutinami, upozornila tamní policie. Počet nezvěstných není znám.
"Dosud bylo nalezeno 13 těl," řekl AFP policejní mluvčí Muhammad Aláuddín. Neštěstí se odehrálo v sobotu večer. Na záchraně se podílejí i vojenské oddíly.
Podle svědků bylo pod mostem v době jeho zřícení kolem padesátky dělníků a pouličních zelinářů.
Neštěstí si vyžádalo zhruba dvacítku zraněných. Někteří však přišli k újmě při střetech s policií, když se rozezlený dav vydal k sídlu stavební společnosti BTP.