Odvážná ukázka solidarity, hodnotí Fialovu cestu na Ukrajinu světová média

ČTK ČTK
15. 3. 2022 17:46
Média po celém světě i novináři na sociálních sítích komentují cestu premiérů Česka, Polska a Slovinska na Ukrajinu, které svou návštěvou chtějí politici vyjádřit podporu. Zatímco evropská média často už v titulku jmenují všechny tři země, severoamerické deníky je souhrnně označují jako "evropské lídry". Většina textů se o iniciativě vyjadřuje pochvalně, zaznívá ale i kritika nebezpečnosti cesty
Premiéři Polska, Česka a Slovinska dorazili do Kyjeva.
Premiéři Polska, Česka a Slovinska dorazili do Kyjeva. | Foto: Mateusz Morawiecki (Twitter)

Britské deníky o cestě referují velmi podobně, mění se jen pořadí jmenovaných zemí. The Guardian píše "Polsko, Česko, Slovinsko", v podtitulku už vystupují jako "tři lídři EU".

Pražský dopisovatel stanice BBC Rob Cameron se pozastavuje nad volbou dopravního prostředku. Politici zvolili vlak, cesta z Polska do Kyjeva přitom za normálních podmínek trvá sedm hodin. Po oznámení, že cesta se uskuteční vlakem, převládala podle Camerona "nevíra". Upozorňuje také na odlišnost náhledu premiérů a Bruselu na cestu, která vyplynula "z použitého jazyka", napsal na Twitteru.

"Lídři EU se hrnou do Kyjeva", uvádí svůj text web Bloomberg. V textu pak trojice autorů uvádí, že se jedná o "východoevropské lídry", cestu popisuje jako "dramatickou intervenci". "Delegace je složena z představitelů některých států na frontové linii, kam zamířila většina lidí prchajících před válkou. Jen Polsko přijalo přibližně 1,8 milionu uprchlíků. Všichni jsou členy NATO a patří k nejhlasitějším zastáncům vstupu Ukrajiny do EU," píše Bloomberg.

Členství v NATO a hlasité podpory vstupu Ukrajiny do EU si všímá také katarská stanice Al-Džazíra.

Podle britského deníku The Standard je "přijetí zahraničních hodnostářů v jeho vlastním hlavním městě pozoruhodným symbolickým úspěchem (ukrajinského prezidenta Volodymyra) Zelenského".

"Tři evropští lídři míří do Kyjeva za pokračujících útoků," píše americký deník The New York Times. "Předsedové tří vlád zemí Evropské unie," píše The Washington Post. Stanice CNN se omezila na holé konstatování faktů a citace účastníků.

Bruselský dopisovatel francouzské stanice France 24 Dave Keating upozorňuje na negativní reakce některých unijních politiků. Cesta by podle nich mohla "zažehnout třetí světovou válku". Podle unijních činitelů a diplomatů, se kterými hovořil Keating, cesta postrádala koordinaci se spojenci a překvapivě byla oznámena předem, což představuje bezpečnostní riziko. Podle nejmenovaných představitelů EU je cesta "soukromou iniciativou". V jednom ze svých tweetů vznesl novinář otázku, zda by zabití člena vlády členské země NATO ve válečné zóně bylo důvodem pro spuštění pátého článku alianční smlouvy o kolektivní obraně. To by totiž znamenalo povinnost aliance bránit své členy.

"Odvážná ukázka evropské solidarity," napsal o návštěvě zahraniční dopisovatel americké stanice ABC Ian Pannell. Za pochvalou následoval v závorce dovětek "některých".

Editor BBC Lewis Goodall ve svém tweetu vyzdvihuje dvě "do očí bijící" okolnosti. Za prvé, že politici cestují vlakem do ostřelované oblasti a za druhé, že EU zastupují lídři dvou zemí, které bývaly členy východního bloku. "Ztělesňuje to posun, který trápí (ruského prezidenta Vladimira) Putina a stojí na pozadí války."

 

Právě se děje

Další zprávy