Clarke také upozornil na to, že odvaha a odhodlání jsou na bojišti k ničemu, pokud vojáci nemají dostatek munice. "Pokud vám dojde, prohrajete. To je ten problém. Rusové pak zahájí tlak po celé frontě a budou doufat, že Ukrajinu zlomí," popisuje britský profesor.
Válka na Ukrajině tak podle Clarka může brzy skončit, ale ne natrvalo. "Je možné, že dojde v Kyjevě ke zlomu a Zelenskyj bude odstraněn a nahradí ho někdo z oligarchů, jako jsou (bývalý ukrajinský prezident Petro) Porošenko nebo (bývalá ukrajinská premiérka Julija) Tymošenková, kteří už teď podnikají kroky k tomu, aby ho nahradili," popisuje manévry, ke kterým už teď podle něj dochází na nejvyšších místech ukrajinského politického zákulisí.
Zelenského nástupci by s Moskvou vyjednávali. "Dohodnou se s Kremlem, což znamená třeba to, že si Rusko ponechá území, které získalo dejme tomu do května. Tahle fáze války skončí. Pak třeba za 18 měsíců, za dva roky začne další fáze, když Rusko bude chtít získat další území Ukrajiny. A tak to půjde dál," dodává profesor v rozhovoru pro americkou televizi CNBC, jehož část můžete zhlédnout v úvodu článku.
Podpora Ukrajiny ze strany NATO je podle jejího šéfa Jense Stoltenberga vidět na bojišti každý den. "Není to charita, je to investice do naší vlastní bezpečnosti," řekl v únoru v Bruselu při jednání ministrů obrany. NATO proto chystá navrhnout balíček pomoci pro Ukrajinu, kdy se do pěti let rozdělí částka sto miliard eur (2,4 bilionu korun). Balíček by měl podle Stoltenberga zajistit pravidelnou pomoc západních spojenců nehledě na to, kdo se stane prezidentem Spojených států.