Babiš se rozhodl správně, když nejel na minisummit k migraci, shodli se šéfové ODS i ČSSD

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 6. 2018 16:25
Podle Babiše byla schůzka svolána nestandardně. Formát a načasování setkání považuje za nešťastný.
Zleva maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó a premiéři zemí V4 Mateusz Morawiecki, Andrej Babiš, Robert Fico a Viktor Orbán v Budapešti.
Zleva maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó a premiéři zemí V4 Mateusz Morawiecki, Andrej Babiš, Robert Fico a Viktor Orbán v Budapešti. | Foto: Reuters

Praha - Předsedové ODS Petr Fiala a ČSSD Jan Hamáček souhlasí s rozhodnutím premiéra Andreje Babiše (ANO) nejet na dnešní bruselský minisummit představitelů některých zemí EU o migraci. Uvedli to v Otázkách Václava Moravce České televize. Prezident Miloš Zeman řekl Blesku.cz, že vzal argumenty ministerských předsedů států visegrádské skupiny k neúčasti na jednání na vědomí. Podle Hamáčka ale měl jet do Bruselu níže postavený zástupce Česka.

"Já si myslím, že by bylo dobré, aby tam jeli jako rovnoprávní partneři, a nikoli jako někdo, koho zve zbytek Evropské unie na kobereček," uvedl Zeman. Doufá, že až bude summit řádně připraven, že se jej premiéři zemi visegrádské skupiny zúčastní. Migrace bude hlavním tématem jednání Evropské rady, která se v Bruselu uskuteční ve čtvrtek a v pátek.

"Myslím, že státy Visegradu tady daly jasně najevo, že takto ne a že je potřeba ten přístup změnit," řekl předseda ODS Petr Fiala. Hamáček uvedl, že i když s neúčastí premiéra na schůzce souhlasí, bylo by možná dobré, aby se na setkání vydal níže postavený zástupce Česka. "Je vždycky dobré vědět, co se projednává," míní.

Vadil formát setkání

Babiš v sobotu připomněl, že účast původně zvažoval. Ve čtvrtek se ale premiéři Česka, Maďarska, Polska a Slovenska rozhodli do Bruselu nejet. Babiš tvrdí, že schůzka byla svolána nestandardně. Formát a načasování setkání je podle něho nešťastný, vzniká podle ministerského předsedy riziko vytvoření paralelní Evropské rady. "Opravdové a celoevropské řešení se nemá hledat na neformálních summitech organizovaných jako z nouze ctnost, ale na Evropské radě, kde se scházejí všechny členské státy," zdůraznil v sobotu Babiš.

Uvedl dále, že schůzky se původně měly účastnit Itálie, Německo a Rakousko, nebo i ostatní jižní členské státy. Německá kancléřka Angela Merkelová totiž potřebuje podle Babiše vyřešit migraci zejména z Itálie do Německa přes Rakousko, aby Německo nemuselo uzavřít hranice. Následně ale byly přizvány i další státy. "Nastavení toho setkání a větší počet účastnících se států spíše komplikuje výsledek," soudí český premiér.

Kritika na adresu zemí visegradské skupiny kvůli "bojkotu" minisummitu zaznívala zejména z Francie.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy