Babiš se rozhodl správně, když nejel na minisummit k migraci, shodli se šéfové ODS i ČSSD

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 6. 2018 16:25
Podle Babiše byla schůzka svolána nestandardně. Formát a načasování setkání považuje za nešťastný.
Zleva maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó a premiéři zemí V4 Mateusz Morawiecki, Andrej Babiš, Robert Fico a Viktor Orbán v Budapešti.
Zleva maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó a premiéři zemí V4 Mateusz Morawiecki, Andrej Babiš, Robert Fico a Viktor Orbán v Budapešti. | Foto: Reuters

Praha - Předsedové ODS Petr Fiala a ČSSD Jan Hamáček souhlasí s rozhodnutím premiéra Andreje Babiše (ANO) nejet na dnešní bruselský minisummit představitelů některých zemí EU o migraci. Uvedli to v Otázkách Václava Moravce České televize. Prezident Miloš Zeman řekl Blesku.cz, že vzal argumenty ministerských předsedů států visegrádské skupiny k neúčasti na jednání na vědomí. Podle Hamáčka ale měl jet do Bruselu níže postavený zástupce Česka.

"Já si myslím, že by bylo dobré, aby tam jeli jako rovnoprávní partneři, a nikoli jako někdo, koho zve zbytek Evropské unie na kobereček," uvedl Zeman. Doufá, že až bude summit řádně připraven, že se jej premiéři zemi visegrádské skupiny zúčastní. Migrace bude hlavním tématem jednání Evropské rady, která se v Bruselu uskuteční ve čtvrtek a v pátek.

"Myslím, že státy Visegradu tady daly jasně najevo, že takto ne a že je potřeba ten přístup změnit," řekl předseda ODS Petr Fiala. Hamáček uvedl, že i když s neúčastí premiéra na schůzce souhlasí, bylo by možná dobré, aby se na setkání vydal níže postavený zástupce Česka. "Je vždycky dobré vědět, co se projednává," míní.

Vadil formát setkání

Babiš v sobotu připomněl, že účast původně zvažoval. Ve čtvrtek se ale premiéři Česka, Maďarska, Polska a Slovenska rozhodli do Bruselu nejet. Babiš tvrdí, že schůzka byla svolána nestandardně. Formát a načasování setkání je podle něho nešťastný, vzniká podle ministerského předsedy riziko vytvoření paralelní Evropské rady. "Opravdové a celoevropské řešení se nemá hledat na neformálních summitech organizovaných jako z nouze ctnost, ale na Evropské radě, kde se scházejí všechny členské státy," zdůraznil v sobotu Babiš.

Uvedl dále, že schůzky se původně měly účastnit Itálie, Německo a Rakousko, nebo i ostatní jižní členské státy. Německá kancléřka Angela Merkelová totiž potřebuje podle Babiše vyřešit migraci zejména z Itálie do Německa přes Rakousko, aby Německo nemuselo uzavřít hranice. Následně ale byly přizvány i další státy. "Nastavení toho setkání a větší počet účastnících se států spíše komplikuje výsledek," soudí český premiér.

Kritika na adresu zemí visegradské skupiny kvůli "bojkotu" minisummitu zaznívala zejména z Francie.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy