Novou vládu by měl prezident jmenovat ve středu. Babiš navrhne na ministra i Pocheho

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 6. 2018 20:52
Termín jmenování oznámil Babiš v SMS po večerní schůzce s prezidentem. Již nekomentoval, zda se na setkání mluvilo o nominantovi ČSSD na ministra zahraničí Miroslavu Pochem. Babiš již během dne novinářům řekl, že ho prezidentovi navrhne.
Andrej Babiš je prezidentem Zemanem podruhé jmenován premiérem
Andrej Babiš je prezidentem Zemanem podruhé jmenován premiérem | Foto: ČTK

Lány/Ležáky (Chrudimsko)/Praha - Novou vládu by měl prezident Miloš Zeman jmenovat ve středu 27. června ráno. Po zhruba hodinové večerní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech to v SMS napsal premiér Andrej Babiš (ANO).

Schůzky se účastnil také předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Hnutí ANO a ČSSD menšinový kabinet skládají. Ani jeden z politiků v Lánech před čekající novináře nepředstoupil. Hrad vydal po schůzce obvyklou stručnou zprávu o přijetí.

Termín jmenování nové vlády byl nejasný, když Zeman v neděli dopoledne zmínil jako velmi pravděpodobné úterý nebo středu příštího týdne. Babiš následně uvedl, že pro něho jde o novou informaci, když z prezidentova okolí zazníval jako termín začátek července.

Babiš již nekomentoval, zda se na setkání v Lánech mluvilo o nominantovi ČSSD na ministra zahraničí Miroslavu Pochem. Zeman ho odmítá kvůli jeho postojům k migraci. Ostře se vůči němu vymezili také komunisté, kteří by měli ve Sněmovně menšinový kabinet při hlasování o důvěře podpořit.

Během dne přitom premiér uvedl, že navrhne prezidentovi Miloši Zemanovi kandidáty na jmenování do nové menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD v pondělí. Novinářům řekl, že mezi nimi bude i nominant sociální demokracie do funkce ministra zahraničí Miroslav Poche.

Zeman v neděli v rozhovoru pro Blesk.cz řekl, že Babiš Pocheho nenavrhl, kolonka v seznamu vládních adeptů byla podle prezidenta u ministerstva zahraničí prázdná.

Babiš ale uvedl, že se jednalo o neformální informace o nominacích. Předseda ČSSD Jan Hamáček v Otázkách Václava Moravce České televize zdůraznil, že pokud by Babiš Pocheho na ministra nenavrhl, šlo by o porušení koaliční smlouvy a o vládní spolupráci s ANO by nemělo smysl dál jednat.

"Oficiální nominaci vlády pošlu zítra (v pondělí), podle toho, jak se domluvil pan prezident s pane Hamáčkem. V nominaci bude pan Poche, tak jsem byl informován," uvedl Babiš. Seznam, který od něho prezident už má, byl podle Babiše "neformální informace o tom, kdo koho nominoval, myslím tím hnutí ANO a ČSSD". "Čekalo se na páteční schůzku," dodal Babiš. V pátek se Zeman v Lánech sešel s Hamáčkem jako kandidátem na ministra vnitra i s Pochem.

Hamáček v televizi opět nevyloučil, že pokud Zeman Pocheho nejmenuje, mohl by diplomacii dočasně řídit sám. Kandidáta na ministra ovšem změnit nehodlá.

Proti nominantovi sociálních demokratů na ministra zahraničí se o minulém víkendu ostře vymezili i komunisté. KSČM by měla menšinovou vládu ANO a ČSSD ve Sněmovně tolerovat.

Video: Zemanovy výhrady k Pochemu trvají, pokud ho nejmenuje, povede ministerstvo jiný člen ČSSD, řekl Hamáček

Sledujte brífink kandidáta na ministra zahraničí Miroslava Pocheho a šéfa ČSSD Jana Hamáčka po jednání s prezidentem Milošem Zemanem. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy