reklama
 
 

Novou vládu by měl prezident jmenovat ve středu. Babiš navrhne na ministra i Pocheho

Aktualizováno 24. 6. 2018 20:52
Termín jmenování oznámil Babiš v SMS po večerní schůzce s prezidentem. Již nekomentoval, zda se na setkání mluvilo o nominantovi ČSSD na ministra zahraničí Miroslavu Pochem. Babiš již během dne novinářům řekl, že ho prezidentovi navrhne.

Lány/Ležáky (Chrudimsko)/Praha - Novou vládu by měl prezident Miloš Zeman jmenovat ve středu 27. června ráno. Po zhruba hodinové večerní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech to v SMS napsal premiér Andrej Babiš (ANO).

Schůzky se účastnil také předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Hnutí ANO a ČSSD menšinový kabinet skládají. Ani jeden z politiků v Lánech před čekající novináře nepředstoupil. Hrad vydal po schůzce obvyklou stručnou zprávu o přijetí.

Termín jmenování nové vlády byl nejasný, když Zeman v neděli dopoledne zmínil jako velmi pravděpodobné úterý nebo středu příštího týdne. Babiš následně uvedl, že pro něho jde o novou informaci, když z prezidentova okolí zazníval jako termín začátek července.

Babiš již nekomentoval, zda se na setkání v Lánech mluvilo o nominantovi ČSSD na ministra zahraničí Miroslavu Pochem. Zeman ho odmítá kvůli jeho postojům k migraci. Ostře se vůči němu vymezili také komunisté, kteří by měli ve Sněmovně menšinový kabinet při hlasování o důvěře podpořit.

Během dne přitom premiér uvedl, že navrhne prezidentovi Miloši Zemanovi kandidáty na jmenování do nové menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD v pondělí. Novinářům řekl, že mezi nimi bude i nominant sociální demokracie do funkce ministra zahraničí Miroslav Poche.

Zeman v neděli v rozhovoru pro Blesk.cz řekl, že Babiš Pocheho nenavrhl, kolonka v seznamu vládních adeptů byla podle prezidenta u ministerstva zahraničí prázdná.

Babiš ale uvedl, že se jednalo o neformální informace o nominacích. Předseda ČSSD Jan Hamáček v Otázkách Václava Moravce České televize zdůraznil, že pokud by Babiš Pocheho na ministra nenavrhl, šlo by o porušení koaliční smlouvy a o vládní spolupráci s ANO by nemělo smysl dál jednat.

"Oficiální nominaci vlády pošlu zítra (v pondělí), podle toho, jak se domluvil pan prezident s pane Hamáčkem. V nominaci bude pan Poche, tak jsem byl informován," uvedl Babiš. Seznam, který od něho prezident už má, byl podle Babiše "neformální informace o tom, kdo koho nominoval, myslím tím hnutí ANO a ČSSD". "Čekalo se na páteční schůzku," dodal Babiš. V pátek se Zeman v Lánech sešel s Hamáčkem jako kandidátem na ministra vnitra i s Pochem.

Hamáček v televizi opět nevyloučil, že pokud Zeman Pocheho nejmenuje, mohl by diplomacii dočasně řídit sám. Kandidáta na ministra ovšem změnit nehodlá.

Proti nominantovi sociálních demokratů na ministra zahraničí se o minulém víkendu ostře vymezili i komunisté. KSČM by měla menšinovou vládu ANO a ČSSD ve Sněmovně tolerovat.

Video: Zemanovy výhrady k Pochemu trvají, pokud ho nejmenuje, povede ministerstvo jiný člen ČSSD, řekl Hamáček

Sledujte brífink kandidáta na ministra zahraničí Miroslava Pocheho a šéfa ČSSD Jana Hamáčka po jednání s prezidentem Milošem Zemanem. | Video: DVTV

autor: ČTK | 24. 6. 2018 12:50

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama