Jako ministra prezident Zeman Pocheho nechce, ve funkci náměstka by mu nevadil

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 6. 2018 16:10
Prezident Miloš Zeman uvedl, že v seznamu kandidátů na ministry, který mu dal Babiš, byla u ministerstva zahraničních věcí kolonka prázdná. Řekl také, že by mohl jmenovat novou vládu "velmi pravděpodobně" příští týden v úterý nebo ve středu, termín se ještě dolaďuje. S žádostí o důvěru by pak kabinet mohl předstoupit před Sněmovnu ve středu 11. července.
Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) nenavrhl prezidentu Miloši Zemanovi nominanta ČSSD Miroslava Pocheho do funkce ministra zahraničí v chystané menšinové vládě ANO a ČSSD, kterou by měli tolerovat komunisté. Zeman to dnes řekl v rozhovoru pro Blesk.cz. Jako náměstek by Poche prezidentovi nevadil. Vládu by pak Zeman mohl jmenovat už příští týden v úterý či středu.

Prezident se ještě dnes večer setká v Lánech s Andrejem Babišem a Janem Hamáčkem.

Zeman uvedl, že v seznamu kandidátů na ministry, který mu dal Babiš, byla u ministerstva zahraničních věcí kolonka prázdná. "Není pravda, že byl (Poche) navržen," podotkl prezident.

Předseda ČSSD Jan Hamáček po pátečním jednání se Zemanem připustil možnost, že pokud by Zeman Pocheho odmítl, mohl by on sám vedle ministerstva vnitra dočasně vést i diplomacii. S takovou možností souhlasil Zeman i Babiš.

Dnes Zeman řekl, že by neměl nic proti Pochemu v pozici náměstka ministra zahraničí. Prezident by podle něho neměl žádnému ministrovi mluvit do toho, jakými spolupracovníky se obklopí.

Plán B s pojistkami

Poche v sobotu v souvislosti s tím, že by diplomacii dočasně vedl Hamáček, České televizi sdělil, že by v takovém případě mohl nastoupit do některé z vedoucích funkcí. "Plán B, jak tomu říkáme. Ale má plno pojistek vůči panu Babišovi a Zemanovi," doplnil.

Prezidentovi vadí zejména Pocheho údajné postoje k migraci. Proti nominantovi sociálních demokratů na ministra zahraničí se o minulém víkendu ostře vymezili i komunisté.

Předseda KSČM Vojtěch Filip mu vyčítal, že spolu s dalšími českými europoslanci hlasoval pro rezoluci, v níž Evropský parlament vyzval v květnu 2017 státy k dodržování kvót na přerozdělování migrantů. Poche ale hlasoval proti usnesení.

Nyní šéf komunistů upozorňuje podobně jako Zeman na případ z roku 2010, kdy se Poche musel vzdát stranických funkcí kvůli skrytému financování ČSSD. Straně dal peníze přes několik členů, kteří několikasettisícový dar vykázali jako členské příspěvky. Svůj krok zdůvodňoval tím, že tak chtěl zajistit, aby strana nemusela platit z peněz daň. V té době již přitom byly dary politickým stranám od daní osvobozeny - poslanci to prosadili již v roce 2001 po sponzorské aféře ODS.  

Jen nešťastné vyjádření

Zeman také zmínil vyjádření kandidátky ANO na ministryni spravedlnosti Taťány Malé, která dříve navrhla odklad trestního stíhání premiéra Babiše v případu Čapí hnízdo o čtyři roky, aby po tu dobu mohl nerušeně vládnout.

Podle Zemana to nebylo šťastné. Babiš to sice může podle Zemana považovat za výraz loajality, prezident ale míní, že stíhání by se odkládat nemělo. "Žil by čtyři roky v nejistotě a napětí," řekl Zeman.

Jmenování Malé do čela ministerstva spravedlnosti ale její někdejší výrok, který pronesla jako členka sněmovního mandátového a imunitního výboru, prý neovlivní. "S výjimkou pana Pocheho nechci premiérovi do jeho sestavy mluvit, on za ni bude odpovídat, nikoli prezident republiky," zdůraznil Zeman.

Zeman přitom nechtěl komentovat možný střet zájmů Malé, kvůli podnikání jejího manžela jako insolvenčního správce a poskytovatele nebankovních půjček. 

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) v Otázkách Václava Moravce České televize Malou hájil, její prohlášení byla podle něho vytržena z kontextu. "Chtěla nám říct, že když bude rozhodovat jako poslankyně v rámci mandátového a imunitního výboru, tak bude zohledňovat, nakolik ten daný trestný čin měl vztah k výkonu toho mandátu," uvedl. Malá podle něho nechtěla navrhovat dvojí metr pro spravedlnost. "Premiérovi předložila nejlepší koncepci a vizi pro budoucnost ministerstva," dodal.

Předseda ČSSD Jan Hamáček uvedl, že do nominací ministrů hnutí ANO nehodlá mluvit. "Toto je vizitka hnutí ANO, za toto nese zodpovědnost hnutí ANO," zdůraznil.

Video: ČSSD je na úrovni hvězdné pěchoty, strana je rozpolcená, Poche nechce vnímat realitu, říká Paroubek

Pokud si Miroslav Poche přeje, aby vláda vznikla, měl by si asi hledat jiné angažmá, míní bývalý premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy