U španělských břehů zachránili při třech operacích 569 migrantů

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 6. 2018 18:00
Zachránění pocházejí především ze severní a subsaharské Afriky, ale také z Asie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Tarifa (Španělsko) - Celkem 569 migrantů bylo zachráněno při třech operacích podél španělského pobřeží. Na twitteru o tom informovala španělská organizace Salvamento maritimo. Většina zachráněných pochází z Afriky.

Z 16 člunů v Gibraltarském průlivu bylo na záchranná plavidla přijato 264 osob, které pak vystoupily v andaluských přístavech Tarifa a Barbate. Dalších 176 lidí bylo zachráněno ve Středozemním moři mezi jižním pobřežím Španělska a Marokem a 129 v Atlantickém oceánu u ostrova Gran Canaria.

Zachránění pocházejí především ze severní a subsaharské Afriky, ale také z Asie, uvedl mluvčí organizace Salvamento maritimo.

Před šesti dny se Španělsko uvolilo přijmout ve Valencii loď Aquarius s 629 migranty zachráněnými u libyjského pobřeží. Její přistání ve svých přístavech odmítaly Itálie a Malta a na lodi hrozila kritická humanitární situace.

Snaha migrantů dostat se z Afriky přes moře do Evropy se s oteplením v poslední době opět zintenzivnila. Znovu se množí zprávy o záchraně stovek lidí ohrožených na riskantní mořské trase vedoucí za vysněným lepším životem v bohatých zemích Evropské unie. Valná část z nich se na cestu vydává z Libye. Libyjská pobřežní stráž dnes oznámila zachránění dalších 200 migrantů, pět lidí ale ve vlnách našlo smrt.

Podle Mezinárodní organizace pro migraci (OIM) od letošního 1. ledna do 20. června do Španělska dorazilo 12 155 migrantů. Během tohoto období při pokusu dostat se na španělské pobřeží zahynulo 292 běženců. Celkově pak ve Středozemním moři přišlo od začátku roku o život 960 lidí snažících se doplout do Evropy.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy