Odpověď na krvavý útok v Tel Avivu. Izrael zrušil Palestincům povolení pro ramadán

ČTK ČTK
9. 6. 2016 9:18
Podle izraelského úřadu COGAT je staženo povolení vydané pro 83 000 lidí. O dalších opatřeních bude rozhodovat bezpečnostní kabinet svolaný premiérem Benjaminem Netanjahuem. Izrael původně o ramadánu umožnil setkávání rodin z Pásma Gazy a Západního břehu Jordánu a vydal několik set povolenek pro vstup do jeruzalémských mešit. Při středečním atentátu v nákupním středisku v Tel Avivu střelci zabili čtyři osoby a šest lidí zranili.
Střelba v nákupnímc centru v Tel Avivu.
Střelba v nákupnímc centru v Tel Avivu. | Foto: Reuters

Tel Aviv - Izrael znásobil bezpečnostní opatření na palestinském Západním břehu Jordánu, odkud pocházejí dva muži, kteří ve středu zastřelili v Tel Avivu čtyři lidi. Armáda oznámila, že vysílá na Západní břeh dvě jednotky. Izrael ve čtvrtek zrušil cestovní povolení vydaná pro Palestince po dobu nynějšího muslimského postního měsíce ramadán. Podle úřadu COGAT, který koordinuje izraelské aktivity na palestinských územích, je staženo povolení vydané pro 83.000 lidí.

V oblasti vesnice Jatta u Hebronu, odkud střelci pocházejí, začala rozsáhlá operace. Obyvatelé nemohou vyjíždět a Izraelci se snaží objasnit otázku, jak se oběma mužům podařilo dostat se do Izraele. Starosta řekl, že mu není známo, že by útočníci byli členy nějaké teroristické organizace.

O dalších opatřeních ve čtvrtek jednal bezpečnostní kabinet svolaný premiérem Benjaminem Netanjahuem. Členem je i nový ministr obrany Avigdor Lieberman, který dopoledne přišel na místo útoku a dal si kávu v místní kavárně. "Nechci hovořit o detailech kroků, které plánujeme, ale ujišťuji vás, že nezůstaneme jen u slov," řekl Lieberman o možné reakci na atentát.

Následně ministr oznámil, že bude zastaveno vracení těl palestinských útočníků jejich rodinám, aby je mohly pohřbít. Jeho předchůdce Moše Jaalon přitom tento přístup neschvaloval, poznamenal deník The Jerusalem Post. I podle armády podobné kroky jen zvýší napětí mezi Palestinci na Západním břehu namísto toho, aby ho potlačily. Žádné další podrobnosti o přijatých bezpečnostních opatřeních nebyly zveřejněny. Netanjahuův úřad ve svém prohlášení ke schůzce pouze uvedl, že ministři "byli informováni o činnosti zpravodajských a bezpečnostních složek za posledních 24 hodin".

V Izraeli byly identifikovány oběti, mezi nimiž jsou dva muži a dvě ženy. Podle izraelských sdělovacích prostředků bylo zraněno 16 lidí.

Zrušená povolení příbuzným střelců

Izrael původně o ramadánu umožnil setkávání rodin z Pásma Gazy a Západního břehu Jordánu. Vydal také 500 povolenek pro lidi z Pásma Gazy pro vstup do mešit ve východním Jeruzalémě. Generál Joav Mordechai, který vede COGAT, nařídil zrušit 204 pracovních povolení v Izraeli pro příbuzné útočníků, kteří zabíjeli ve středu.

Izrael opatření uvolnil po delší době, protože od loňského října čelí útokům, při nichž Palestinci na Izraelce útočili hlavně nožem nebo automobily. Útoky spáchané střelnou zbraní, jako byl ten středeční, byly výjimečné.

Podle čtvtečního oznámení policie byli dva útočníci zatčeni. Jsou to bratranci, jeden byl mezi zraněnými a jeho stav byl ve středu večer vážný. Byli oblečeni do černých obleků s vázankami a v restauraci v nákupním středisku, kam přišli, nevzbudili žádnou pozornost. Objednali si jídlo, zvedli se od stolu a začali střílet. Jednomu došly náboje a dalšímu se pak zasekla zbraň, takže se dali na útěk. Oba byli dopadeni.

Na Západním břehu se útok už v noci oslavoval a ocenila ho také radikální palestinská organizace Hamas, i když se k akci nepřihlásila. Zabíjení civilistů tak zatím odsoudil jen předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás, ten ale nehovořil konkrétně o středeční střelbě. "Opakovaně odmítám útoky na civilisty bez ohledu na to, kdo za nimi stojí a z jakých důvodů je páchá," citovala jeho slova palestinská agentura WAFA.

 

Právě se děje

Další zprávy