Čeští doktoři a sestry zamíří do Izraele. Kolegové je naučí léčit konopím

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
23. 5. 2016 10:13
Lékaři a sestry z českých nemocnic se pojedou do Izraele školit, jak správně pracovat s léčivou marihuanou. Podle plánu by se patnáctka českých zdravotníků měla v Izraeli školit zhruba dva týdny. Začnou teorií a pak se přesunou přímo do ordinací, kde se konopí předepisuje. V Česku je konopí pro léčivé účely povolené od roku 2013, jeho praktické využití pro pacienty ale bylo komplikované.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: DVTV

Praha - Během čtrnácti dnů odletí do Izraele desítka českých lékařů a pětice sester. Budou se od svých izraelských kolegů učit, jak pracovat s léčivým konopím. Návštěvu dohodl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček na nedělním mezivládním jednání v Jeruzalémě.

"Půjde o klinický trénink lékařů i sester v izraelských podmínkách, aby se naučili, jak s tou látkou zacházet, jaké dávkování používat, a seznámili se s nežádoucími účinky," uvedl Němeček. Podle plánu by se čeští zdravotníci měli v Izraeli školit zhruba dva týdny. Začnou teorií a pak se přesunou přímo do ordinací, kde se konopí předepisuje.

V Česku je konopí pro léčivé účely povolené od roku 2013, jeho praktické využití pro pacienty ale bylo komplikované. V lékárnách bylo dlouho k dostání jen drahé konopí dovezené ze zahraničí, které si pacienti nemohli dovolit. A kromě toho se objevily technické problémy s registrem pro vydávání léčivé látky.

Oba problémy už by měly být vyřešeny. Státní ústav pro kontrolu léčiv rozběhl náhradní registr a před pár týdny se na trh dostalo první české konopí vypěstované ve Slušovicích, které je o třetinu levnější než dosavadní výrobky.

Němeček teď chce skoncovat s další komplikací, která v předepisování marihuany pacientům brání - nedostatečné zkušenosti českých lékařů. Postupně by do Izraele mělo zamířit více výprav. "Již vyškolení lékaři by pak své zkušenosti měli předávat svým kolegům v Česku," dodal Němeček.

Ministr v Izraeli jednal také o větší spolupráci v oblasti lázeňství. Do Česka loni přijelo 150 tisíc izraelských turistů, což je o pětinu víc než před rokem. Ještě víc by jich mohly přilákat právě české lázně.

 

Právě se děje

Další zprávy