Moskva – Rusko zesiluje pozemní a letecké útoky proti syrským povstalcům ve východní části Aleppa. Zároveň stupňuje i svoji rétoriku.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí prohlásil, že kdo z ozbrojenců neopustí dobrovolně východní Aleppo, bude považován za teroristu.
V úterý už hovořil o zničení. "Pokud někdo odmítne odejít dobrovolně, bude zabit. Jiné východisko neexistuje," cituje slova šéfa ruské diplomacie agentura RIA Novosti.
Situace povstalců v největším syrském městě je kritická. Minulý týden dobyla tamní armáda s pomocí ruských náletů a pozemních sil Hizballáhu i Íránu víc než polovinu východního Aleppa. To opozice ovládala od roku 2012.
Rebelové se v noci na středu stáhli ze Starého města v Aleppu, ztrácejí další území. poVstalecká koalice zároveň ve středu vyzvala k pětidennímu příměří, aby z města mohli odejít civilisté, kteří si to přejí.
Rusko a Čína ale mezitím v Radě bezpečnosti OSN zablokovaly návrh na týdenní příměří ve městě. Podle Moskvy bude klid zbraní možný jen tehdy, pokud všichni povstalci z východního Aleppa odejdou. Chce tedy plnou kapitulaci.
Povstalci to odmítají. "Budeme bojovat do poslední kapky krve," prohlásil Abdál Rahmán Hamáví ze syrské povstalecké skupiny Armáda islámu.
REPORT: Regime captures 3 more districts in east Aleppo as rebels vie to regain losses in a "surprise attack" today. https://t.co/u73lNXOMuL pic.twitter.com/KI2Stt7R1l
— Syria Direct (@SyriaDirect) December 5, 2016
Předseda zahraničního výboru ruské Rady federace (horní komory ruského parlamentu – pozn. red.) Konstantin Kosačev tvrdí, že úplné dobytí Aleppa a pád měst do rukou režimu prezidenta Bašára Asada je otázkou jednoho, maximálně dvou měsíců.
Nově zvolený americký prezident Donald Trump nastoupí do Bílého domu 20. ledna 2017. Jeho prioritou je porážka teroristické organizace Islámský stát. Nepodporuje naopak vyzbrojování syrských rebelů, bojujících proti prezidentu Asadovi.
To nahrává ruským plánům. Moskva chce upevnit Asadův režim, který je na ní pořád silně závislý. K oslabení syrské opozice přispělo taky Turecko, které po smíření s Kremlem přestalo prosazovat svržení prezidenta Asada.
Novým ruským trumfem je taky Egypt. Po třech letech mlčení vystoupil minulý týden egyptský prezident Abdal Fattáh Sisí s otevřenou podporou Asadova režimu. Podle něj znamená pro Sýrii stabilitu.
"Poprvé od začátku konfliktu (v Sýrii) v roce 2011 do sebe zapadly geopolitické, vojenské a diplomatické posuny, velmi výhodné pro Asadův režim. To mu dává velkou šanci vyjít z této války vítězně," říká Ajham Kamál, expert na Blízký východ ve výzkumném centru Eurasia Group.
Agentura Bloomberg ve své analýze uvádí, že ruský prezident Vladimir Putin se zjevně rozhodl skoncovat s povstalci v syrském Aleppu co nejdřív. Tedy ještě před tím, než se nový americký prezident ujme funkce.
"Bude to největší strategický úspěch Ruska na Blízkém východě za několik desetiletí," uvádí autor analýzy Bloombergu Henry Meyer s tím, že v Sýrii není možné čekat jakékoliv ústupky opozici. Natož odchod tamního prezidenta Bašára Asada.