"Cítím odpovědnost i vinu," říká uprchlík po roce v Německu. Vystačí s 10 eury na den státní podpory

Michal Pavlásek
30. 11. 2016 11:10
Michal Pavlásek loni strávil několik týdnů s uprchlíky na Balkáně. S běženci absolvoval část jejich cesty Řeckem, Makedonií, Srbskem až do Maďarska. Po roce se s nimi setkává znovu. Přijíždí za nimi do míst, kde žijí teď. Do Nizozemska, Belgie, Švédska, Rakouska – a hlavně do Německa. Splnilo se Syřanům a Iráčanům to, co si od Evropy slibovali? Našli v ní to, co hledali? Aktuálně.cz přináší portréty lidí, kteří odešli z domova, aniž by tušili, kde jejich cesta skončí.
"Když jsme poprvé přijeli do Německa, bylo to těžké, protože mnoho věcí bylo jiných," říká Adel. Pochází ze syrského Kobani, teď žije ve Würzburgu. | Video: Michal Pavlásek

Adel je Kurd. Do Evropy ho vyhnaly boje o Kobani. Ke svému rodnému městu má velmi silný vztah. Navzdory tomu, co prožil, z něj vyzařuje jen těžko popsatelný klid. Klid a úleva, které chápe jen ten, kdo byl dny, týdny a měsíce vystaven neustále přítomnému nebezpečí: ohrožení života ze strany Islámského státu. "Má země je zcela zničena, můj dům je zničen, má rodina žije v Turecku a teď jsem na cestě do Německa," vyprávěl před rokem na makedonsko-řeckých hranicích.

Würzburg (Německo) – "Zničená Sýrie, odchody lidí... nikdy bych nevěřil, že touhle dobou budu v Evropě a budeme si tu spolu povídat v parku," přemítá Adel. Sedí v klidné části univerzitního města Würzburg v Bavorsku, tolik odlišného od toho, co viděl v Kobani na severu Sýrie. 

Azyl v Německu dostal počátkem letošního roku.

Ještě loni bydlel v bývalé škole a pak v někdejších vojenských kasárnách, které Němci k ubytování uprchlíků používají nejčastěji. Na stěnách visely pastelkami nakreslené vlajky zemí, z nichž pocházeli jeho spolunocležníci.

"Je to úleva," tvrdil, když ukazoval fotografie z Kobani a pak ty, na nichž se v rámci jedné z nabízených volnočasových aktivit místních dobrovolníků učí hrát na kytaru.

Deset eur na den

Dnes už na kytaru moc nehraje, opustil také uprchlickou ubytovnu. Po měsících strávených ve sdíleném pokoji společně s dalšími žadateli o azyl se mu ve Würzburgu povedlo nalézt bydlení. Díky nově nabytým kontaktům ve městě získal přátele, kteří mu s hledáním skromného bytu pomohli.

"Svou zemi jsme opustili ne proto, že bychom ji nemilovali. Neměli jsme jinou volbu," říká Kurd Adel. Utíká z Kobani. "Nejsme nebezpeční," tvrdí. | Video: Michal Pavlásek

Adelův příběh dokazuje, jak důležité je vytváření sociálních vazeb mezi běženci a místními obyvateli. Nejenže umožňuje daleko rychlejší socializaci nově příchozích, formování pevných přátelských vazeb v konkrétním místě ovlivňuje i náladu vůči cizincům, ať už pocházejí odkudkoliv.

Sehnat byt bylo pro Adela o to těžší, že Würzburg je univerzitní město plné studentů, kteří hledají přesně takové ubytování, jaké si může dovolit on.

"Cítím odpovědnost i vinu (za útoky spáchané běženci). Ale tam, odkud jsme utekli, je to na denním pořádku."

Díky tomu, že byt našel přes známou, není výše nájmu nijak horentní. Dvě stě eur za pokoj platí z peněz, které dostává od státu. Na Německo a klidnou lokalitu, v níž se jeho nový domov nachází, je cena velmi nízká.

Ze systému státní sociální podpory Adelovi na účet měsíčně chodí ještě něco přes 300 eur. "S deseti eury na den si vystačím. Nakoupím základní potraviny, uvařím, co je pro mě potřeba, a stačí mi to i na místní hromadnou dopravu," vysvětluje v tramvaji, když křižujeme městským centrem.

Jazyk je klíč

Na lavičce v parku u nádraží, po společné prohlídce města, si Adel balí cigaretu a hodnotí svůj první rok v Německu. Ze všeho nejdůležitější bylo podle něj zvládnout němčinu. Ovládá ji už do té míry, že pomalu vytlačila jeho druhý komunikační jazyk – angličtinu. "A to jsem byl u nás původně učitelem angličtiny na základní škole," směje se. 

Před rokem přišli do Evropy. Seriál Aktuálně.cz

Adel
Foto: Adel (archiv autora)

Michal Pavlásek loni strávil několik týdnů s uprchlíky na Balkáně. Po roce je potkává znovu - v západní Evropě. Aktuálně.cz přináší portréty lidí, kteří odešli z domova, aniž by tušili, kde jejich cesta skončí.

Všechny zveřejněné reportáže a videa NAJDETE ZDE.

Výuce němčiny teď věnuje skoro veškerý svůj čas. Ač má za sebou teprve čtyři měsíce studia, už se plynule domluví (což demonstruje "přepnutím" diskuse do němčiny). "Němčina mi nedělá problémy," tvrdí. "Zvlášť když vím, že je to předpoklad k tomu, abych tady ve společnosti uspěl a mohl dál studovat. Musíte mít vůli něco dokázat."

Adel zároveň moc dobře ví, že to nemusí platit pro každého. "Pro mě to možná není tak obtížné, protože jsem cizí jazyk učil už v mé zemi na univerzitě. Ale pro jiné, hlavně pro starší lidi, je to mnohem těžší. A to pro ně představuje velmi zásadní problém."

Rodina v Řecku

Před rokem v Makedonii Adel vyprávěl o tátovi, nemocné mámě a dvou bratrech, z nichž jeden trpí fyzickým handicapem. Protože na cestu do Evropy neměli dost peněz, byli nuceni zůstat v Turecku.

Teď má Syřan z Kobani "horkou novinku": jeho rodina už je v Řecku. V táborech, vybudovaných hlavně na jaře roku 2016.

Rodiče i sourozenci měli štěstí: z tureckého Izmiru se dostali dřív, než EU uzavřela dohodu s Tureckem. Turci se v ní zavázali, že vezmou zpátky běžence, co se přes Egejské moře dostanou až k břehům Řecka.

Že se Adel s rodinou skutečně shledá, přesto není jisté. Nemusí to být Německo, kam bude nakonec přidělena.

On sám teď hodlá začít studovat na podnikatelské vysoké škole. Překážkou prý pro něj není ani školné 10 000 eur. Plánuje, že si vezme studijní půjčku, kterou bude po dostudování splácet ze svého platu.

V oboru, který vystuduje. Vzdělání je ta nejlepší investice do budoucna, tvrdí.

Nejdůležitější lekce

Ve svých úvahách se pak vrací k událostem, které v létě plnily stránky novin po celém světě. Čtyři útoky záhy po sobě, směřované proti obyvatelům několika bavorských měst, vyvolaly zřetelnou změnu nálad v německé společnosti.

"Nic není nemožné. To je ta nejdůležitější lekce, kterou jsem se tu naučil."

"Lidé tady jsou velmi milí a laskaví, pomohli nám v řadě případů. Dokonce, i když jsou konfrontováni s takovou situací, k jaké došlo nedávno v Mnichově. Nebo jako byl útok ve Würzburgu, městě, ve kterém žiji," líčí uprchlík z Kobani. A záhy nato dodává: "Cítím odpovědnost i vinu. Ale tam, odkud jsme utekli, je to na denním pořádku."

Většina lidí, které v Německu potkal, podle něj uvažuje stejně jako on: vlastní sebedůvěrou, namířenou proti strachu, je třeba tyhle problémy překonat. To, že se od útoků a jejich strůjců distancuje, proto neustále opakuje v diskusích s místními nebo na sociálních sítích.

"Nic není nemožné. To je ta nejdůležitější lekce, kterou jsem se tu naučil," říká na rozloučenou. Ve světle jeho roční přítomnosti v Německu mu dávám za pravdu.

Tento text byl vytvořen s podporou Strategie AV21, výzkumný program Efektivní veřejné politiky a současná společnost – Mobility. Vznikl s podporou na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace RVO: 68378076.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Neapol přišla o výhru v Sassuolu a vede už pouze o bod před Milánem

Fotbalisté Neapole přišli v závěru utkání 15. kola o výhru v Sassuolu a po remíze 2:2 vedou už pouze o bod před AC Milán, který zvítězil 3:0 v Janově. O další bod zpět je třetí mistrovský Inter, jenž porazil 2:0 Spezii a připsal si třetí vítězství za sebou.

Neapoli získali po přestávce Fabián Ruiz a Dries Mertens dvougólové vedení, ale Sassuolu se podařilo srovnat. V 89. minutě skóroval na 2:2 hlavou Gian Marco Ferrari. Domácí se dokonce v nastaveném čase radovali z třetího gólu, ten ale nebyl po konzultaci s videm uznán kvůli útočnému faulu.

Svůj první start v základní sestavě Milána ozdobil dvěma góly Junior Messias, jenž už minulý týden rozhodl o výhře nad Atléticem Madrid v Lize mistrů. Skóre otevřel v 10. minutě precizně provedeným přímým kopem veterán Zlatan Ibrahimovic a nastartoval Milán k výhře nad týmem, který vede slavná postava "rossoneri" Andrej Ševčenko. Vítěz LM a Serie A s Milánem se tak ani v třetím zápase na lavičce sestupem ohroženého Janova nedočkal vítězství.

Inter vyhrál pod pod trenérem Simonem Inzaghim v Serii A poprvé tři zápasy po sobě. Mistra na San Siru ve 36. minutě poslal do vedení Gagliardini. Krátce po změně stran domácí Correa ještě trefil břevno, ale v 58. minutě už přidal pojistku favorita Martínez proměněnou penaltou po ruce Hristova.

Pátý AS Řím podlehl v Boloni 0:1 a klopýtnul po sérii dvou ligových výher. Utkání rozhodl ve 35. minutě Svanberg.

Italská fotbalová liga - 15. kolo:

Boloňa - AS Řím 1:0 (35. Svanberg), Inter Milán - Spezia 2:0 (36. Gagliardini, 58. Martínez z pen.), FC Janov - AC Milán 0:3 (45.+1 a 61. Messias, 10. Ibrahimovic), Sassuolo - Neapol 2:2 (71. Scamacca, 89. Ferrari - 51. Ruiz, 59. Mertens).

Tabulka:

1. Neapol 15 11 3 1 32:9 36
2. AC Milán 15 11 2 2 33:18 35
3. Inter Milán 15 10 4 1 36:15 34
4. Bergamo 15 9 4 2 32:17 31
5. AS Řím 15 8 1 6 24:16 25
6. Fiorentina 15 8 0 7 24:20 24
7. Juventus Turín 15 7 3 5 20:16 24
8. Boloňa 15 7 3 5 21:24 24
9. Lazio Řím 14 6 3 5 25:25 21
10. Hellas Verona 15 5 5 5 28:25 20
11. Sassuolo 15 5 4 6 24:23 19
12. Empoli 14 6 1 7 21:26 19
13. FC Turín 14 5 2 7 17:14 17
14. Udine 14 3 6 5 16:20 15
15. Sampdoria Janov 15 4 3 8 21:29 15
16. Benátky 15 4 3 8 12:25 15
17. Spezia 15 3 2 10 15:34 11
18. FC Janov 15 1 7 7 17:29 10
19. Cagliari 15 1 6 8 16:29 9
20. Salernitana 15 2 2 11 11:31 8
před 2 hodinami

Real díky Benzemovi zdolal Bilbao a vede ligu o sedm bodů

Fotbalisté Realu Madrid v dohrávce devátého kola španělské ligy doma porazili Bilbao 1:0 gólem Karima Benzemy. "Bílý balet" vede neúplnou tabulku o sedm bodů před městským rivalem a obhájcem titulu Atléticem, který má zápas k dobru.

Francouzský útočník Benzema se pohotově trefil ve 40. minutě po Modričově nepovedené střele. Pro nejlepšího kanonýra soutěže to byla 12. branka v sezoně. Bilbao si na Santiago Bernabéu vytvořilo řadu velkých šancí, ale nevyzrálo na madridského brankáře Courtoise. Real tak zvítězil v pátém ligovém utkání po sobě.

před 3 hodinami

Na opoziční mítink v Kyjevě přišly stovky lidí, žádaly demisi prezidenta a volby

Stovky lidí přišly ve středu večer na opoziční demonstraci na kyjevském náměstí Nezávislosti, zvaném Majdan. Demonstranti požadovali předčasné parlamentní volby, aby vznikla nová vláda, odstoupení prezidenta Volodymyra Zelenského a odvolání šéfa prezidentské kanceláře Andrije Jermaka, uvedla agentura Unian.

Deník Ukrajinska pravda odhadl, že na začátek mítinku přišlo asi 2000 lidí, na které dohlíželo asi 4500 policistů. Každou minutou ale počet demonstrantů narůstal.

Kvůli bezpečnostním opatřením byla omezena doprava v centru hlavního města. Policie především částečně zahradila přístupové cesty k vládní čtvrti. Stovky policistů chránily sídlo prezidentské kanceláře. Na její dveře demonstranti házeli drobné mince, což vysvětlovali jako peněžní sbírku, aby Zelenskyj a Jermak mohli odcestovat do Ruska.

Na transparentech nechyběla obvinění Zelenského z vlastizrady či výzvy k odeslání Jermaka na Sibiř. Organizátoři varovali účastníky před počínáním, které by mohlo vyprovokovat konflikt s policii. K žádným potyčkám nedošlo, uvádí na svém webu Ukrainska pravda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy