Armáda v ulicích a potraviny na příděl. Při výjimečném stavu v Polsku zemřelo 91 lidí

Armáda v ulicích a potraviny na příděl. Při výjimečném stavu v Polsku zemřelo 91 lidí
13. prosince 1981. Generál Wojciech Jaruzelski informuje v televizním studiu o vyhlášení výjimečného stavu v Polsku: "Oznamuji, že dnes byla vytvořena Vojenská rada národní záchrany. Státní rada dnes o půlnoci zavedla v celé zemi stanné právo." Šlo o reakci na sílící projevy nespokojenosti Poláků s životními podmínkami. Hnutí Solidarita se ocitá mimo zákon.
V ulicích všech polských měst se objevili policisté a vojáci s obrněnými transportéry a tanky, aby dohlíželi na dodržování dlouhého seznamu zákazů a nařízení. Snímek z Varšavy.
Policie se ve městě Lodž chystá na zatýkání členů Solidarity v její kanceláři. Vyhlášení výjimečného stavu ukončilo "Karneval Solidarity", jak je nazýváno období po podepsání takzvaného srpnového porozumění v roce 1980, ve kterém polští komunisté souhlasili se vznikem nezávislého odborového hnutí Solidarita.
Varšava, 22. prosince 1981. Polská lidová armáda převzala během stanného práva plně vládu nad zemí. Vojáci kontrolují auto na kontrolním stanovišti u vjezdu na Poniatowskeho most.
Foto: Instytut Pamięci Narodowej
Dan Poláček Jan Gazdík Dan Poláček, Jan Gazdík, Markéta Bernatt-Reszczyńská
Aktualizováno 14. 12. 2022 9:47
Trval rok a půl a v jeho důsledku zemřelo 91 lidí. Před 41 lety, 13. prosince 1981, vyhlásil polský komunistický generál Wojciech Jaruzelski výjimečný stav. Režim se chtěl zbavit sílící opozice a armáda začala zasahovat do všech oblastí života, vojáci hlídkovali po městech a uniformy museli nosit dokonce i televizní hlasatelé.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy