Foto: Nejprve bouře dělníků, pak přišla změna. Solidarita zlomila komunismus v Polsku

Foto: Nejprve bouře dělníků, pak přišla změna. Solidarita zlomila komunismus v Polsku
Všechno začalo vlnou stávek, které vyvrcholily na konci prázdnin roku 1980 v Gdaňských loděnicích.
V jejím čele stanul 36letý respektovaný vůdce stávkujících Lech Walesa.
Na snímku bezpečnostní jednotky rozhánějí slzným plynem demonstraci proti výjimečnému stavu. Solidarita byla oficiálně zakázána v říjnu roku 1982. Dalších šest let fungovala ilegálně.
Před 40 lety, 17. září 1980, se delegáti více než třiceti přípravných výborů z celého Polska sjeli do Gdaňsku, kde založili celostátní organizaci. Na návrh historika Karola Modzelewského dostala název Nezávislý samosprávný odborový svaz "Solidarita".
Foto: Profimedia.cz
Simona Fendrychová Dan Poláček Simona Fendrychová, Dan Poláček
17. 9. 2020 18:18
Před čtyřiceti lety vznikly v polském Gdaňsku Nezávislé samosprávné odbory, takzvaná Solidarita. Šlo o první masové opoziční hnutí v tehdejším socialistickém Polsku i v zemích Varšavské smlouvy. O rok později už měla Solidarita milion členů. Hnutí se stalo hlavní silou, která přispěla k pádu komunistického režimu.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy