Foto: Zoufalí lidé se uchýlili ke kanibalismu. Ukrajinský hladomor měl zůstat utajen

Hladomor na Ukrajině ve 30. letech minulého století.
Při hladomoru - na Ukrajině známém jako holodomor - zahynulo v letech 1932 až 1933 za vlády sovětského diktátora Josifa Stalina podle odhadů historiků 3,5 až šest milionů Ukrajinců.
Sovětský svaz chtěl hladomorem podle názorů některých historiků potlačit ukrajinské touhy po nezávislosti.
Za hladomor mohly mimo jiné také nereálné cíle, jichž se sovětská vláda snažila během první pětiletky v letech 1928 až 1932 dosáhnout. Na snímku jsou oběti ukrajinského hladomoru.
V roce 1932 Stalin napsal svému blízkému spolupracovníkovi Lazarovi Kaganovičovi, že situace na Ukrajině je velmi špatná (kvůli zmiňovanému boji za nezávislost na SSSR - pozn. red.). V psaní stálo, že pokud s tím něco ukrajinští představitelé neudělají, může SSSR o Ukrajinu přijít. Zleva: Kaganovič, Stalin a další dva sovětští politici Pavel Postyšev a Kliment Vorošilov. Zobrazit 65 fotografií
Foto: Alexander Wienerberger / Memorialholodomor.org.ua
Dan Poláček Adéla Očenášková Dan Poláček, Adéla Očenášková
Aktualizováno 29. 11. 2022 15:16
Každý rok na konci listopadu si Ukrajina připomíná památku obětí hladomoru z roku 1932, který představoval jednu z nejhorších genocid 20. století. Katastrofu podle historiků uměle vyvolal Stalinův režim a zahynuly při ní miliony lidí. Tíživou minulost se Sověti snažili utajit. Letos ukrajinské ministerstvo zahraničí vyzvalo mezinárodní společenství, aby hladomor uznalo za genocidu.

Pozn. red: Fotogalerie obsahuje snímky, které mohou být drastické.

 

Právě se děje

Další zprávy