Rudoarmějci jako superhrdinové. Koněv není sám, v Evropě stojí další sovětské pomníky

Rudoarmějci jako superhrdinové. Koněv není sám, v Evropě stojí další sovětské pomníky
K dominantám bulharské Sofie patří památník Rudé armádě. V červnu 2011 se však podstatně změnil. Skupina umělců, která si říká Destructive Creation, vojáky přemalovala na komiksové postavy. V sousoší se tak objevili Superman, Joker a další. Vláda během tří dní uvedla pomník do původního stavu.
Rudá armáda v Bulharsku v roce 1944 už prakticky nenarazila na odpor, přesto byla v dobách komunistického režimu vydávána za osvoboditelku. Navíc v této balkánské zemi není velký odpor vůči věcem z Moskvy už jen kvůli historické podpoře od Ruska proti Turkům.
Památník změnil svoji podobu i 21. srpna 2013. Objevil se na něm nápis "Bulharsko se omlouvá", a to za podíl na okupaci Československa v roce 1968. Růžová barva připomněla gesto českého výtvarníka Davida Černého, který v roce 1991 přemaloval narůžovo sovětský tank na pražském Smíchově.
O méně než rok později, 22. února 2014, se na památníku v Sofii objevily postavy v ukrajinských národních barvách a nápis "Sláva Ukrajině". Bylo to gesto podpory ukrajinskému protestnímu hnutí Euromajdan, které způsobilo pád vlády Viktora Janukovyče. Zobrazit 14 fotografií
Foto: Reuters
Martin Novák dap Martin Novák, dap
21. 9. 2019 16:56
Praha 6 rozhodla o přestěhování sochy maršála Ivana Koněva. Odpůrci tohoto kroku chystají protesty. Česká metropole ale není první a nejspíš ani poslední v Evropě, která řeší problémy kolem sovětských soch a pomníků. Ty mají často pestrou minulost - některé doslova.
 

Právě se děje

Další zprávy