Masakry a boje v Karabachu neberou konce. O "Černou zahradu" válčí další generace

Masakry a boje v Karabachu neberou konce. O "Černou zahradu" válčí další generace
Na jaře 1990 vypukly v Baku pogromy proti Arménům. Rabování, zapalování bytů, znásilňování žen. Zemřelo šestatřicet lidí. Do Baku vjeli sovětští vojáci s úkolem obnovit pořádek, ale místo toho spíš přilili olej do ohně. Při střetech s nimi zemřelo dalších 150 lidí. V té době se už Sovětský svaz začal rozpadat.
Ázerbájdžánská armáda (na snímku) v roce 1992 zahájila totální blokádu Karabachu, ale arménští vojáci a jednotky karabašských Arménů ji prolomili v následujícím roce. Dobyli i takzvaný Lačinský koridor, který spojoval Arménii s Karabachem a umožnil pozemní zásobování enklávy.
Ve válce v první polovině 90. let používaly obě strany zbraně z arzenálu rozpadlé sovětské armády. Ázerbájdžánci ostřelovali Karabach raketami Grad, Arméni měli k dispozici tanky z bývalého sovětského 366. tankového pluku, dislokovaného v největším karabašském městě Stěpanakert.
Zranění Ázerbájdžánci u města Fizuli během těžkých bojů v létě 1993.
Foto: Profimedia.cz
Martin Novák Dan Poláček Martin Novák, Dan Poláček
Aktualizováno 7. 10. 2020 7:57
Válka na Kavkaze je nekonečná. Od konfliktu o Náhorní Karabach na začátku 90. let dorostla nová generace Arménů a Ázerbájdžánců, ale znovu stojí v zákopech a za houfnicemi či raketomety proti sobě. Před třemi nedělemi ázerbájdžánské letectvo a dělostřelectvo zaútočilo na Karabach, obyvatelé karabašské metropole Stěpanakertu se po čtvrtstoletí znovu schovávají před bombardováním do krytů.
 

Právě se děje

Další zprávy