Foto: Toto jsou opravdoví hrdinové Černobylu. Srovnáváme seriál a skutečnost

Foto: Toto jsou opravdoví hrdinové Černobylu. Srovnáváme seriál a skutečnost
Před sedmatřiceti lety, 26. dubna 1986, došlo k nejhorší jaderné havárii v dějinách. Radioaktivní mrak, který se při výbuchu reaktoru elektrárny Černobyl uvolnil do atmosféry, postupoval západní částí Sovětského svazu, východní Evropou a Skandinávií. Kontaminace postihla rozsáhlé oblasti Ukrajiny, Běloruska a Ruska. Vše ale mohlo skončit ještě hůře nebýt několika lidí.
Výbuch jaderné elektrárny si vyžádal 31 přímých obětí. Mezi nimi byl i vedoucí směny 4. bloku Alexander Fjodorovič Akimov. Právě v tomto bloku došlo k těžké havárii reaktoru. Akimov zemřel 15 dní poté, utrpěl radiační popáleniny po celém těle. V elektrárně na severu Ukrajiny pracoval skoro osm let. V době výbuchu byl v řídicí místnosti, poté pracoval několik hodin v prostředí se silnou radiaci, a to bez jakýchkoliv ochranných pomůcek.
Snímek ze seriálu HBO Černobyl. Akimov (vlevo) se s kolegou Leonidem Fedorovičem Toptunovem snažil obnovit chlazení reaktoru.
Tři dny po Akimovovi zemřel i Toptunov. Bylo mu pouhých 25 let, když podlehl nemoci z ozáření. V jaderné elektrárně pracoval jako hlavní inženýr odpovědný za regulaci výkonu a řízení reaktoru. I on se v době katastrofy nacházel v řídicí místnosti a následně se pokoušel oživit chlazení reaktoru.
Foto: Profimedia.cz
Adéla Očenášková Dan Poláček Adéla Očenášková, Dan Poláček
Aktualizováno 26. 4. 2023 7:05
Ve středu 26. dubna uplynulo 37 let od nejzávažnější jaderné havárie na světě - nehody v Černobylu. V roce 2019 přiblížila tuto událost i příběhy jednotlivých aktérů minisérie Černobyl na televizní stanici HBO. Šlo o hasiče, techniky i vědce. Jak vypadali skuteční, nikoliv seriáloví hrdinové Černobylu? Podívejte se ve fotogalerii.
 

Právě se děje

Další zprávy