Unikátní barevné snímky ze 40. let: Takhle nacisté srovnali Varšavu se zemí

Unikátní barevné snímky ze 40. let: Takhle nacisté srovnali Varšavu se zemí
Polští povstalci patřili spíše k nezkušeným bojovníkům. Výjimku tvořil důstojnický sbor, jehož součástí byli i výsadkáři, pro které se vžil pojem "cichociemni". Ti byli od počátku 40. let vysílání do rodného Polska na pomoc po vojenském výcviku, který absolvovali ve Velké Británii. Vlevo na snímku je jeden z nich - Stefan Bałuk, který se zapojil do Varšavského povstání.
Německo mělo na bojišti podobný počet vojáků, avšak lépe vycvičených a také disponovalo výrazně lepší armádní technikou. Polákům se na tomto snímku povedlo jednoho takového vojenského vybavení zmocnit. Jednalo se o obrněný transportér, který Poláci později pojmenovali Szary Wilk, tedy Šedý vlk.
K vojákům Zemské armády se během povstání zapojovali také civilisté, kteří jim pomáhali stavět barikády.
Před 75 lety se Poláci rozhodli postavit nacistickým okupantům. I přestože polským povstalcům chyběly lidské i vojenské síly, šlo o největší bitvu svedenou protiněmeckým odbojem v okupované Evropě.
Foto: Colorized by Mikołaj Kaczmarek / Museum of the Warsaw Uprising
Dan Poláček Zahraničí Dan Poláček, Zahraničí
6. 10. 2019 9:55
Varšava si v těchto dnech připomíná konec povstání, během kterého se Poláci v roce 1944 vzbouřili proti německým nacistům. Dvouměsíční boje ale pro zemi skončily fatálně. Podívejte se na unikátní kolorované snímky, které tyto události zachycují.
 

Právě se děje

před 15 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy