Unikátní barevné snímky ze 40. let: Takhle nacisté srovnali Varšavu se zemí

Unikátní barevné snímky ze 40. let: Takhle nacisté srovnali Varšavu se zemí
Polští povstalci patřili spíše k nezkušeným bojovníkům. Výjimku tvořil důstojnický sbor, jehož součástí byli i výsadkáři, pro které se vžil pojem "cichociemni". Ti byli od počátku 40. let vysílání do rodného Polska na pomoc po vojenském výcviku, který absolvovali ve Velké Británii. Vlevo na snímku je jeden z nich - Stefan Bałuk, který se zapojil do Varšavského povstání.
Německo mělo na bojišti podobný počet vojáků, avšak lépe vycvičených a také disponovalo výrazně lepší armádní technikou. Polákům se na tomto snímku povedlo jednoho takového vojenského vybavení zmocnit. Jednalo se o obrněný transportér, který Poláci později pojmenovali Szary Wilk, tedy Šedý vlk.
K vojákům Zemské armády se během povstání zapojovali také civilisté, kteří jim pomáhali stavět barikády.
Před 75 lety se Poláci rozhodli postavit nacistickým okupantům. I přestože polským povstalcům chyběly lidské i vojenské síly, šlo o největší bitvu svedenou protiněmeckým odbojem v okupované Evropě.
Foto: Colorized by Mikołaj Kaczmarek / Museum of the Warsaw Uprising
Dan Poláček Zahraničí Dan Poláček, Zahraničí
6. 10. 2019 9:55
Varšava si v těchto dnech připomíná konec povstání, během kterého se Poláci v roce 1944 vzbouřili proti německým nacistům. Dvouměsíční boje ale pro zemi skončily fatálně. Podívejte se na unikátní kolorované snímky, které tyto události zachycují.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vláda schválila pomoc afghánským tlumočníkům

Vláda v pátek schválila program pomoci tlumočníkům, kteří pracovali ve prospěch české armády v Afghánistánu, a jejich rodinám. Program předpokládá finanční pomoc i možnost azylu. O přijetí návrhu informovalo ministerstvo obrany.

Program je podle ministra obrany Lubomíra Metnara (ANO) navržen tak, aby zohlednil náročnost služby jeho potenciálních a prověřených uživatelů a akceptoval jejich individuální preference. Kvůli bezpečnosti a ochraně možných účastníků programu není možné zveřejnit počty tlumočníků ani další specifikaci pomoci, uvedl. Přijetí programu podle ministerstva neohrožuje bezpečnost občanů České republiky a respektuje platnou legislativu.

"Služby afghánských spolupracovníků pro nás byly vždy důležité, a proto jsme jim už v minulosti pomáhali. Na základě těchto zkušeností jsme připravili nový program pomoci specifický pro aktuální situaci po stažení koaličních sil ze země," vysvětlil ministr Metnar. Dodal, že cílem České republiky je umožnit tlumočníkům a jejich rodinám bezpečný a kvalitní život a důstojné sociální podmínky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy