Hagatna - Obyvatelé tichomořského ostrůvku Guam sice nemají právo volit amerického prezidenta, zato ale mohou ovlivnit souboj o nominaci Demokratické strany do podzimních voleb, z nichž nový šéf Bílého domu vzejde.
A také této možnosti využívají. Letos projevili o hlasování nebývalý zájem, což způsobilo průtahy ve sčítání hlasů.
Illinoiský senátor Barack Obama nakonec těsně primárky vyhrál před svou hlavní soupeřkou, senátorkou za stát New York a bývalou první dámou Hillary Clintonovou. Rozdíl mezi nimi činil pouhých sedm hlasů.
Vzhledem k takřka identickému počtu hlasů si oba kandidáti rozdělí po dvou delegátech.
"Účast byla ve srovnání s dřívějšími volbami obrovská," řekl agentuře Reuters člen místního nominačního výboru Demokratické strany Herbie Perez. Zatímco v roce 2004 využilo možnost ovlivnit proces výběru prezidentského kandidáta jen 1500 lidí, v sobotu to bylo hned 5000.
Ostrov, jehož rozloha 541 kilometrů čtverečních, je ještě pětkrát menší než rozloha nejmenšího ze států unie - Rhode Islandu - vysílá na srpnový nominační sjezd Demokratické strany všehovšudy osm delegátů, z nichž každý má jen poloviční hlas.
Ani jeden z kandidátů se také neobtěžoval na Guam, vzdálený zruba 20 hodin letu od Washingtonu, osobně přijet. Oba však v rozhovorech pro zdejší rozhlasové stanice zdůrazňovali, jak moc jim na ostrově, který je od roku 1896 teritoriem Spojených států, záleží.
Příští demokratické primárky se konají v úterý v Severní Karolíně a Indianě, kde je v osudí dohromady 187 delegátů.
Ani jeden z kandidátů už s největší pravděpodobností nemůže získat potřebných 2025 delegátů, kteří by znamenali jistotu nominace, a tak o tom, kdo získá kandidaturu rozhodnou tzv. superdelegáti, tedy důležití členové a činovníci Demokratické strany. Těch je celkem 796. Guam jich na srpnový nominační sjezd vyšle pět.