Primárky v USA: I po bitvě v Pensylvánii se válčí dál

Roman Gazdík (od zvláštního zpravodaje v USA)
24. 4. 2008 0:07
Clintonová s Obamou se přetahují o superdelegáty
Chcete to vzít na Obamu, šéfe? (holičství ve Filadelfii)
Chcete to vzít na Obamu, šéfe? (holičství ve Filadelfii) | Foto: Roman Gazdík

Filadelfie/Washington - Hlasování v pensylvánských primárkách skončilo, Hillary Clintonová získala téměř 55 procent hlasů a hýří sebevědomými prohlášeními.

Týkají se především superdelegátů, důležitých stranických figur, které rozhodnou o definitivním demokratickém kandidátovi na prezidenta na sjezdu strany v srpnu v Denveru.

A jeden z dosud nerozhodnutých superdelegátů již po Pensylvánii svou podporu oznámil. Guvernér Oklahomy Brad Henry se rozhodl, že jeho volbou bude... Barack Obama.

Ačkoliv totiž Clintonová vítězstvím opět přebrala iniciativu, potýká se stále se stejným problémem - v počtu volených delegátů už nemůže Baracka Obamu dohnat.

Příznivci Hillary Clintonové
Příznivci Hillary Clintonové | Foto: Roman Gazdík

A protože ani jeden z kandidátů si nebude schopen z primárek zajistit rozhodující počet hlasů, o nominaci rozhodnou právě superdelegáti.

Čtěte také: Hillary jasně vyhrála v Pensylvánii. Drama pokračuje

Získala pouze o 16 delegátů více

„Clintonová bude muset superdelegáty přesvědčit, že mají volit ji, ačkoliv Obama získal větší podporu voličů, a to bude těžké i po Pensylvánii," myslí si Christopher Wlezien, který učí politologii na Temple University. „Ačkoliv zde vyhrála, získala pouze o 16 delegátů více než on." Obama má náskok 130 delegátů.

„Jejím argumentem bude, že Obama není úspěšný ve velkých státech, které jsou pro poražení Johna McCaina v podzimních volbách klíčové," dodává. A to je názor, který zjevně rezonuje.

Starosta Filadelfie Michael Nutter se řadí mezi stoupence Hillary Clintonové
Starosta Filadelfie Michael Nutter se řadí mezi stoupence Hillary Clintonové | Foto: Roman Gazdík

„Superdelegáti se musí rozhodovat podle jiných kritérií (ne jen podle popularity u voličů - pozn. redakce)," říká starosta Filadelfie a velký stoupenec Hillary Clintonové Michael Nutter a dodává: „Zaprvé: který z kandidátů je schopen porazit Johna McCaina, zadruhé: co je dobré pro Demokratickou stranu."

Demografie na straně Hillary

Právě v Pensylvánii se dokonale ukázalo, jak ostře rozdělené jsou jednotlivé sociální a věkové skupiny ve svých názorech na oba kandidáty.

Obama získal devadesát procent černých hlasů, Clintonová šedesát procent bílých. Obama vede mezi mladými, Clintonová mezi důchodci. Ona láká konzervativce s nižším stupněm vzdělání, on vysokoškolské liberály.

Demografická realita v převážně konzervativním státě tak hrála pro Clintonovou. Obama zvítězil pouze ve Filadelfii a několika centrálních okrscích okolo hlavního města Harrisburgu.

Čekání na Obamovu chybu

Je zde ale ještě jedna cesta, jak by si mohla Clintonová zajistit nominaci.

Příznivci Baracka Obamy
Příznivci Baracka Obamy | Foto: Roman Gazdík

A ačkoliv si toho komentátoři příliš nevšímají, její negativní kampaň míří právě tímto směrem.

„Clintonová má asi desetiprocentní šanci, že získá nominaci.," tvrdí G. Terry Madonna z Centra pro politiku a veřejné záležitosti. „Proč se o ni tedy dále pokouší?"

Podle často citovaného odborníka „čeká, až Obama udělá nějakou vážnou chybu, natolik velkou, že se začne pochybovat, zda může na podzim porazit Johna McCaina."

A Christopher Wlezien mu dává za pravdu.

John McCain jako umírněný?

„Nejde pouze o to, že by byl Obama nezkušený, jeho problémem je, že může vyjít na povrch něco, co o něm lidé nevěděli... Jednou vážnou chybou, kterou v poslední době učinil, bylo prohlášení, že, ať už bude v říjnu zvolen kterýkoliv ze tří kandidátů, bude to lepší než Bush."

„Clintonová toho hned využila. Vystoupila a řekla: Ne, Bush je zlo a McCain je jako Bush. Obama si tak sám vytvořil problém - vykresloval Johna McCaina jako umírněného."

Podle Wleziena musí Obama za dva týdny vyhrát Indianu a Severní Karolínu, aby získal zpět psychologickou výhodu. A Clintonová? „Ta musí vyhrát všechno," směje se.

Oba kandidáti už svou kampaň v Indianě začali. Podle místních průzkumů jsou na tom zde přibližně stejně. V Severní Karolíně má Obama náskok 15 procent.

Kompletní volební zpravodajství: Amerika volí. SPECIÁL

 

Právě se děje

Další zprávy