Washington - Ve Washingtonu po dvou týdnech relativního klidu opět houstne atmosféra. Důvodem je přetahování o to, kolik si mohou Spojené státy půjčit.
Problémem je, že stropu ve výši 16,39 bilionu dolarů dosáhl federální dluh už koncem minulého roku.
A šéf Federálního rezervního systému (Fed) Ben Bernanke v pondělí dokonce varoval, že pokud nedojde k jeho navýšení, mohou se USA už v půli února dostat do insolvence.
Prezident Barack Obama proto požádal Kongres, aby dluhový strop zvýšil. Apeloval především na republikány, kteří ovládají Sněmovnu reprezentantů a za schválení prezidentovy žádosti by se rádi dočkali štíhlejšího rozpočtu.
"To, co neudělám, je vyjednávání se zbraní na hlavě amerického lidu," vzkázal jim Obama. Podle něj je vyloučeno, že by zvýšení dluhového stropu vyměnil za rozpočtové škrty.
Debata o federálních financích se v posledních týdnech vyhrotila takovým způsobem, že Obama své oponenty nařkl ze snahy získat "výkupné za nezruinování ekonomiky".
Narážel tak na jejich otálení během jednání o odvrácení takzvaného "fiskálního útesu", tedy zavedení drastických úsporných kroků, které se měly automaticky spustit se začátkem nového roku 2013.
Pokud by se zákonodárci nedokázali dohodnout, vstoupilo by v platnost utahování opasků, které by v důsledku mohlo strhnout celou americkou ekonomiku zpět do recese.
Pro státní výdaje by pád z "fiskálního útesu" znamenal během příštích deseti let ztrátu 1,2 bilionu dolarů. Politici si nakonec plácli pomyslných pět minut po dvanácté - až na Nový rok.