Obama po odchodu z Bílého domu spoléhá na svou nadaci. S rozjezdem pomáhá firma Babišova muže

Luboš Kreč Luboš Kreč
23. 1. 2017 9:07
Barack Obama se chce veřejného života účastnit prostřednictvím své nadace. Chystá se její pomocí mimo jiné postavit v Chicagu muzeum a knihovnu. S rozvojem nadace spoléhá na marketingovou a lobbistickou agenturu SKDKnickerbocker, kterou uznávaný server Politico zařadil mezi tři nejmocnější politické organizace "nového" Washingtonu. Její vysoce postavený manažer Alexander Braun je u nás známý dobrými vztahy s českým ministrem financí Andrejem Babišem.
Alexander Braun
Alexander Braun | Foto: Martin Svozílek

Praha Barack Obama poté, co v pátek po osmi letech skončil jako prezident USA, hodlá i nadále prosazovat svoje myšlenky a názory nejen v Americe, ale i ve světě. Klíčovou roli v tomto úsilí má sehrát jeho nadace, kterou po odchodu z Bílého domu začne intenzivně rozvíjet. Cílem je kromě jiného postavit v Jacksonově parku v Chicagu muzeum a knihovnu.

Firmou, která se postará o to, aby se o Obamově nadaci vědělo, aby měla dobré renomé a dařilo se jí shánět od sponzorů nutné stamiliony dolarů, je vlivná marketingová a lobbistická agentura SKDKnickerbocker. Jedním z jejích nejvýše postavených manažerů je Čech Alexander Braun, který je doma známý úzkou spoluprací s ministrem financí Andrejem Babišem.

"Moje firma teď například pomáhá s rozjezdem nové Obamovy nadace, které se bude věnovat," řekl Braun v obsáhlém rozhovoru pro Hospodářské noviny. Společnost SKDKnickerbocker má perfektní postavení, uznávaný server Politico ji zařadil mezi tři nejmocnější politické organizace "nového" Washingtonu, tedy toho po zvolení Donalda Trumpa a výhře republikánů v loňských volbách.

Braunova firma, jejímž spolumajitelem je někdejší blízký spolupracovník Hillary Clintonové Mark Penn, má úzké vazby na Demokratickou stranu a měla mít důležitou roli v jejích snahách útočit na Trumpa a republikány. Navíc i ona má mezi republikány dobré kontakty. "K čemu by byla nějaká zákopová válka, kdy si s někým ani neumíte sednou za stůl? Je to něco jako profesionální sport – hrajete tvrdě za svůj tým a chcete ty druhé porazit, ale zároveň k hráčům na druhé straně můžete mít profesní respekt a často se s nimi i kamarádit," dodal Braun pro HN.

Alexander Braun odešel do USA v roce 2002, v posledních letech se ale podílel i na kampaních v Česku. V posledních sněmovních volbách pomáhal hnutí ANO a Babišovi, předtím pracoval i pro sociální demokraty. Ti se před letošními volbami, které proběhnou v říjnu, obrátili opět na americké konzultanty, ale na jiné než na Brauna – domlouvají spolupráci s agenturou STG, která radila Clintonové v jejím loňském neúspěšném prezidentském tažení.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy