Obama po odchodu z Bílého domu spoléhá na svou nadaci. S rozjezdem pomáhá firma Babišova muže

Luboš Kreč Luboš Kreč
23. 1. 2017 9:07
Barack Obama se chce veřejného života účastnit prostřednictvím své nadace. Chystá se její pomocí mimo jiné postavit v Chicagu muzeum a knihovnu. S rozvojem nadace spoléhá na marketingovou a lobbistickou agenturu SKDKnickerbocker, kterou uznávaný server Politico zařadil mezi tři nejmocnější politické organizace "nového" Washingtonu. Její vysoce postavený manažer Alexander Braun je u nás známý dobrými vztahy s českým ministrem financí Andrejem Babišem.
Alexander Braun
Alexander Braun | Foto: Martin Svozílek

Praha Barack Obama poté, co v pátek po osmi letech skončil jako prezident USA, hodlá i nadále prosazovat svoje myšlenky a názory nejen v Americe, ale i ve světě. Klíčovou roli v tomto úsilí má sehrát jeho nadace, kterou po odchodu z Bílého domu začne intenzivně rozvíjet. Cílem je kromě jiného postavit v Jacksonově parku v Chicagu muzeum a knihovnu.

Firmou, která se postará o to, aby se o Obamově nadaci vědělo, aby měla dobré renomé a dařilo se jí shánět od sponzorů nutné stamiliony dolarů, je vlivná marketingová a lobbistická agentura SKDKnickerbocker. Jedním z jejích nejvýše postavených manažerů je Čech Alexander Braun, který je doma známý úzkou spoluprací s ministrem financí Andrejem Babišem.

"Moje firma teď například pomáhá s rozjezdem nové Obamovy nadace, které se bude věnovat," řekl Braun v obsáhlém rozhovoru pro Hospodářské noviny. Společnost SKDKnickerbocker má perfektní postavení, uznávaný server Politico ji zařadil mezi tři nejmocnější politické organizace "nového" Washingtonu, tedy toho po zvolení Donalda Trumpa a výhře republikánů v loňských volbách.

Braunova firma, jejímž spolumajitelem je někdejší blízký spolupracovník Hillary Clintonové Mark Penn, má úzké vazby na Demokratickou stranu a měla mít důležitou roli v jejích snahách útočit na Trumpa a republikány. Navíc i ona má mezi republikány dobré kontakty. "K čemu by byla nějaká zákopová válka, kdy si s někým ani neumíte sednou za stůl? Je to něco jako profesionální sport – hrajete tvrdě za svůj tým a chcete ty druhé porazit, ale zároveň k hráčům na druhé straně můžete mít profesní respekt a často se s nimi i kamarádit," dodal Braun pro HN.

Alexander Braun odešel do USA v roce 2002, v posledních letech se ale podílel i na kampaních v Česku. V posledních sněmovních volbách pomáhal hnutí ANO a Babišovi, předtím pracoval i pro sociální demokraty. Ti se před letošními volbami, které proběhnou v říjnu, obrátili opět na americké konzultanty, ale na jiné než na Brauna – domlouvají spolupráci s agenturou STG, která radila Clintonové v jejím loňském neúspěšném prezidentském tažení.

 

Právě se děje

před 24 minutami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy