Obama po odchodu z Bílého domu spoléhá na svou nadaci. S rozjezdem pomáhá firma Babišova muže

Luboš Kreč Luboš Kreč
23. 1. 2017 9:07
Barack Obama se chce veřejného života účastnit prostřednictvím své nadace. Chystá se její pomocí mimo jiné postavit v Chicagu muzeum a knihovnu. S rozvojem nadace spoléhá na marketingovou a lobbistickou agenturu SKDKnickerbocker, kterou uznávaný server Politico zařadil mezi tři nejmocnější politické organizace "nového" Washingtonu. Její vysoce postavený manažer Alexander Braun je u nás známý dobrými vztahy s českým ministrem financí Andrejem Babišem.
Alexander Braun
Alexander Braun | Foto: Martin Svozílek

Praha Barack Obama poté, co v pátek po osmi letech skončil jako prezident USA, hodlá i nadále prosazovat svoje myšlenky a názory nejen v Americe, ale i ve světě. Klíčovou roli v tomto úsilí má sehrát jeho nadace, kterou po odchodu z Bílého domu začne intenzivně rozvíjet. Cílem je kromě jiného postavit v Jacksonově parku v Chicagu muzeum a knihovnu.

Firmou, která se postará o to, aby se o Obamově nadaci vědělo, aby měla dobré renomé a dařilo se jí shánět od sponzorů nutné stamiliony dolarů, je vlivná marketingová a lobbistická agentura SKDKnickerbocker. Jedním z jejích nejvýše postavených manažerů je Čech Alexander Braun, který je doma známý úzkou spoluprací s ministrem financí Andrejem Babišem.

"Moje firma teď například pomáhá s rozjezdem nové Obamovy nadace, které se bude věnovat," řekl Braun v obsáhlém rozhovoru pro Hospodářské noviny. Společnost SKDKnickerbocker má perfektní postavení, uznávaný server Politico ji zařadil mezi tři nejmocnější politické organizace "nového" Washingtonu, tedy toho po zvolení Donalda Trumpa a výhře republikánů v loňských volbách.

Braunova firma, jejímž spolumajitelem je někdejší blízký spolupracovník Hillary Clintonové Mark Penn, má úzké vazby na Demokratickou stranu a měla mít důležitou roli v jejích snahách útočit na Trumpa a republikány. Navíc i ona má mezi republikány dobré kontakty. "K čemu by byla nějaká zákopová válka, kdy si s někým ani neumíte sednou za stůl? Je to něco jako profesionální sport – hrajete tvrdě za svůj tým a chcete ty druhé porazit, ale zároveň k hráčům na druhé straně můžete mít profesní respekt a často se s nimi i kamarádit," dodal Braun pro HN.

Alexander Braun odešel do USA v roce 2002, v posledních letech se ale podílel i na kampaních v Česku. V posledních sněmovních volbách pomáhal hnutí ANO a Babišovi, předtím pracoval i pro sociální demokraty. Ti se před letošními volbami, které proběhnou v říjnu, obrátili opět na americké konzultanty, ale na jiné než na Brauna – domlouvají spolupráci s agenturou STG, která radila Clintonové v jejím loňském neúspěšném prezidentském tažení.

 

Právě se děje

před 54 minutami

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy