Džihádisté atentát provedli v hotelu Asasey ve městě Kismaayo na jihu země a zemřel při něm i její manžel Farid Juma Suleiman a dalších 24 lidí. V hotelu se právě konalo setkání stařešinů svolané před nadcházejícími regionálními volbami.
"Budeme si ji pamatovat jako hrdinku, jako někoho, kdo vynaložil energii na to, aby svět znal krásu somálské kultury, obyvatel, celého Somálska," uvedl reportér Farhan Jimale, který pracuje pro somálskou verzi BBC a se zesnulou novinářkou se přátelil.
The most important value I’ve learned being in #Somalia is “patience.”
— Hodan Nalayeh (@HodanTV) July 5, 2019
Being patient with my brothers & sisters who have witnessed war and conflict is the least I can do. We can never know the damage war has done, but we can be understanding and patient. #FridayFeeling #Kismayo pic.twitter.com/0RJ24OiOtU
Nalayehová zemřela při útoku v sedmém měsíci těhotenství. Populární byla hlavně mezi Somálci žijícími v zahraničí, její smrt vyvolala velkou odezvu i na sociálních sítích. Na těch novinářka aktivně a celkem pravidelně propagovala svou práci a měla početnou základnu internetových fanoušků. Na Instagramu se ještě relativně nedávno radovala z návratu do Somálska, kam se natrvalo vrátila v prosinci. Většinu života strávila v Kanadě.
"Jaký to dar být zpět doma v Somálsku po více než třiceti letech pryč. Tohle bude můj první ramadán zpátky doma," stálo v popisku u fotky, kterou Nalayehová na začátku května zveřejnila na Instagramu.
Jiné Somálsko
Nalayehová se narodila v somálském městě Las Anod, v 80. letech ale s rodiči a jedenácti sourozenci emigrovala do Kanady. Početná rodina se nejprve usadila v Albertě, o několik let později se přesunuli do Toronta.
Žena začala po studiích médií a komunikace působit v marketingu a současně i televizním prostředí. Podílela se například na přípravě zábavných pořadů jako například American Idol nebo Umíte tančit?.
V roce 2014 spustila vlastní kanál na YouTube s názvem Integration TV. Ten se zaměřoval hlavně na život somálských uprchlíků, kteří ze země utekli kvůli občanské válce, jež vypukla v roce 1991 a trvá dodnes. Odešli do různých zemí Evropy, Severní Ameriky nebo Asie. Kanál postupně získal na 68 tisíc odběratelů. Jednalo se o první anglicky mluvící televizi, byť internetovou, pro somálskou diasporu. Nalayehová začala natáčet pořad o Somálsku také proto, že se sama chtěla dozvědět víc o rodné zemi, ve které ale nevyrostla.
Podle novináře Farhana Jimaleho z BBC představovala novinářka pojítko mezi starou a mladou generací Somálců i díky tomu, že mluvila somálsky i anglicky a videa na YouTube natáčela v obou jazycích. Zejména pro somálské migranty byla podle něj inspirací.
"Vždycky hledala na věcech to hezké, ať už šlo o lidi nebo krajinu, a chtěla vyprávět příběh jiného Somálska, ne ten, který známe z médií," dodal Jimale k Nalayehové, která na YouTube točila třeba reportáže z různých somálských měst.
Šokovaná chudobou Somálska
Nad smrtí novinářky, která si jako dítě přála pracovat v americké televizi CNN, vyjádřili lítost i kanadští politici, včetně premiéra Justina Trudeaua nebo ministra pro imigraci Ahmeda Hussena, který sám pochází ze Somálska. Somálský novinář Mukhtar Ibrahim zase na serveru BuzzFeed News zveřejnil její nekrolog. "Vzdala se všeho pro Somálsko, ale Somálsko jí vzalo život tím nejkrutějším způsobem," zaznívá v něm.
Canada condemns the terrorist attack in Somalia. Our thoughts are with all the victims and their families, including Somali-Canadian Hodan Nalayeh. Her loss is deeply felt in Canada and in Somali & journalistic communities around the world. https://t.co/l2TWTDkTx2
— Justin Trudeau (@JustinTrudeau) July 14, 2019
Na Nalayehovou zavzpomínala i Zahra Shirwavová z neziskové organizace Global Somali Diaspora, která sdružuje somálské běžence žijící v různých koutech světa. Podle ní byla žurnalistka pozitivně překvapena odhodláním Somálců bojovat s nepříznivými podmínkami v zemi, zároveň ji ale šokovala obrovská chudoba, se kterou se po návratu do východoafrické země setkala.
Než se do Somálska natrvalo přestěhovala, často sem z Kanady cestovala na návštěvu. Jezdila hlavně do odlehlých oblastí, odkud informovala o boji místních se suchem. Mimo to se zabývala i postavením žen ve společnosti. Jakožto rozvedená a dvakrát vdaná matka dvou synů měla pocit, že se na ni někteří lidé dívají skrz prsty.
"Společnost vás soudí. Povyšuje se nad ženami, které své dítě vychovávají bez partnera, muži se na vás povyšují, protože byste pro mě možná mohla být snadná kořist," připomněla její slova televizní stanice CNN.
Život v Somálsku je risk, říkala
Podle keňské novinářky Jamily Mohamedové, která zesnulou reportérku znala, si Nalayehová moc dobře uvědomovala, že život v Somálsku není ten nejbezpečnější. "Jet do Somálska je vždycky risk, nikdy nevíte, co dalšího se stane," citovala Mohamedová její slova.
V Somálsku přes deset let působí extremistické hnutí Šabáb, které usiluje o svržení západem podporované vlády a nastolení politického režimu založeného na islámském právu. Islamisté prezidenta Mohameda Abdullahiho Mohameda označují za bezvěrce a loutku Američanů.
V roce 2017 se v zemi odehrál nejhorší útok v dějinách země, ke kterému se sice nikdo nepřihlásil, vláda z něj ale podezírala právě členy hnutí Šabáb napojeného na teroristickou organizaci al-Káida. Explozi nákladního vozu s výbušninami tehdy nepřežilo 587 lidí.