Matka je radikálka a pomáhala teroristům, z dcery se přesto stala policistka

Martin Novák Martin Novák
28. 3. 2019 15:40
Palestinský uprchlický tábor Balata na Západním břehu Jordánu patří mezi nejhustěji zalidněná místa světa. Na necelém kilometru čtverečním žije v úzkých uličkách a malých bytech v původně provizorních domech více než třicet tisíc lidí.
Pomalovaná zeď a chlapci hrající si na vojáky na Západním břehu Jordánu (ilustrační foto).
Pomalovaná zeď a chlapci hrající si na vojáky na Západním břehu Jordánu (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Je to taková bašta odporu proti Izraeli. V místním táboře propukla jak první intifáda v roce 1987, tak druhá v roce 2000. Tedy protesty Palestinců, které přerostly v násilí a tvrdé střety.

Režisérka Christy Garlandová.
Režisérka Christy Garlandová. | Foto: Martin Novák

Je to také tábor, odkud se rekrutovali někteří sebevražední atentátníci, kteří útočili nebo chtěli útočit v izraelských městech. To zasáhlo například do života Palestinky Waly, která se v táboře narodila před dvaadvaceti lety.

Vyrůstala se sourozenci. Otec rodinu opustil a přestěhoval se do Jordánska, matku izraelský soud poslal na osm let do vězení právě za pomoc sebevražednému teroristovi. Jednomu z těch, kterým útok nevyšel a izraelským ozbrojeným složkám se podařilo je zastavit.

Ctižádostivá Walaa se však před lety rozhodla, že se naopak stane policistkou. Zkusila se dostat na policejní akademii - a uspěla.

Walaa je hlavní hrdinkou dokumentu kanadské režisérky Christy Garlandové s názvem Co Walaa chce. Snímek měl premiéru loni na festivalu Berlinale a autorka s ním letos přijela do Prahy na festival filmů o lidských právech Jeden svět.

Ve sporu s radikální matkou

Kanadská režisérka říká, že ji lákalo natočit film, který by se na Palestince a jejich život podíval zblízka a přes nějaký konkrétní osud.

"V Kanadě ani jinde moc filmů o Palestincích není. A ještě méně jich je o životě palestinských žen, palestinských mladých žen. Využila jsem proto příležitost, která se mi naskytla, když jsem doprovázela Dánku pracující na Západním břehu Jordánu jako lektorka práce s kamerou," popsala pro Aktuálně.cz Garlandová. "Seznámila jsem se s Walou. Izraelci její matku právě propustili, když jsem začala natáčet."

Garlandová se vyhýbá politickým komentářům a záměrně se nestaví na žádnou stranu v izraelsko-palestinském konfliktu. Nechce soudit. Walu ukazuje jako mladou ženu, která jde částečně proti společenským konvencím i názoru vlastní rodiny.

Dokonce se dostává do sporu s matkou. Ta zůstává i po návratu z vězení radikální a zpochybňuje, zda má palestinská vláda a její složky, tedy i palestinská policie, vůbec smysl.

Ukázka z filmu Co Walaa chce:

Trailer Co Wala chce | Video: Youtube.com

"Vztah matky a dcery je komplikovaný, což mě také podnítilo k tomu, abych tento film udělala. Točit jsem začala v roce 2012 a točila jsem šest let, než měl film premiéru na festivalu Berlinale," říká režisérka s tím, že mnoho času zabralo i obhlížení lokací na natáčení.

"S Walou jsem se setkala náhodou. Žije v táboře Balata, kde propukly intifády a kde je silný odpor proti Izraeli. Do vězení se dostanete velmi snadno. Řada jejích přátel a příbuzných byla ve vězení. Ona chtěla něco konstruktivního a pozitivního, chtěla mít práci, být samostatná," dodává.

V uzavřeném kruhu

Naděje na mír, kterou přinesla dohoda mezi Izraelem a Organizací pro osvobození Palestiny (OOP) v roce 1993, se nenaplnila. Naopak, v současnosti se zdá, že je nemožné dohodnout se na oboustranně přijatelném kompromisu.

Gazu ovládá hnutí Hamás, které na Izrael střílí rakety. Napětí je i na Západním břehu Jordánu, naposledy došlo k přestřelce ve středu při izraelském pokusu zatknout několik Palestinců u Betléma.

"Nedokážu si moc představit mírové uspořádaní. Nadějí jsou pro mě mladé generace Izraelců a Palestinců, kteří snad jednou zvolí do čela politiky schopné se domluvit. Ale je tam mnoho násilí, vše se točí v uzavřeném kruhu," říká Garlandová.

Hrdinka jejího filmu ale svůj sen být policistkou dotáhla do konce.

"Dnes je policistkou. Byla se mnou na premiéře v Berlíně a je hrdá na to, že může takto reprezentovat Palestince a být jejich hlasem," tvrdí kanadská filmařka.

Podívejte se na rozhovor DVTV s bývalým zpravodajem České televize na Blízkém východě:

Mám rád Izrael a přeju mu prosperitu, ale stejně tak Palestincům jejich vlastní stát, tvrdí bývalý blízkovýchodní zpravodaj ČT Jakub Szántó. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy