Trump podlehl své marnivosti. Pustil si k tělu novináře, který stál za pádem Nixona

Daniel Anýž Daniel Anýž
15. 9. 2020 14:18
Necelých padesát dnů před listopadovými prezidentskými volbami ve Spojených státech vychází zatím poslední kniha legendárního novináře Boba Woodwarda. Současnému prezidentovi Donaldu Trumpovi může hodně přitížit. Podle Woodwarda Trump před Američany záměrně utajil nebezpečí epidemie koronaviru v USA. Proč s ním ale Trump o tomto tématu mluvil?
Donald Trump posílá polibek svým příznivcům na předvolební akci v Nevadě.
Donald Trump posílá polibek svým příznivcům na předvolební akci v Nevadě. | Foto: Reuters

Jak už to je v případě těchto knih pravidlem, klíčové informace autoři a vydavatelé zveřejňují v předstihu před oficiálním dnem vydání. Američané tak už od minulého týdne vědí, že zpravodajské služby a zdravotníci letos na začátku února informovali Donalda Trumpa o nebezpečném potenciálu epidemie.

Prezident věděl, že koronavirus může být podle jeho slov "smrtelná věc", zdaleka vážnější a "více smrtící než vážná chřipka". Jenže americké veřejnosti říkal něco jiného. Na konci února například tvrdil, že počet nakažených v USA "během několika dnů klesne k nule".

Ještě v březnu, jak píše Bob Woodward, prezident ve svých veřejných vyjádřeních nebezpečí viru "záměrně podhodnocoval", protože prý nechtěl vyvolávat paniku.

Epidemie si mezitím v USA vyžádala už takřka 200 tisíc obětí, dohromady se nakazilo 6,5 milionu lidí. A podle průzkumů si většina Američanů už před vydáním Woodwardovy knihy myslela, že Trump krizi nezvládl a zhoršil dopady epidemie v USA.

Může teď nová kniha s názvem Hněv (Rage), která vychází toto úterý, Trumpovi definitivně podrazit nohy? Pokud se američtí komentátoři vůbec odváží předpovídat výsledek voleb, tak se shodují, že pokud bude jejich hlavním tématem epidemie, Trump v Bílém domě končí.

S Woodwardem je lepší mluvit

Trumpův demokratický vyzyvatel Joe Biden si rozhodně nechce nechat tuhle příležitost ujít. "Trump zradil americký lid v otázce života a smrti. Věděl to, ale záměrně to zlehčoval. A ještě hůře, lhal Američanům," komentoval Biden před víkendem zničující informace z Woodwardovy knihy.

Zato Trump publikaci označil za "politickou vraždu na objednávku". Jenže proč Trump s Woodwardem na ní sám dobrovolně spolupracoval? Prezident totiž Woodwardovi poskytl celkem osmnáct rozhovorů, dohromady bezmála devět hodin času.

Všechny výše zmíněné citáty, jak a proč Trump před veřejností zkresloval nebezpečí epidemie, jsou prezidentova vlastní slova. Takto je novinářovi řekl na mikrofon. Pokud by to teď Trumpa mělo stát volby, nebyla by to spíše "sebevražda" na objednávku? ptá se jeden americký komentátor. Podle jiných novinářů je ovšem odpověď prozaičtější. Trump podlehl Woodwardově slávě a také své vlastní marnivosti.

Dnes sedmasedmdesátiletý Woodward se společně s Carlem Bernsteinem proslavil v aféře Watergate, která v roce 1974 vyústila v rezignaci prezidenta Richarda Nixona. V americké žurnalistice má tak výjimečné postavení.

Je žijící legendou, celebritou, má kontakty jako málokdo jiný v branži. Zároveň je stále novinářsky hladový, pilný reportér, který pro své knihy sbírá stovky rozhovorů, má hodiny záznamů.

V případě Woodwarda není nic neobvyklého, že se s ním američtí prezidenti baví. Je totiž lepší mít ho na své straně, nebo se o to alespoň pokusit, než odmítnout spolupráci a pak si v knize přečíst, jak vás hodnotí všichni okolo. S Woodwardem mluvil Bill Clinton (pro knihu Agenda z roku 1994), stejně jako George Bush (pro tři z celkem čtyř knih, které Woodward o Bushovi napsal) a také Barack Obama.

Vesměs šlo o kontrolovanou konverzaci. Konkrétně v případě Obamy to byl hodinový rozhovor za přítomnosti prezidentova poradce Davida Axelroda. A bylo to až na závěr Woodwardovy práce na knize, která pak vyšla pod názvem Obamovy války (Obama's Wars) v roce 2010.

Volej, třeba i v noci. Nebo brnknu sám…

Ze strany Obamy to byla svým způsobem snaha o "výstupní kontrolu" materiálu, který před tím novinář nashromáždil. A Obama tehdy uspěl, kniha sice líčí rozpory uvnitř jeho týmu, především ohledně války v Afghánistánu, ale sám Obama z toho vychází spíše příznivě.

Trump si ale Woodwarda pustil k tělu jako žádný prezident před ním. Dal mu i své telefonní číslo a nakonec to byl podle Woodwarda častěji sám prezident, kdo volal. Třeba i pozdě v noci - a byl z toho půlhodinový rozhovor.

"Nemůže si prostě pomoct. Je závislý na zájmu veřejnosti. Dokáže žít s negativním mediálním zájmem, s pozitivním, ale nedokáže žít bez zájmu. A proto sám sebe neustále staví na mušku," vysvětluje novinář Timothy O'Brien, který o Trumpovi a jeho podnikatelském impériu před patnácti lety sám napsal knihu.

"Woodward je něco jako Zeus mediálního establishmentu, a tím je pro Trumpa neodolatelný," dodal O'Brien, který v současnosti pracuje ve zpravodajské agentuře Bloomberg, pro list New York Times. Podle O'Briena Trumpovi lichotí, že se s ním baví zástupce washingtonské smetánky, která ho jinak dlouho nebrala "mezi sebe" a kterou Trump stále podezřívá, že k němu nemá respekt.

Na první knize, kterou Woodward o Trumpově Bílém domě napsal a která před dvěma lety vyšla pod názvem Strach, prezident ještě nespolupracoval. Ale jen proto, že lidé okolo Trumpa to před ním dokázali utajit.

Trump se tehdy o knize dozvěděl v poslední fázi Woodwardovy práce a byl prý zklamán, že s novinářem nemluvil. "To je opravdu špatné, nikdo mi o tom neřekl, moc rád bych s vámi mluvil," postěžoval si Trump tehdy v telefonickém rozhovoru s Woodwardem.

Druhou knihu si Trump už ujít nenechal. U jejich úvodního setkání byli loni v prosinci ještě prezidentovi poradci, kteří se po chvíli pokusili interview ukončit. Trump ovšem vyzval Woodwarda: "Pokračujte. Mě to baví. Mám tohohle chlapíka rád. I když o mně napíše blbosti."

A když během jednoho telefonického rozhovoru s Woodwardem přišla do místnosti první dáma Melanie, Trump se nadšeně pochlubil: "Miláčku, právě mluvím s Bobem Woodwardem!"

Poškozený novinářský štít

"Je to ten nejtransparentnější prezident historie," odpověděla současná mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyová na dotaz jednoho novináře, proč Trump poskytl Woodwardovi pro jeho knihu Hněv celkem osmnáct rozhovorů.

Podle Anthonyho Scaramucciho, který krátce sloužil v Trumpově Bílém domě jako šéf komunikace, je Trump ke slavnému Woodwardovi "přitahován podobně, jako je hloupá můra ke světlu". Prezident podle Scaramucciho miluje známé značky a "Woodward je padesát let značkou nejvyšší kvality".

"Trump je také vždy přesvědčen, že když s někým bude mluvit, tak ho okouzlí a ten člověk ho bude mít rád," doplnil Scaramucci pro web Politico.

V případě Woodwarda ovšem Trumpovi sázka nevyšla. "Pokud vezmeme jeho celý výkon v prezidentské funkci, tak mohu dospět k jedinému závěru: Trump je pro tuto práci špatným mužem," píše Woodward o Trumpovi ve své nové knize.

Ale ani sám Woodward tentokrát nevyvázl bez pošramoceného štítu. Podle některých amerických novinářů zradil svoji profesi, když kvůli výbušnému materiálu do knihy držel už od jara v tajnosti informaci, že Trump ohledně skutečného nebezpečí epidemie klame Američany.

Například podle sloupkařky listu St.Louis-Dispatch Aishy Sultanové, jejíž manžel byl hospitalizován s covidem-19, dal "Woodward přednost své knize před právem veřejnosti" dozvědět se pravdu uprostřed vážné zdravotní krize.

A Margaret Sullivanová, která píše o médiích pro někdejší Woodwardův domovský list, deník Washington Post, uvedla: "Pokud zde byla šance - dokonce jen malá šance -, že zveřejnění těchto informací mohlo zachránit životy, tak to je silný argument, proč se nemělo čekat tak dlouho."

Video: Komička Sarah Cooperová paroduje prezidenta Trumpa

Komička Sarah Cooperová geniálně paroduje amerického prezidenta Trumpa | Video: Reuters, Instagram/Sarah Cooper, Bloomberg Politics
 

Právě se děje

Další zprávy