"Sestřelil" Nixona a má políčeno na Trumpa. Novinářské eso vydá výbušnou knihu o prezidentovi USA

Daniel Anýž Daniel Anýž
1. 8. 2018 19:49
Bob Woodward, hvězda americké žurnalistiky, v září vydá knihu o zákulisí vlády Donalda Trumpa. "Bude to zabiják. Všichni s ním mluvili," popsal bývalý prezidentův spolupracovník.
Novináři listu Washington Post Bob Woodward (vlevo) a Carl Bernstein na archivním snímku z roku 2017.
Novináři listu Washington Post Bob Woodward (vlevo) a Carl Bernstein na archivním snímku z roku 2017. | Foto: Reuters

Washington - V americké žurnalistice není slavnější novinářské dvojice. Bob Woodward a Carl Bernstein. Nebo také Robert Redford a Dustin Hoffman z filmu Všichni prezidentovi muži.

Vystrnadili z Bílého domu prezidenta Richarda Nixona. A nyní se v jejich hledáčku ocitl Donald Trump.

Kniha Fear Trump in the White House od novináře Boba Woodwarda.
Kniha Fear Trump in the White House od novináře Boba Woodwarda. | Foto: Simon & Schuster

V červnu 1972 dostali Woodward a Bernstein, tehdy reportéři deníku Washington Post, na starost vloupání do centra Demokratické strany v bytovém komplexu Watergate ve Washingtonu.

"And the rest is history," jak říkají Američané o notoricky známých příbězích, které se zapsaly do dějin. O dva roky později prezident Nixon rezignoval. Aféra Watergate se stala nejznámějším, nejcitovanějším příkladem americké investigativní žurnalistiky.

Čtyřiasedmdesátiletý Bernstein a o rok starší Woodward, "staré pušky", jak jim jejich mladší kolegové v nadsázce, ale s respektem říkají, z americké mediální scény nikdy nezmizeli a především před Woodwardem museli být politici stále na pozoru.

Nástup Donalda Trumpa teď ovšem evidentně oba vyprovokoval, aby znovu nasadili své novinářské pátrací instinkty.

Bude to zabiják

Bob Woodward, který nikdy nepřestal reportovat a psát knihy a stále je externím editorem listu Washington Post, zůstával poslední rok a půl překvapivě v ústraní.

Teď už víme proč. Pracoval na knize o Trumpově Bílém domě. Pod názvem Strach: Trump v Bílém domě ji letos 11. září vydá známé nakladatelství Simon & Schuster. V internetovém obchodu Amazon se kniha stala prakticky ihned bestsellerem.

"Bude to zabiják. Všichni s Woodwardem mluvili," řekl webu Politico jeden z bývalých členů Trumpova týmu, který pracoval přímo v Bílém domě.

Woodward neměl k prezidentovi ani k jeho lidem oficiální přístup. A ani se po Bílém domě nemohl takřka volně potloukat, jak to naopak dělal novinář Michael Wolf, který z toho vytěžil výbušnou knihu Ohnivá zloba: Uvnitř Trumpova Bílého domu.

Jenže Woodwardovi, i když nemáte povolení se s ním bavit, se jen tak neodmítá. "Vysoce postavení úředníci s ním mluvili na vlastní pěst, aby bránili svoji vlastní reputaci," cituje web Politico výše zmíněný zdroj z Bílého domu.

Někteří se s novinářem "bavili celé hodiny, nikdo nechtěl být tím posledním, kdo nabídne svůj pohled". "Jednoho uloví a ostatní to k smrti vyděsí," popisuje citovaný zdroj Woodwardovu pracovní metodu.

Mezi jeho triky patří i pozvání k němu domů, kde návštěvníkovi zaimponuje svojí pracovnou, ozdobenou dvěma Pulitzerovými cenami. "A pak přitlačí, aby mu předali své deníkové záznamy, poznámky a další dokumenty, které potřebuje," píše Politico.

Má se prezident Trump bát?

Trumpův Bílý dům má největší "průtočnost" úředníků v moderní americké historii. Podle washingtonského think-tanku Brookings Institution se v Trumpově týmu vystřídalo už 60 procent lidí.

A z amerických médií víme, že Trump a jeho okolí nejsou právě nejorganizovanějším, dobře fungujícím štábem. Některé prezidentovy kroky jsou překvapivé i pro jeho nejbližší spolupracovníky.

Podle nakladatelství Simon & Schuster kniha odhalí "otřesný život v Bílém domě a jak prezident činí důležitá domácí a zahraniční politická rozhodnutí".

Šéf nakladatelství Jonathan Karp prohlásil, že půjde "o nejpřesnější, nejpronikavější portrét právě vládnoucího prezidenta, který byl kdy publikován v prvních letech jeho prezidentství".

Carl Bernstein se ve své kariéře po Watergate obecně držel více za oponou než Woodward, který už napsal devatenáct knih. Ale také on teď Trumpovi může přidělat starosti.

Minulý týden Bernstein svým jménem zaštítil zprávu CNN, že Trump podle prezidentova bývalého právníka Michaela Cohena v červnu 2016 - tedy uprostřed tehdejší prezidentské kampaně - předem věděl o tom, že jeho syn Donald Junior jde na schůzku s ruskou právničkou. Ta Trumpově kampani slíbila "kompromitující materiál" na Hillary Clintonovou.

Michael Cohen to měl říct zvláštnímu vyšetřovateli Robertu Muellerovi, který vyšetřuje ruské vměšování do prezidentských voleb 2016.

Prezident Trump popírá, že by o inkriminované schůzce, která se odehrála v jeho Trump Tower, předem věděl. A sám Bernstein upozorňuje, že Cohen, proti kterému už bylo v souvislosti s Muellerovým vyšetřování vzneseno obvinění z možných finančních podvodů, si snaží pro sebe získat co nejvýhodnější pozici.

"Shání lístek z vězení," uvedl Bernstein pro CNN, že Cohenovo svědectví je potřeba posuzovat s odstupem. Zároveň ale Bernstein upozornil, že pokud je "informace pravdivá a podaří se to prokázat, tak je to opravdu velká věc".

Bernsteinova dlouhá paměť

Znamenalo by to, že Trump nejen lhal o tom, že o schůzce nic nevěděl, ale především by to mířilo k centrální otázce Muellerova vyšetřování, zda Trumpův tým v roce 2016 věděl o ruském vměšování do voleb a snaze zdiskreditovat Trumpovu soupeřku Clintonovou. A zda na těchto aktivitách dokonce nespolupracoval.

Cohenova informace, pokud je pravdivá, by prezidenta mohla dostat do tak těžkých potíží, že to už vyvolává vzpomínky právě na aféru Watergate.

Bernstein se CNN pravidelně spolupracuje, velmi kritický byl například k Trumpově vystoupení na konferenci s ruským prezidentem Vladimirem Putinem po jejich summitu v Helsinkách.

"V americké historii jsme ještě nezažili, aby respektovaní lidé z obou stran (demokraté i republikáni) pochybovali o loajalitě prezidenta Spojených států. To je bezprecedentní," řekl Bernstein.

Jeho slova mají váhu už jen proto, jak dlouho sleduje americkou politiku. V amerických médiích už není moc novinářů, kteří mohou "z první ruky", z vlastní zkušenosti, posoudit, zda to, co dělá a možná skrývá Trump, se v něčem podobá tomu, co dělal a skrýval Nixon.

"Je úžasné a vzrušující, že tenhle veterán investigativní novinařiny, navždy spjatý s aférou Watergate, se vrací zpět do bitvy," řekl o Bernsteinovi novinář Tim O’Brien, autor knihy o Trumpovi a nyní vedoucí editor Bloomberg View listu Washington Post.

Jeho slova platí i o Woodwardovi, který se pro název své nadcházející knihy Strach: Trump v Bílém domě inspiroval z rozhovoru, který s Donaldem Trumpem udělal během jeho kampaně v dubnu 2016.

Trump tehdy prohlásil, že by souhlasil s názorem Baracka Obamy, že "skutečnou politickou sílu lze získat skrze respekt" vašeho okolí. Pak ovšem ještě dodal: "Skutečnou silou je, a ani to slovo nechci použít, strach."

Woodward a Bernstein mají ve svém okolí, mezi novináři a politiky, velký respekt. A strach? Ten možná začínají mít z jejich návratu na scénu v Bílém domě.

Video DVTV: Donald Trump je ve velké defenzivě

Donald Trump je ve velké defenzívě. Může být nervózní z vyšetřování spolupráce jeho kampaně s Ruskem, říká novinářka Lenka Kabrhelová | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 6 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy