Nová čísla: V chudobě žije více než miliarda lidí

Radim Klekner Radim Klekner
24. 1. 2012 15:13
Každoročně bude třeba vytvořit 10 milionů nových pracovních míst, říká zpráva ILO
Skoro 30 milionů osob vzdalo ve světě naději, že najdou práci, a úřady je neregistrují jako nezaměstnané.
Skoro 30 milionů osob vzdalo ve světě naději, že najdou práci, a úřady je neregistrují jako nezaměstnané. | Foto: Reuters

Ženeva - Současná hospodářská krize mohutně zacloumala pracovním trhem ve světě a vygenerovala další miliony nezaměstnaných.

Podle nejnovější zprávy Mezinárodní organizace práce (ILO) sídlící v Ženevě ztratilo v posledních třech letech zaměstnání celkem 27 milionů osob.

Podle odhadů ILO je ale toto číslo ve skutečnosti vyšší. A to o dalších 29 milionů lidí v produktivním věku, kteří po marných pokusech práci najít přestali nové zaměstnání hledat a úřady je vůbec neregistrují.

Mnozí z těch, kteří práci mají, pak dostávají tak nízký plat, že oficiálně spadají do kolonky osob žijících v chudobě.

"Navzdory úporným snahám vlád pokračovala krize na pracovním trhu s neztenčenou měrou. Celosvětově tak žila třetina práceschopného obyvatelstva, tedy 1,1 miliardy osob, v chudobě," citovala stanice BBC generálního ředitele ILO Juana Somaviu.

Nezaměstnaných je přitom ve světě z tohoto počtu "pouze" 197 milionů lidí. Přes 900 milionů osob, zejména v zemích třetího světa, totiž pobírá plat nižší než 60 dolarů (1170 Kč) měsíčně. Polovina z nich se musí dokonce spokojit s příjmem odpovídajícím 1,25 dolaru na den.

Mezi chudé se tak počítá téměř šestina lidstva, zatímco míra nezaměstnanosti leží nyní globálně na úrovni šesti procent.

Nejhůře postižení? Matky samoživitelky a mladí lidé 

Ačkoliv ministerstvo práce ČR ve své loňské zprávě uvádělo, že Češi jsou na tom v ohledu na úroveň chudoby podle oficiálních statistik nejlépe ze všech zemí Evropské unie, spadá u nás do kolonky příjmové chudoby, definované příjmem 9329 Kč na jednoho člena domácnosti, stále něco přes devět procent populace.

Mezi chudobou nejvíce postižené rodiny patří ty domácnosti, kde se matka musí sama starat o děti.
Mezi chudobou nejvíce postižené rodiny patří ty domácnosti, kde se matka musí sama starat o děti. | Foto: Reuters

Jedná se v prvé řadě o rodiny, v nichž se matka sama stará o dvě a více dětí, které opustil jejich otec.

V EU, kde do stejné skupiny patří v průměru 17 procent obyvatelstva - zejména díky některým poskomunistickým zemím, jako je Rumunsko a Bulharsko, ale také středomořským státům stiženým dluhovou krizí, jako je Řecko či Portugalsko - jsou chudobou čím dál více ohroženi také mladí lidé.

Osoby mladší 25 let jsou v Unii i třikrát častěji bez práce než věková skupina 25-50 let. Celkem je v Evropě 45 milionů osob bez zaměstnání. A jejich počet má letos vzhledem k očekávané recesi ještě narůst.

V zemích třetího světa, kde je podstatně vyšší porodnost než ve vyspělých státech, se má situace na pracovním trhu zhoršit ještě markantněji.

"Každoročně bude v příštích deseti letech nezbytné vytvořit ve světě šedesát milionů pracovních míst," upozorňuje zpráva ILO. Dvě třetiny z tohoto počtu bude připadat na mladé lidi, kteří se o práci ucházejí vůbec poprvé.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy