Nová čísla: V chudobě žije více než miliarda lidí

Radim Klekner Radim Klekner
24. 1. 2012 15:13
Každoročně bude třeba vytvořit 10 milionů nových pracovních míst, říká zpráva ILO
Skoro 30 milionů osob vzdalo ve světě naději, že najdou práci, a úřady je neregistrují jako nezaměstnané.
Skoro 30 milionů osob vzdalo ve světě naději, že najdou práci, a úřady je neregistrují jako nezaměstnané. | Foto: Reuters

Ženeva - Současná hospodářská krize mohutně zacloumala pracovním trhem ve světě a vygenerovala další miliony nezaměstnaných.

Podle nejnovější zprávy Mezinárodní organizace práce (ILO) sídlící v Ženevě ztratilo v posledních třech letech zaměstnání celkem 27 milionů osob.

Podle odhadů ILO je ale toto číslo ve skutečnosti vyšší. A to o dalších 29 milionů lidí v produktivním věku, kteří po marných pokusech práci najít přestali nové zaměstnání hledat a úřady je vůbec neregistrují.

Mnozí z těch, kteří práci mají, pak dostávají tak nízký plat, že oficiálně spadají do kolonky osob žijících v chudobě.

"Navzdory úporným snahám vlád pokračovala krize na pracovním trhu s neztenčenou měrou. Celosvětově tak žila třetina práceschopného obyvatelstva, tedy 1,1 miliardy osob, v chudobě," citovala stanice BBC generálního ředitele ILO Juana Somaviu.

Nezaměstnaných je přitom ve světě z tohoto počtu "pouze" 197 milionů lidí. Přes 900 milionů osob, zejména v zemích třetího světa, totiž pobírá plat nižší než 60 dolarů (1170 Kč) měsíčně. Polovina z nich se musí dokonce spokojit s příjmem odpovídajícím 1,25 dolaru na den.

Mezi chudé se tak počítá téměř šestina lidstva, zatímco míra nezaměstnanosti leží nyní globálně na úrovni šesti procent.

Nejhůře postižení? Matky samoživitelky a mladí lidé 

Ačkoliv ministerstvo práce ČR ve své loňské zprávě uvádělo, že Češi jsou na tom v ohledu na úroveň chudoby podle oficiálních statistik nejlépe ze všech zemí Evropské unie, spadá u nás do kolonky příjmové chudoby, definované příjmem 9329 Kč na jednoho člena domácnosti, stále něco přes devět procent populace.

Mezi chudobou nejvíce postižené rodiny patří ty domácnosti, kde se matka musí sama starat o děti.
Mezi chudobou nejvíce postižené rodiny patří ty domácnosti, kde se matka musí sama starat o děti. | Foto: Reuters

Jedná se v prvé řadě o rodiny, v nichž se matka sama stará o dvě a více dětí, které opustil jejich otec.

V EU, kde do stejné skupiny patří v průměru 17 procent obyvatelstva - zejména díky některým poskomunistickým zemím, jako je Rumunsko a Bulharsko, ale také středomořským státům stiženým dluhovou krizí, jako je Řecko či Portugalsko - jsou chudobou čím dál více ohroženi také mladí lidé.

Osoby mladší 25 let jsou v Unii i třikrát častěji bez práce než věková skupina 25-50 let. Celkem je v Evropě 45 milionů osob bez zaměstnání. A jejich počet má letos vzhledem k očekávané recesi ještě narůst.

V zemích třetího světa, kde je podstatně vyšší porodnost než ve vyspělých státech, se má situace na pracovním trhu zhoršit ještě markantněji.

"Každoročně bude v příštích deseti letech nezbytné vytvořit ve světě šedesát milionů pracovních míst," upozorňuje zpráva ILO. Dvě třetiny z tohoto počtu bude připadat na mladé lidi, kteří se o práci ucházejí vůbec poprvé.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy