Londýn - V nejbližší době stoupne hladina moří o sedm metrů. Tání sněhu na Kilimandžáru či vysychání Čadského jezera má na svědomí globální oteplování. Obojí tvrdí bývalý americký viceprezident Al Gore.
Britský soudce ale rozhodl, že podobná prohlášení z jeho filmu Nepříjemná pravda jsou poplašná a nepodložená. O Gorovi - čerstvém držiteli Nobelovy ceny míru - a jeho "učení" se tak ve Velké Británii rozhořela bouřlivá debata.
Jen politické prohlášení?
Řidiči Stewartu Dimmockovi se nelíbilo, že by se zdarma distribuované kopie filmu měly promítat na britských školách. Obrátil se na soud s tím, že ve snímku je příliš mnoho chyb a že jde spíš než o ekologii o politické prohlášení vlivného Američana.
Předseda Nejvyššího soudu Michael Buton se postavil na jeho stranu. Materiál zasílaný školám údajně není nestranný.
"Přestože vědecké výsledky a fakta jsou správná, v rukou talentovaného politika a řečníka se z nich stává politický manifest," uvedl Burton v rozsudku.
Vládní plán promítat film na všech britských školách tak podle něj porušuje jedno ze základních pravidel britského právního řádu, že "politická agitace se na půdě škol zakazuje".
Goreova mluvčí Kalee Kreiderová je přesvědčena, že soudce rozhodl pouze na základě několika vybraných faktů a nikoliv celého díla.
"Rozhodnutí opominulo základní fakta, že globální oteplování je reálné a lidstvu škodící," cituje její slova agentura AP. "Z tisíce faktů soudce vybral pouze některá."
Útok na učitele
Soudce Burton z filmu skutečně vybral devět hlavních kontroverzních prohlášení. Nechybí mezi nimi tvrzení, že hladina moří vystoupá v blízké budoucnosti o sedm metrů, a pod vodou tak zmizí řada velkoměst.
ČTĚTE: Stoupající mořská hladina změní Ameriku
Z afrických vrcholků rychle mizí sníh
Dva roky po Katrině. New Orleans ale nemá co slavit
Nebo že za pohromu v New Orleans z roku 2005, kdy hurikán Katrina připravil o život tisíce osob a voda zničila spoustu domů, může změna klimatu.
"Jde o poplašné zprávy," tvrdí teď britské soudy. "Chybí důkazy."
Přes rozhodnutí soudu se ale britští školáci filmu nobelisty dočkají. Jednostanné názory amerického demokrata Gora ale budou muset učitelé doplnit, vysvětlit a ukázat žákům alternativní pohled na problematiku globálního oteplování.
Učitel Rhys Williams z Walesu považuje celou kauzu za zbytečnou: "Rozhodnutí londýnského soudu je skandální. Soud tu funguje jako myšlenková policie. Že by se psal rok 1984?"
Podle něj neexistoval důvod, proč by měl v této kauze rozhodovat soud.
"Hlavní slovo v těchto věcer náleží ve Walesu Učitelské radě," trvá na svém Williams. "Je to útok na učitele. Jako bychom nebyli schopni vyučovat, či vést diskuzi po zhlédnutí filmu."