Gore v Kongresu: Zeměkoule má horečku

lem, Reuters, ČTK
22. 3. 2007 10:43
Washington - Musíme "odvrátit krizi" v otázkách globálního oteplování, vyzval ve svém projevu v americkém Kongresu bývalý viceprezident Al Gore.
Foto: Reuters

Oteplování hrozí
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Oteplování hrozí

(Vice)prezident Al Gore

  • Albert Gore dosud odmítl potvrdil účast v příštích prezidentských volbách.
  • Americkým veřejným míněním je však považován za politika s vysokou šancí na úspěch v souboji o Bílý dům.
  • V roce 2000 o křeslo v Oválné pracovně přišel poté, kdy po sporných volbách přiznal Nejvyšší soud USA vítězství jeho soupeři, nynějšímu prezidentu Georgi Bushovi.

Zeměkoule začíná mít horečku, a proto potřebuje lékaře, prohlásil Albert Gore při slyšení věnovaném problematice globálního oteplování a podnebních změn.

  • Globální oteplování Země - mapu si prohlédněte ZDE

Do roku 2050 snížíme emise

Kongresmany dvou podvýborů zabývajících se ekologickými otázkami tak Gore vyzval, aby parlament "k odvrácení krize" přijal opatření, která do roku 2050 sníží produkci kysličníku uhličitého a dalších takzvaných skleníkových plynů o 90 procent.

Obhajoval také princip stanovení a prodeje limitů emisí, kterou zmiňuje Spojenými státy dlouhodobě odmítaný Kjótský protokol."Věřme v trh, udělá to pro nás," řekl v této souvislosti Gore.

Republikánští poslanci, zejména Joseph Barton a bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Dennis Hastert se ke Goreově snaze odvrátit údajnou katastrofu staví kriticky.

Zmrazení emisí by podle Bartona znamenalo "žádné nové firmy, žádné nové pracovní příležitosti, žádná nová auta."

Regulace přirozeného tržního prostředí a stanovování limitů by tak poškodilo americkou ekonomiku a projevilo by se vyššími cenami.

Kritici upozornili, že Gore ve své argumentaci, kterou použil i v oscarovém filmu Nepříjemná pravda, dochází k závěrům, s nimiž nesouhlasí některé mezinárodní a vědecké instituce. (více ČTĚTE ZDE)

Některá doporučení, k nimž vyzývá, také podle nich americká vláda už uplatňuje.

"Mnoho z těchto (Goreových) doporučení znamená více regulací a vyšší zdanění," prohlásil kongresman Hastert.

Klaus se úspěchu nedočkal

Svůj příspěvek k probíranému tématu zaslal kongresmanům také český prezident Václav Klaus.

Svůj příspěvek k probíranému tématu zaslal kongresmanům také český prezident Václav Klaus.
Svůj příspěvek k probíranému tématu zaslal kongresmanům také český prezident Václav Klaus. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Je evidentním plýtváním zdrojů společnosti pokoušet se bojovat proti zvýšené sluneční aktivitě nebo pohybu oceánských proudů. Žádný zásah vlády nemůže zastavit to, aby se svět a příroda měnily. Proto nesouhlasím s takovými projekty, jakým je Kjótský protokol...," uvedl Klaus v odpovědi zaslané kongresmanům na jejich dotazy týkající se globálního oteplování.

"Komunismus byl nahrazen hrozbou ambiciózního environmentalismu. Tato ideologie hlásá, že jí jde o ochranu Země a přírody, a pod tímto sloganem - podobně jako kdysi marxisté - chce nahradit svobodný a spontánní vývoj lidstva určitým druhem centrálního (nyní globálního) plánování celého světa," napsal také český prezident.

Diskutující se na Klause výslovně neodvolávali, ale písemná stanoviska českého prezidenta jsou Kongresu k dispozici.

Foto: Reuters

 

Právě se děje

Další zprávy