Dva roky po Katrině. New Orleans ale nemá co slavit

lem
29. 8. 2007 19:00
Obyvatelé mají vztek. Pomoc nestačí. Uvnitř GRAFIKY

New Orleans - Na hurikán Katrina v karnevalovém městě na březích Mexického zálivu asi nikdy nezapomenou.

Obyvatelé stále oplakávají své známé a příbuzné a čekají na pomoc státu při přestavbě svých domů. Naději ale pomalu střídá vztek.

Nový "život po Katrině" tak v New Orleans nikdo neslaví. Místo toho se v kostelech uskuteční vzpomínkové akce.

Do ulic se chystají pouze demonstranti žádající aktivnější přístup vlády a místních radních.

Pomoc od politiků?

Jako by se za rok nic nezměnilo. Dětské oblečení ve skříni jednoho z hurikánem zasažených domů v New Orleans.
Jako by se za rok nic nezměnilo. Dětské oblečení ve skříni jednoho z hurikánem zasažených domů v New Orleans. | Foto: Reuters

"Lidé jsou naštvaní a chtějí poslat jasný signal politikům, že by měli dělat víc, a hlavně - že by to měli dělat rychleji," říká reverend Marshall Truehill.

Přestože Bushova administrativa ihned po katastrofě slíbila postiženým oblastem pomoc se výši 110 miliard dolarů, většina těchto peněz se k rukám úředníků a postižených stále ještě nedostala.

Blog Pavla Tomáška o americké politice - NAJDETE ZDE

Pomoc zatím nepřišla ani od dalších politiků, kteří se v návštěvách New Orleans střídají s neutuchající intenzitou. Hrůzy Katriny se dokonce stávají - i dva roky poté - tématem prezidentské předvolební kampaně.

Před pár týdny se ve městě vystřídali demokratičtí kandidáti Hillary Clintonová nebo Barack Obama a svou prezidentskou kandidaturu zde ohlásil John Edwards.

Strach z kriminality roste

Z půl milionu lidí, kteří před Katrinou prchli, se zpět vrátilo pouze 274 tisíc. Řada Američanů ještě žije v prozatímních domech a už třetí rok čeká na vyplacení pojistky a na náhradu škod.

Mnoho lidí v New Orleans se také bojí rostoucí kriminality. Podle policejních údajů bylo ve městě od začátku roku zabito 136 lidí. Počet vloupání už se dostal na tři čtvrtiny počtu z roku 2005.

Dva roky po hurikánu je však vidět i pozitivní změny. I když jich není moc.

Počet dočasných domů pro lidi bez přístřeší tak například klesl na polovinu. Do města se pomalu vrací i turisté. Letos jich sem už přijelo jen o 30 procent míň, než za celý rok před hurikánem.

GRAFIKY HURIKÁNU KATRINA A ŠKOD, KTERÉ NAPÁCHAL

Vliv na stěhování obyvatel

Foto: Aktuálně.cz

Postup hurikánu z konce srpna 2005

Foto: Aktuálně.cz

Ohrožené New Orleans

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 17 minutami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půl milion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůli lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy