Dva roky po Katrině. New Orleans ale nemá co slavit

lem
29. 8. 2007 19:00
Obyvatelé mají vztek. Pomoc nestačí. Uvnitř GRAFIKY

New Orleans - Na hurikán Katrina v karnevalovém městě na březích Mexického zálivu asi nikdy nezapomenou.

Obyvatelé stále oplakávají své známé a příbuzné a čekají na pomoc státu při přestavbě svých domů. Naději ale pomalu střídá vztek.

Nový "život po Katrině" tak v New Orleans nikdo neslaví. Místo toho se v kostelech uskuteční vzpomínkové akce.

Do ulic se chystají pouze demonstranti žádající aktivnější přístup vlády a místních radních.

Pomoc od politiků?

Jako by se za rok nic nezměnilo. Dětské oblečení ve skříni jednoho z hurikánem zasažených domů v New Orleans.
Jako by se za rok nic nezměnilo. Dětské oblečení ve skříni jednoho z hurikánem zasažených domů v New Orleans. | Foto: Reuters

"Lidé jsou naštvaní a chtějí poslat jasný signal politikům, že by měli dělat víc, a hlavně - že by to měli dělat rychleji," říká reverend Marshall Truehill.

Přestože Bushova administrativa ihned po katastrofě slíbila postiženým oblastem pomoc se výši 110 miliard dolarů, většina těchto peněz se k rukám úředníků a postižených stále ještě nedostala.

Blog Pavla Tomáška o americké politice - NAJDETE ZDE

Pomoc zatím nepřišla ani od dalších politiků, kteří se v návštěvách New Orleans střídají s neutuchající intenzitou. Hrůzy Katriny se dokonce stávají - i dva roky poté - tématem prezidentské předvolební kampaně.

Před pár týdny se ve městě vystřídali demokratičtí kandidáti Hillary Clintonová nebo Barack Obama a svou prezidentskou kandidaturu zde ohlásil John Edwards.

Strach z kriminality roste

Z půl milionu lidí, kteří před Katrinou prchli, se zpět vrátilo pouze 274 tisíc. Řada Američanů ještě žije v prozatímních domech a už třetí rok čeká na vyplacení pojistky a na náhradu škod.

Mnoho lidí v New Orleans se také bojí rostoucí kriminality. Podle policejních údajů bylo ve městě od začátku roku zabito 136 lidí. Počet vloupání už se dostal na tři čtvrtiny počtu z roku 2005.

Dva roky po hurikánu je však vidět i pozitivní změny. I když jich není moc.

Počet dočasných domů pro lidi bez přístřeší tak například klesl na polovinu. Do města se pomalu vrací i turisté. Letos jich sem už přijelo jen o 30 procent míň, než za celý rok před hurikánem.

GRAFIKY HURIKÁNU KATRINA A ŠKOD, KTERÉ NAPÁCHAL

Vliv na stěhování obyvatel

Foto: Aktuálně.cz

Postup hurikánu z konce srpna 2005

Foto: Aktuálně.cz

Ohrožené New Orleans

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy