Favorité na Nobelovu cenu míru? Gore ano, Havel ne

Martin Novák Martin Novák
11. 10. 2007 18:15
Hlasujte v ANKETĚ , kdo by měl cenu získat
Al Gore.
Al Gore. | Foto: Reuters

Oslo - Václav Havel podle všeho letos Nobelovu cenu míru opět nezíská.

Za největšího favorita je považován muž, jehož vítězství by určitě neudělalo radost českému prezidentovi Václavu Klausovi.

Bývalý americký viceprezident Al Gore, Klausův soupeř ve sporu o míru a příčiny klimatických změn.

Očekává se, že Nobelův výbor letos zohlední právě problém globálního oteplování, a Gore jako jeden z největších aktivistů se proto přímo nabízí.

Gore vyvolá polemiku

Je autorem knihy i filmu s názvem Nepříjemná pravda a vyzývá k tomu, aby lidé okamžitě začali jednat, jinak Země přestane být místem pro život.

Odpůrci názoru, že za oteplování může aktivita lidí, ovšem Gora neuznávají, takže udělení ceny devětapadesátiletému politikovi nejspíše vyvolá ostré polemiky.

Spolu s Gorem má šanci získat cenu i třiapadesátiletá Kanaďanka Sheila Watt-Cloutierová. Ta patří k národnosti Inuitů, žijící na severu Kanady u polárního kruhu. Proslula dokumentací a popisováním důsledků klimatických změn pro život domorodců v arktické oblasti.

"Domnívám se, že právě tito dva mají největší šanci cenu letos získat," řekl agentuře Reuters Stein Tönnesson, ředitel Mezinárodního institutu pro výzkum míru v Oslo.

Šance finského exprezidenta

Nobelův výbor letos vybírá ze 181 kandidátů. S cenou je spojena odměna ve výši půldruhého miliónu dolarů.

Širin Ebadi v kavárně hotelu Arcon.
Širin Ebadi v kavárně hotelu Arcon. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Rozhovor s laureátkou Nobelovy ceny míru za rok 2003 Širín Ebadíovou

Mezi tipovanými vítězi se objevuje také Mezivládní panel pro klimatické změny (IPCC). Jde o sdružení klimatologů z celého světa, kteří vypracovávají zprávy, analýzy a doporučení pro OSN.

I k práci této skupiny jsou odpůrci teorií o lidském podílu na globálním oteplování velmi kritičtí.

Mimo oblast klimatu se jako o vážném kandidátovi hovoří o bývalém finském prezidentovi Martim Ahtisaarim. Ten v posledních letech jako vyjednavač zprostředkovával několik mírových dohod, například ve východní Asii nebo na Balkáně.

Přečtěte si o držitelých dalších Nobelových cen za rok 2007:

Srbsko a Rusko jej však kritizují za to, že jeho plán pro Kosovo počítá s nezávislostí této provincie na Srbsku.

Evropané už dlouho Nobelovu cenu míru nedostali. Naposledy byla v roce 1999 oceněna francouzská organizace Lékaři bez hranic a rok předtím severoirští politici John Hume a David Trimble.

Držitelé Nobelovy ceny míru v posledních sedmi letech:

  • 2000 - Jihokorejský prezident Kim Te-džung
  • 2001 - Generální tajemník OSN Kofi Annan
  • 2002 - Bývalý americký prezident Jimmy Carter
  • 2003 - Íránská právnička Širín Ebadíová
  • 2004 - Keňská ekologická aktivistka Wangari Maathaiová
  • 2005 - Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAEE)
  • 2006 - Bangladéšský ekonom Muhammad Júnus
 

Právě se děje

před 25 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy