Vojáci objevili stovky těl, zřejmě obětí Boko Haram

ČTK ČTK
28. 4. 2015 10:12
Na severovýchodě Nigérie mezitím pokračuje úspěšný boj proti islamistům.
Damasak dobyli vojáci začátkem března.
Damasak dobyli vojáci začátkem března. | Foto: Reuters

Abuja - Vládní vojáci objevili v masových hrobech v Damasaku na severovýchodě Nigérie až čtyři stovky mrtvých těl.

S největší pravděpodobností se jedná o oběti masakru spáchaného radikály z hnutí Boko Haram.

Ostatky ve značném stadiu rozkladu objevili vojáci už ve čtvrtek a o víkendu je pak společně s místními obyvateli pohřbili do dvacítky masových hrobů.

Podle úřadů těla ve vyschlém korytu řeky, v domech i na ulicích ležela několik měsíců. Za tu dobu řadu z nich prý překryl pouštní písek.

Okolnosti smrti stovek lidí nejsou zatím známy, úřady ale tvrdí, že se stali obětí násilí islamistů z Boko Haram.

Město Damasak dobyly na počátku března spojené síly Nigeru a Čadu, které v rámci regionální mise pomáhají nigerijské armádě v boji proti islamistům z Boko Haram.

Už tehdy byla v Damasaku nalezena pod jedním z městských mostů asi stovka mrtvých lidí. Někteří z nich byli údajně sťati.

Na severovýchodě Nigérie mezitím pokračuje úspěšný boj proti radikálům z Boko Haram. Abuja oznámila, že nigerská armáda získala plnou kontrolu nad ostrovem Karamga na Čadském jezeře, který milice Boko Haram napadly o víkendu.

Právě časté útoky v okolí Čadského jezera, o nějž se Nigérie dělí s Nigerem, Čadem a Kamerunem, byly jedním z hlavních motivů vytvoření regionální vojenské mise proti islamistům v Nigérii.

Radikální skupina Boko Haram se na severu Nigérie snaží po vzoru organizace Islámský stát vytvořit vlastní chalífát s přísnými islámskými zákony. Při jejích útocích za posledních šest let zahynulo v Nigérii asi 13 000 lidí, zhruba tři miliony jich musely opustit své domovy.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia

Italský cyklista Filippo Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia a jako první se oblékl do růžového dresu. Mistr světa v této disciplíně porazil na trati dlouhé 8,6 km v Turíně krajana Edoarda Affiniho o deset sekund. Jediný český cyklista ve startovní listině 104. ročníku Jan Hirt do závodu vstoupil 135. místem.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci i Slovinsko a jsou blízko k ME

České volejbalistky mají nakročeno k účasti na mistrovství Evropy. V lotyšském Daugavpilsu dnes porazily Slovinsko 3:1 po setech 21:25, 25:22, 25:19, 25:15 a po prvním turnaji vedou se třemi výhrami skupinu F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a stejným poměrem si poradily i s Bosnou a Hercegovinou.

Stvrdit postup na šampionát můžou příští týden od pátku do neděle na odvetném turnaji v Bosně. Na ME, na kterém bude na přelomu srpna a září v Srbsku, Bulharsku, Chorvatsku a Rumunsku hrát 24 týmů, postoupí dva celky.

Další zprávy