Jsme vyvolené, tvrdí dívky, jež utekly ze zajetí Boko Haram

Petr Jemelka Petr Jemelka
31. 3. 2015 20:00
Loni unesené studentky se vrátily do školy. Budou dál riskovat, aby získaly vzdělání a pomohly změnit osud rodné Nigérie.
Únosy nigerijských dívek vyvolaly pobouření v celém světě.
Únosy nigerijských dívek vyvolaly pobouření v celém světě. | Foto: Reuters

Yola - Na první pohled ony nigerijské studentky působí jako parta spolužaček z kterékoliv jiné vysoké školy.

V univerzitním kampusu vedou živý rozhovor a nenuceně se při něm smějí.

Za veselými tvářemi se ale skrývají duše, které navždy poznamenala zvěrstva páchaná ozbrojenci z islamistické sekty Boko Haram.

Patří k více než třem stovkám dívek, jež radikálové v polovině loňského roku unesli z gymnázia v severonigerijském městě Chibok.

Odvlekli je jen proto, že chodily do školy a Boko Haram vzdělávání dívek odsuzuje.

Dvaadvacet dívek, které našel štáb americké televize CNN, mělo štěstí. Spolu s asi třemi desítkami dalších spolužaček se jim podařilo ze zajetí uprchnout.

Pravděpodobně se tak zachránily před tím, aby byly prodány jako sexuální otrokyně.

Škola byla to poslední místo, kam bych se chtěla vrátit.

"Spolu s kamarádkou nás naložili do náklaďáků a uháněli s námi na jejich území. Vyskočily jsme za jízdy a tím se zachránily. Škola byla to poslední místo, kam bych se chtěla vrátit," vzpomíná jedna z unesených dívek, která si - stejně jako další - nepřála ze strachu o život uvést své jméno.

Do školy se ale nakonec vrátila. Ráda by se sama stala učitelkou a pomohla tak své zemi tím, že bude vzdělávat a inspirovat další. "Moji lidé potřebují podpořit a to se mi podaří právě tím, že budu studovat," věří.

Jsem vyvolená

Další z dívek, kterou oslovili američtí novináři, má také jasno. Chce vystudovat medicínu a operovat lidi.

Tím by podle svých slov zemi, kde je na mnoha místech nedostupná i ta základní zdravotní péče, byla největším možným přínosem.

Zatímco o své budoucnosti studentky hovoří ochotně, o tom, co se dělo v osudnou noc, kdy jejich internát přepadli islamisté, se bavit odmítají.

Vzpomínky na krutosti jsou stále příliš živé.

Na to, aby se dalo říci, že se jedná o příběh se šťastným koncem, je ale příliš brzy. Kampus American University se nachází ve státě Adamawa na severovýchodě Nigérie, kdy kvůli útokům Boko Haram stále platí stav nouze.

Dívky tak musejí studovat v neustálém strachu a v obležení příslušníků bezpečnostních složek.

"Na dotaz, jak to všechno zvládá, mi jedna z dívek odpověděla: ´Jsem odvážná a vyvolená´. A skutečně je. Ale stejně jako všechny ostatní dívky si přeje, aby už to nebylo třeba," zapsala si reportérka CNN Nima Elbagirová.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Policie v Rusku zadřela před univerzitou dvacet lidí. Protestovali proti novému zákonu

Ruská policie dnes zadržela dvě desítky demonstrantů, kteří u budovy Moskevské státní univerzity protestovali proti novému zákonu o osvětě. Oznámil to list Kommersant. V budově univerzity se zrovna debatovalo s jedním z poslanců o zákonu, který kritizují představitelé školství, ekologie, kultury a informačních technologií. Mezi zadrženými se ocitl i jeden z poslanců moskevského sněmu.

Další zprávy