Berlín - Trojice neonacistů, která v letech 2000 až 2007 zavraždila po celém Německu nejméně deset přistěhovalců, měla až 20 pomocníků.
S odvoláním na informace kontrarozvědky to napsaly časopisy Der Spiegel a Focus.
Podle televize MDR se trio nejspíš pokusilo už v roce 1997 vyhodit do vzduchu ubytovnu s portugalskými pracovníky ve městě Stadtroda ve spolkové zemi Durynsko. Útok se však nezdařil, neboť u nálože selhala roznětka.
Podle informací Spiegelu vyšetřují němečtí kriminalisté v souvislosti s kauzou nyní šest lidí. Ve vazbě jsou zatím dva - členka skupiny říkající si Národněsocialistické podzemí (NSU) Beate Zschäpeová a údajný komplic Holger G., který pachatelům podle vyšetřovatelů obstarával automobily a poskytl doklady. Zbývající dva dosud známí členové skupiny, Uwe Mundlos a Uwe Böhnhardt, spáchali na počátku listopadu sebevraždu.
Spolu s Zschäpeovou se jim dařilo ukrývat před úřady od roku 1998, a to i přes to, že podle Spiegelu v jejich okolí působili nejméně tři informátoři Úřadu pro ochranu ústavy, tedy kontrarozvědky. Na ni se kvůli tomuto případu snáší nejvíce kritiky a její roli dnes projednává i vnitropolitický výbor Spolkového sněmu.
Šéf nejsilnější opoziční strany, sociální demokracie (SPD), Sigmar Gabriel už vyzval k ustavení parlamentního vyšetřovacího výboru.
Odškodné pro rodiny obětí
Krátce předtím, než NSU zmizela z dohledu kontrarozvědky a přesunula se do saského Zwickau (Cvikova), se podle MDR nejspíš pokusila zaútočit na ubytovnu portugalských "gastarbeiterů" nedaleko durynského města Jena, kde tehdy trojice extremistů působila. V prosinci 1997 našla policie u kotle plynového topení nálož, která neexplodovala jen díky závadě na roznětce.
Oběti neonacistické skupiny, mezi nimiž je vedle osmi tureckých obchodníků a jednoho řeckého také mladá policistka, chtějí německé úřady uctít na oficiální akci. Německá ministryně spravedlnosti Sabine Leutheusserová-Schnarrenbergerová kromě toho plánuje pozůstalé odškodnit.
"Rodinám obětí patří naše účast. I když finanční pomoc nemůže jejich bolest odstranit, pokusím se o vyplacení odškodnění pro oběti z mého rozpočtu, abychom učinili gesto solidarity vůči těmto příbuzným," vysvětlila ministryně.
Podle agentury DPA by odškodnění pro rodiny pozůstalých mohlo dosáhnout výše okolo 10 tisíc eur (256 tisíc korun). Mluvčí ministryně spravedlnosti uvedl, že by taková částka zhruba odpovídala množství peněz, které v minulosti dostávali pozůstalí po obětech extremistů nebo teroristů.