Německo je v šoku. Za vražednou sérií stojí neonacisté

Radim Klekner Radim Klekner
14. 11. 2011 19:29
Trojice východoněmeckých neonacistů zavraždila v letech 2000-2007 deset osob
Vražedné duo: Uwe Mundlos a Uwe Böhnhardt.
Vražedné duo: Uwe Mundlos a Uwe Böhnhardt. | Foto: Reuters

Zwickau - Když letos v červenci postřílel norský pravicový extremista Anders Breivik u Osla sedm desítek mladých aktivistů sociální demokracie, ujišťoval spolkový ministr Hans-Peter Friedrich německou veřejnost, že může být v tomto ohledu klidná: Policie nemá žádné důkazy o nějakém výrazném pohybu na neonacistické scéně v zemi.

Friedrich mluvil pravdu, nevěděl však, že Spolkový úřad na ochranu ústavy (BFS) po úspěšných zátazích proti neonacistům z druhé poloviny devadesátých let poněkud usnul na vavřínech.

A hlavně že vyšetřovatelé z naprosto nepochopitelných důvodů vyloučili možnost, že by za záhadnou sérií vražd tureckých přistěhovalců z let 2000-2007 mohla stát krajní pravice.

Jak se ukázalo, důvod nebýt permanentně ve střehu neexistoval.

Čtvrtého listopadu našla policie v karavanu u durynského Eisenachu mrtvoly dvou neonacistů, kteří před lety zmizeli neznámo kam. O necelých čtyřiadvacet hodin později otřásla secesní vilou v saském Zwickau exploze, po níž policisté nalezli v troskách domu čtyři videa, na nichž se dvojice k vraždám přiznává.

Krátce nato se úřadům přihlásila pětatřicetiletá neonacistka Beate Zschäpeová s tím, že dům v Zwickau vyhodila do povětří ona.

Pistole vzor 83

Společně s Uwem Mundlosem (38) a Uwem Böhnhardtem (34) odešla Zschäpeová "bojovat do podzemí" v roce 1998, když policie objevila v garáži, kterou si pronajala v Jeně, dílnu, v níž trojice vyráběla dopisní bomby adresované lokálním deníkům.

Němečtí neonacisté o sobě v posledních letech dávali znát o něco méně než v 90. letech.
Němečtí neonacisté o sobě v posledních letech dávali znát o něco méně než v 90. letech. | Foto: Reuters

Od té doby se jenská trojka společně pohybovala po celé Spolkové republice, přepadávala banky, sestavovala bomby a vraždila, aniž by vyšetřovatelé přišli na její stopu.

"Je velmi zneklidňující, že policie nedokázala rozpoznat žádnou souvislost mezi vražednou sérií tureckých přistěhovalců a durynskými neonacisty," přiznal o víkendu Friedrich citovaný deníkem Spiegel on-line.

První dva Turky zastřelili Mundlos s Böhnhardtem v září 2000 a červnu 2001, mimochodem pistolí české výroby vzor 83, a to symbolicky v Norimberku, ve kterém se kdysi konaly sjezdy nacistické strany.

Stejný osud potkalo dalších šest tureckých a jednoho řeckého gastarbeitera. Poslední obětí trojice byla dvaadvacetiletá policistka Michele Kiesenwetterová, popravená střelou do týla v roce 2007 u Heilbronnu ve spolkové zemi Bádensko-Würtembersko.

Zakázat NPD, či ne?

Zatímco vyšetřovatelé zkoumají, proč se oba neonacisté ve svém karavanu zastřelili, ministerstvo vnitra opětovně zvažuje, zda nezakázat extrémně pravicovou Národnědemokratickou stranu Německa (NPD). Ta má v současnosti poslance právě v saském parlamentu.

NPD a extremistické bojůvky k sobě mají mimořádně blízko.
NPD a extremistické bojůvky k sobě mají mimořádně blízko. | Foto: Aktuálně.cz

O víkendu si NPD na svém sjezdu zvolila nového šéfa strany, šéfredaktora časopisu Deutsche Stimme (Německý hlas) Holgera Apfela, který jí má dodat o něco "civilizovanější" image než jeho předchůdce Udo Voigt.

Vedle verbálních i fyzických útoků proti cizincům je pro NPD charakteristická vášnivá kritika Evropské unie a eura. Zákaz strany má širokou podporu v celém politickém spektru, předchozí pokusy ale ztroskotaly na záporném stanovisku Ústavního soudu.

"Jsem pro to, aby se zákaz NPD ocitl znovu na jednacím stole," říká bavorský ministr vnitra za Křesťansko-sociální unii (CSU) Joachim Herrmann.

Saští vyšetřovatelé teď budou mimo jiné zkoumat, zda neexistuje nějaké spojení mezi NPD a "Národněsocialistickým podzemím", jak si buňka okolo vraždícího trojúhelníku ze Saska říkala.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 2 hodinami

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy