Německo je v šoku. Za vražednou sérií stojí neonacisté

Radim Klekner Radim Klekner
14. 11. 2011 19:29
Trojice východoněmeckých neonacistů zavraždila v letech 2000-2007 deset osob
Vražedné duo: Uwe Mundlos a Uwe Böhnhardt.
Vražedné duo: Uwe Mundlos a Uwe Böhnhardt. | Foto: Reuters

Zwickau - Když letos v červenci postřílel norský pravicový extremista Anders Breivik u Osla sedm desítek mladých aktivistů sociální demokracie, ujišťoval spolkový ministr Hans-Peter Friedrich německou veřejnost, že může být v tomto ohledu klidná: Policie nemá žádné důkazy o nějakém výrazném pohybu na neonacistické scéně v zemi.

Friedrich mluvil pravdu, nevěděl však, že Spolkový úřad na ochranu ústavy (BFS) po úspěšných zátazích proti neonacistům z druhé poloviny devadesátých let poněkud usnul na vavřínech.

A hlavně že vyšetřovatelé z naprosto nepochopitelných důvodů vyloučili možnost, že by za záhadnou sérií vražd tureckých přistěhovalců z let 2000-2007 mohla stát krajní pravice.

Jak se ukázalo, důvod nebýt permanentně ve střehu neexistoval.

Čtvrtého listopadu našla policie v karavanu u durynského Eisenachu mrtvoly dvou neonacistů, kteří před lety zmizeli neznámo kam. O necelých čtyřiadvacet hodin později otřásla secesní vilou v saském Zwickau exploze, po níž policisté nalezli v troskách domu čtyři videa, na nichž se dvojice k vraždám přiznává.

Krátce nato se úřadům přihlásila pětatřicetiletá neonacistka Beate Zschäpeová s tím, že dům v Zwickau vyhodila do povětří ona.

Pistole vzor 83

Společně s Uwem Mundlosem (38) a Uwem Böhnhardtem (34) odešla Zschäpeová "bojovat do podzemí" v roce 1998, když policie objevila v garáži, kterou si pronajala v Jeně, dílnu, v níž trojice vyráběla dopisní bomby adresované lokálním deníkům.

Němečtí neonacisté o sobě v posledních letech dávali znát o něco méně než v 90. letech.
Němečtí neonacisté o sobě v posledních letech dávali znát o něco méně než v 90. letech. | Foto: Reuters

Od té doby se jenská trojka společně pohybovala po celé Spolkové republice, přepadávala banky, sestavovala bomby a vraždila, aniž by vyšetřovatelé přišli na její stopu.

"Je velmi zneklidňující, že policie nedokázala rozpoznat žádnou souvislost mezi vražednou sérií tureckých přistěhovalců a durynskými neonacisty," přiznal o víkendu Friedrich citovaný deníkem Spiegel on-line.

První dva Turky zastřelili Mundlos s Böhnhardtem v září 2000 a červnu 2001, mimochodem pistolí české výroby vzor 83, a to symbolicky v Norimberku, ve kterém se kdysi konaly sjezdy nacistické strany.

Stejný osud potkalo dalších šest tureckých a jednoho řeckého gastarbeitera. Poslední obětí trojice byla dvaadvacetiletá policistka Michele Kiesenwetterová, popravená střelou do týla v roce 2007 u Heilbronnu ve spolkové zemi Bádensko-Würtembersko.

Zakázat NPD, či ne?

Zatímco vyšetřovatelé zkoumají, proč se oba neonacisté ve svém karavanu zastřelili, ministerstvo vnitra opětovně zvažuje, zda nezakázat extrémně pravicovou Národnědemokratickou stranu Německa (NPD). Ta má v současnosti poslance právě v saském parlamentu.

NPD a extremistické bojůvky k sobě mají mimořádně blízko.
NPD a extremistické bojůvky k sobě mají mimořádně blízko. | Foto: Aktuálně.cz

O víkendu si NPD na svém sjezdu zvolila nového šéfa strany, šéfredaktora časopisu Deutsche Stimme (Německý hlas) Holgera Apfela, který jí má dodat o něco "civilizovanější" image než jeho předchůdce Udo Voigt.

Vedle verbálních i fyzických útoků proti cizincům je pro NPD charakteristická vášnivá kritika Evropské unie a eura. Zákaz strany má širokou podporu v celém politickém spektru, předchozí pokusy ale ztroskotaly na záporném stanovisku Ústavního soudu.

"Jsem pro to, aby se zákaz NPD ocitl znovu na jednacím stole," říká bavorský ministr vnitra za Křesťansko-sociální unii (CSU) Joachim Herrmann.

Saští vyšetřovatelé teď budou mimo jiné zkoumat, zda neexistuje nějaké spojení mezi NPD a "Národněsocialistickým podzemím", jak si buňka okolo vraždícího trojúhelníku ze Saska říkala.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy