Po vraždách cizinců buduje Německo databázi pravičáků

Zahraničí Zahraničí
18. 11. 2011 16:55
Registr islámských radikálů už je na světě. Vznikl po 11. září 2001
Uwe Mundlos a Uwe Böhnhardt z Cvikova.
Uwe Mundlos a Uwe Böhnhardt z Cvikova. | Foto: Reuters

Berlín - Německo plánuje kvůli nedávno odhalené sérii neonacistických vražd přistěhovalců vytvořit databázi nebezpečných pravicových extremistů. Oznámil to německý ministr vnitra Hans-Peter Friedrich po jednání se spolkovou ministryní spravedlnosti, s jejich zemskými kolegy a se zástupci vyšetřovacích orgánů. Vzniknout má i speciální bezpečnostní centrum.

Vzorem pro plánovanou neonacistickou databázi bude již existující registr islámských radikálů, který Německo vytvořilo po 11. září 2001. Podrobnosti má příští týden prodiskutovat ustavená pracovní skupina.

Kvůli dřívějším chybám při vyšetřování této kauzy se účastníci jednání dohodli na zlepšení spolupráce a zintenzivnění výměny informací mezi Spolkovým kriminálním úřadem a kontrarozvědkou, která má dohled nad extremisty na starosti. Pomoci tomu má i chystané vytvoření "centra k obraně proti hrozbám", které Friedrich také oznámil.

Zákaz NPD

Podle ministryně spravedlnosti Sabine Leutheusserové-Schnarrenbergerové budou dál pokračovat diskuse o možném zákazu neonacistické Národnědemokratické strany Německa (NPD), po němž v minulých dnech volala řada německých politiků. Berlínská vláda podle ní ale takový návrh podá pouze v případě, že bude jisté, že jej ústavní soud znovu nezablokuje, jako se to stalo už v roce 2003.

Pochod proti neonacistům v Drážďanech.
Pochod proti neonacistům v Drážďanech. | Foto: Radek Nohl, Český rozhlas

Němečtí kriminalisté odhalili na počátku listopadu tříčlennou skupinu neonacistů ze saského Zwickau (Cvikova), jejíž příslušníci v letech 2000 až 2007 zastřelili po celé zemi nejméně deset lidí, převážně přistěhovaleckých živnostníků. Kromě těchto takzvaných dönerových vražd mají Uwe Mundlos, Uwe Böhnhardt a jejich společnice Beate Zschäpeová na svědomí také sérii přepadení bank a pravděpodobně i bombové útoky.

Mundlos a Böhnhardt spáchali před svým zatčením sebevraždu. Zschäpeová je ve vazbě, zatím však odmítá vypovídat. Vyšetřovatelé zadrželi rovněž údajného komplice této trojice, který jí měl obstarávat automobily a také poskytnout doklady. Německý vrchní státní zástupce dnes navíc oznámil, že kriminalisté prověřují další čtyři možné spolupachatele.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Z Pásma Gazy byly na Izrael odpáleny rakety, tvrdí armáda. Čeká střety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele v úterý ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy