Po vraždách cizinců buduje Německo databázi pravičáků

Zahraničí Zahraničí
18. 11. 2011 16:55
Registr islámských radikálů už je na světě. Vznikl po 11. září 2001
Uwe Mundlos a Uwe Böhnhardt z Cvikova.
Uwe Mundlos a Uwe Böhnhardt z Cvikova. | Foto: Reuters

Berlín - Německo plánuje kvůli nedávno odhalené sérii neonacistických vražd přistěhovalců vytvořit databázi nebezpečných pravicových extremistů. Oznámil to německý ministr vnitra Hans-Peter Friedrich po jednání se spolkovou ministryní spravedlnosti, s jejich zemskými kolegy a se zástupci vyšetřovacích orgánů. Vzniknout má i speciální bezpečnostní centrum.

Vzorem pro plánovanou neonacistickou databázi bude již existující registr islámských radikálů, který Německo vytvořilo po 11. září 2001. Podrobnosti má příští týden prodiskutovat ustavená pracovní skupina.

Kvůli dřívějším chybám při vyšetřování této kauzy se účastníci jednání dohodli na zlepšení spolupráce a zintenzivnění výměny informací mezi Spolkovým kriminálním úřadem a kontrarozvědkou, která má dohled nad extremisty na starosti. Pomoci tomu má i chystané vytvoření "centra k obraně proti hrozbám", které Friedrich také oznámil.

Zákaz NPD

Podle ministryně spravedlnosti Sabine Leutheusserové-Schnarrenbergerové budou dál pokračovat diskuse o možném zákazu neonacistické Národnědemokratické strany Německa (NPD), po němž v minulých dnech volala řada německých politiků. Berlínská vláda podle ní ale takový návrh podá pouze v případě, že bude jisté, že jej ústavní soud znovu nezablokuje, jako se to stalo už v roce 2003.

Pochod proti neonacistům v Drážďanech.
Pochod proti neonacistům v Drážďanech. | Foto: Radek Nohl, Český rozhlas

Němečtí kriminalisté odhalili na počátku listopadu tříčlennou skupinu neonacistů ze saského Zwickau (Cvikova), jejíž příslušníci v letech 2000 až 2007 zastřelili po celé zemi nejméně deset lidí, převážně přistěhovaleckých živnostníků. Kromě těchto takzvaných dönerových vražd mají Uwe Mundlos, Uwe Böhnhardt a jejich společnice Beate Zschäpeová na svědomí také sérii přepadení bank a pravděpodobně i bombové útoky.

Mundlos a Böhnhardt spáchali před svým zatčením sebevraždu. Zschäpeová je ve vazbě, zatím však odmítá vypovídat. Vyšetřovatelé zadrželi rovněž údajného komplice této trojice, který jí měl obstarávat automobily a také poskytnout doklady. Německý vrchní státní zástupce dnes navíc oznámil, že kriminalisté prověřují další čtyři možné spolupachatele.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy