"Mým úkolem je připravovat členy hnutí odporu na průzkum, sabotáže, podvratnou činnost a partyzánské aktivity na Ruskem okupovaných územích," řekl v rozhovoru pro Hromadske voják Saša, podle kterého je jedním z hlavních cílů SSO zvýšit míru nespokojenosti lidí s okupačními orgány.
Podle Saši je každý agent vycvičen pro konkrétní úkoly, které mohou zahrnovat cokoli od malování proukrajinských graffiti a roznášení letáků až po vyhazování mostů do povětří a atentáty na ruské vojáky. "Pro naše lidi je nejdůležitější ostražitost a utajení. Naši operativci se na okupovaném území mohou spolehnout jen sami na sebe - proto je musíme naučit, jak se vyhnout nebezpečí," vysvětlil příslušník ukrajinských sil pro zvláštní operace.
Síly speciálních operací
Předpokládá se, že SSO stojí za nejsofistikovanějšími operacemi ukrajinské armády provedenými na územích pod ruskou kontrolou, zejména na Krymu. Speciální síly jsou rovněž zodpovědné za informační a psychologické vojenské operace a za organizování odporu na územích okupovaných Ruskem, napsala agentura Reuters.
Saša a jeho kolegové vyhledávají "konfidenty" různými kanály a kandidáty podrobují přísnému procesu prověřování. Upřednostňují obyvatele okupovaných území nebo oblastí, které se mohou brzy pod ně dostat.
Kandidáti, kteří projdou výběrovým řízením, podle Saši procházejí osobním výcvikem i tréninky na dálku, přičemž ten první probíhá i mimo území okupovaná Ruskem. Nikdo, včetně rodiny agenta, se o jeho činnosti nesmí dozvědět, pokud pro SSO nepracují dva příbuzní společně.
"Někdy se kvůli plnění mise musí člověk připojit k okupačním orgánům. Může například pracovat v místní okupační správě nebo provozovat proruské webové stránky. V těchto případech připravujeme osobu na její dvojí život s vědomím, že bude muset v ruské televizi chválit Rusko a Putina," tvrdí Saša.
Pokud agent ztratí nervy nebo se setká s bezprostředním ohrožením, ukrajinská armáda ho evakuuje spolu s jeho rodinou. Agentura vypracovává evakuační plán okamžitě pro každého nového člena, který s ní začne spolupracovat. V některých případech prý ruská Federální služba bezpečnosti (FSB) ani neví, že někoho z agentů chytila. To se stává, když agresor vstoupí na nově obsazené ukrajinské území a zatýká všechny bez rozdílu.
"Ano, existují případy, kdy naši agenti zemřou rukou FSB. Ale válka je válka - není to dětská hra na špiony," uzavírá pro ukrajinský list Hromadske příslušník sil pro zvláštní operace Saša.