Není důvod dál tajit zbytek spisů o Kennedyho vraždě, tvrdí federální soudce

ČTK ČTK
28. 10. 2017 13:01
Americký Národní archiv ve čtvrtek zpřístupnil 2800 z 3100 dosud utajovaných spisů věnovaných atentátu. Zbylé dokumenty zatím zůstávají tajné a o jejich osudu se bude rozhodovat v příštích měsících. Dokumenty, které odtajněny nebyly, podle čtvrteční zprávy CIA mohou zahrnovat "informace o zájmech CIA, současných a bývalých zaměstnancích CIA, podrobnosti o metodách vyšetřování a informace o partnerstvích, která jsou nadále relevantní při ochraně státu". Podle federálního soudce, který dokumenty zkoumal, však není důvod spisy tajit.
John Fitzgerald Kennedy.
John Fitzgerald Kennedy. | Foto: NASA on The Commons / Foter

Washington - V utajovaných spisech o vraždě amerického prezidenta Johna Kennedyho nejsou informace, které by bránily jejich zveřejnění. 

S odkazem na tvrzení federálního soudce, který v letech 1992 až 1998 předsedal Kongresem ustavené radě, jež měla za úkol utajované dokumenty přezkoumat, to napsal server Politico.

Americký Národní archiv ve čtvrtek zpřístupnil 2800 z 3100 dosud utajovaných spisů věnovaných atentátu, zbylé dokumenty jsou dál tajné a o jejich osudu se má rozhodnout v příštím půlroce.

Kennedy byl zastřelen 22. listopadu 1963 při návštěvě Dallasu. Podle oficiálního závěru vyšetřovatelů atentát spáchal Lee Harvey Oswald.

Prezident Donald Trump zablokoval zpřístupnění plného objemu archivovaných listin se zdůvodněním, že jejich zveřejnění by ohrozilo národní bezpečnost USA. Podle amerických médií se tak stalo údajně na poslední chvíli a na nátlak Ústřední zpravodajské služby (CIA) a Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

"Zkrátka si nemyslím, že v archivovaných dokumentech jsou informace, které opodstatňují jejich pokračující utajení," řekl soudce John Tunheim v rozhovoru s Politico.

V zájmu ochrany státu…

Dokumenty, které odtajněny nebyly, podle čtvrteční zprávy CIA mohou zahrnovat "informace o zájmech CIA, současných a bývalých zaměstnancích CIA, podrobnosti o metodách vyšetřování a informace o partnerstvích, která jsou nadále relevantní při ochraně státu".

Bílý dům v prohlášení uvedl, že Trump "vyzval úřady k bezprecedentní transparentnosti a požádal je, aby redigovaly jen to nejnutnější… Americký Národní archiv proto zveřejní další dokumenty, které budou redigovány jen v ojedinělých případech, a to do 26. dubna 2018".

Dokumenty, které byly zveřejněny ve čtvrtek, podle historiků zahrnují jen zlomek utajovaných spisů. Poslední část spisů, jejichž odtajnění historici očekávali, zahrnuje více než 3100 dokumentů, které byly tajné a asi 30 000 dalších, které byly v průběhu let vydány, ale část obsahu byla začerněna.

Tunheimova rada, kterou v roce 1992 Kongres pověřil prostudováním informací kolem atentátu, měla přístup ke všem spisům.

"Nové" informace nejsou nové

Nově zveřejněné informace podle Rexe Bradforda, předsedy nevládní organizace Mary Ferrell Foundation, která zdigitalizovala statisíce dokumentů spojených s Kennedyho vraždou, zahrnují pouze 52 dokumentů, které byly naprosto tajné. "Půjčím si výraz… Smutné," řekl Bradford a použil tak slovo, které ve své kritice často používá prezident Trump.

Značná část informací, které kolují o "nově" zveřejněných dokumentech v médiích navíc není nová, podotýká Politico.

Zpravodajský server BBC například v pátek napsal, že britské noviny dostaly 25 minut před Kennedyho vraždou anonymní tip o "převratné události", která se stane v USA. Na informaci ale na základě jiných spisů v roce 1995 upozornili britští experti.

Historici rovněž se zájmem upozorňovali na interní zprávu FBI z 24. listopadu 1963, kdy majitel dallaského nočního klubu Jack Ruby zabil Oswalda. Ve zprávě tehdejší šéf FBI John Edgar Hoover napsal: "hlavně, abychom vydali něco, čím přesvědčíme veřejnost, že Oswald je opravdový vrah". Podle řady historiků však tehdejší náměstek ministra spravedlnosti Nicholas Katzenbach řekl něco podobného, což dokládá spis zveřejněný již dávno.

Mnoho historiků bylo rovněž velmi překvapeno, že vláda odmítla zveřejnit část dokumentů na poslední chvíli.

Na základě zákona z roku 1992, prostřednictvím kterého byla zřízena rada, jež měla zkoumat spisy o atentátu, měly utajované dokumenty být zveřejněny 26. října 2017 automaticky, pokud prezident po konzultaci se zpravodajskými službami nenařídí, aby zůstaly tajné.

"Proč zveřejnění celého rozsahu odložili na poslední chvíli?," řekl historik Richard Anderson. "Zpravodajské služby měly na přípravu 25 let," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy