Podle Keng Šuanga se vedení české metropole i starosta "v jistou dobu zachovali velice špatně" v otázkách čínské národní suverenity a klíčových zájmů, které se týkaly i Tibetu nebo Tchaj-wanu. Tyto kroky podle mluvčího narušily vztahy mezi oběma zeměmi a dotkly se citů čínského lidu.
Své námitky vůči pražské správě mluvčí dál neupřesnil. Podle všeho ale reagoval na dřívější Hřibovo prohlášení o změně tzv. sesterské smlouvy, kterou s Pekingem uzavřelo minulé vedení Prahy. Z něho chce současná rada hlavního města odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu.
"To je hlavní důvod, proč dotyčné strany a jedinci z Prahy nejsou v Číně vítáni," prohlásil dále mluvčí. Prahu a "další příslušné politiky" vyzval, aby svůj postoj přehodnotili a přestali narušovat čínsko-české vztahy. "Jinak to nakonec poškodí jejich vlastní zájmy," dodal na tiskové konferenci, o níž ráno jako první informoval web Echo24.
Hřib: Partnerství má být apolitické
Primátor Hřib v reakci na to uvedl, že partnerství českého a čínského hlavního města má být apolitické a pokud jde o vztahy obou zemí, Čína by se měla zaměřit na plnění investic v tuzemsku, které v minulosti slíbila.
"Vyjmutí nadbytečné politické deklarace ze smlouvy o partnerských městech mezi Pekingem a Prahou nevnímám jako narušování česko-čínských vztahů. Chceme mít apolitická partnerství založená na kulturní výměně, která budou oboustranně výhodná," řekl primátor.
Dodal, že Čína se naopak celou situaci pokouší zpolitizovat a že Peking ve smlouvách například s Londýnem nebo Rigou podobnou deklaraci rovněž nemá. "Není důvod, proč by ji tam měla mít Praha," sdělil primátor.
Záměr odstranit článek ze smlouvy ohlásilo vedení města na začátku roku, od té doby se o věci s Pekingem pokouší vyjednávat. Pokud druhá strana na podmínky nepřistoupí, hrozí podle primátora i vypovězení smlouvy. "V průběhu včerejšího dne (středy 17. července) jsme za město odeslali další dopis v rámci vyjednávání. V případě neúspěchu vyjednávání je vypovězení celé smlouvy realistickým závěrem," uvedl Hřib.
Pokud jde o vztahy obou zemí, Čína by se podle primátora měla v první řadě zaměřit na plnění daných slibů ohledně investic v Česku. Upozornil také na fakt, že kvůli postupu vedení české metropole Čína zrušila turné orchestru PKF - Prague Philharmonia na svém území. To se mělo uskutečnit od 17. září do 5. října. "Zrušení turné Pražské filharmonie, která už měla podepsanou smlouvu, ukazuje především to, ze Čína není spolehlivý obchodní partner," zakončil primátor.
Orchestr kvůli zrušenému turné řeší výpadek příjmů
Podle vedení PKF je důvodem, proč filharmonici přišli o povolení turné v letošním roce, právě Hřibovo prohlášení o změně sesterské smlouvy s Pekingem. Čína podmínila povolení k turné PKF - Prague Philharmonia kritikou postojů vedení Prahy, to však filharmonie odmítla.
"Pokud by nám byly kladeny jakékoliv podmínky - protože to bylo ze strany pořadatele naznačováno, že bychom se měli vymezit proti prohlášení vedení Prahy směrem k Čínské lidové republice ve vztahu k Tchaj-wanu -, tak to odmítáme," uvedl předseda správní rady orchestru Martin Klimpl.
Orchestr se kvůli zrušení plánovaného turné rozhodl požádat Prahu a ministerstvo kultury, aby mu problém s výpadkem příjmů pomohly vyřešit.
"V současné době probíhají intenzivní jednání se zástupci ministerstva kultury a magistrátu hlavního města Prahy o nalezení alternativních zdrojů, které by nahradily výpadek v plánovaných příjmech PKF - Prague Philharmonia pro letošní rok z důvodu zrušení zamýšlených koncertů v Čínské lidové republice. Velice si vstřícnosti a ochoty obou institucí o situaci jednat a vyřešit ji vážíme," uvedl předseda správní rady orchestru Martin Klimpl.
PKF - Prague Philharmonia je orchestr bez stálého zřizovatele a není příspěvkovou organizací, není ani přímo napojen na žádný veřejný rozpočet.
Petra Hrušová z tiskového oddělení ministerstva kultury sdělila, že ředitel orchestru ministerstvo ve středu o situaci informoval a úřad jedná o možnostech, jak nahradit výpadek z příjmů.
Primátor Hřib ve čtvrtek uvedl, že město orchestr odškodní. "Plánovanou kompenzací ze stany Prahy pro PKF je významná sleva z nájmu na zahajovací koncert jejich sezony, který se v prostorách Obecního domu uskuteční 11. září. Na tento koncert jsou již teď k dispozici v prodeji vstupenky," uvedl. Obecní dům město vlastní prostřednictvím svojí firmy.
Ať Čína začne dodržovat lidská práva, vzkázal Pospíšil
Ke sporu se vyjádřil také předseda klubu koaličních Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09). "Čína vyzvala vedení Prahy, aby nenarušovalo čínsko-české vztahy. Vyzývám tedy soudruhy z Číny, aby konečně začali dodržovat lidská práva a přiblížili se standardům západních demokracií. Pak budou vztahy mezi Čínou a Prahou bezproblémové."
Podobně to vidí předseda klubu Prahy sobě Jan Čižinský. "Dlouhodobě říkáme, že lidská práva jsou víc než panda v zoo," uvedl.
Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) ve čtvrtek na Twitteru oznámil, že se kvůli současné situaci chce co nejdříve sejít s čínským velvyslancem v ČR. Podle ně by politika neměla zasahovat do kultury. Zároveň deklaroval, že vláda nebude nijak zasahovat do rozhodnutí Prahy.
Vzhledem k aktuálnímu vývoji se chci v nejbližším možném termínu setkat s čínským velvyslancem v ČR. Považuji za nešťastné, že by politika měla zasahovat do kultury. Česká vláda nemá možnost ovlivňovat kroky demokraticky volené samosprávy. Veřím, že tomu rozumí i čínská strana.
— Tomáš Petříček (@TPetricek) July 18, 2019
Smlouvu s Čínou město pod vedením Adriany Krnáčové (ANO) podepsalo v roce 2016. Zakotvuje kulturní a hospodářskou spolupráci mezi oběma městy. Právě kvůli třetímu článku smlouvy, hovořícímu o politice jednotné Číny, smlouva sklidila vlnu kritiky. Tehdejší vedení svůj podpis obhajovalo i tím, že Peking článkem podmiňoval plánované zapůjčení pandy do pražské zoo, které se ale neuskutečnilo.
Šéf diplomacie Petříček na konci dubna oznámil, že se sejde s čínským velvyslancem kvůli tomu, že Čína údajně ruší vystoupení českých kulturních institucí, jejichž název je spojen s Prahou.