Číňané platí za víza méně než Češi. Zlevněte poplatky, vyzval Petříček velvyslance

tok frk tok, frk
7. 5. 2019 15:01
Češi by mohli v budoucnu do Číny cestovat levněji, než tomu je doposud. O snížení poplatků za víza pro české občany požádal ministr zahraničí Tomáš Petříček čínského velvyslance v Praze Čang Ťien-mina během čtvrteční schůzky k aktuálním tématům česko-čínských vztahů. Řeč přišla také na údajné zrušení koncertů Pražské komorní filharmonie v Číně. Petříček velvyslance požádal o rychlé vyřešení záležitosti.
Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.
Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. | Foto: ČTK

Podle ministerstva zahraničí dávají Češi za vízové a servisní poplatky potřebné pro cesty do Číny výrazně víc, než kolik platí čínští občané cestující do Česka. Vízové poplatky přijdou české občany mířící do Číny na 1600 až 2400 korun, zatímco Číňané zaplatí za podobný poplatek v přepočtu pouze kolem 1500 korun (viz tabulka níže). Další servisní poplatky pak Čechy vyjdou na 1100 až 2200 korun, čínští občané za ně zaplatí jen zhruba 12 eur, což je zhruba 300 korun.

Vízové a servisní poplatky

Vízové poplatky pro cesty do Číny:

  • Běžná žádost: 1600 Kč
  • Expresní žádost: 2200 Kč
  • Urgentní žádost: 2400 Kč

Vízové poplatky pro cesty do Česka:

  • 60 EUR, tj. cca 1500 Kč (stanoveno vízovým kodexem)

Servisní poplatky pro cesty do Číny:

  • Běžná žádost (4 pracovní dny): 1100 Kč
  • Expresní žádost (3 pracovní dny): 1600 Kč
  • Urgentní žádost (2 pracovní dny): 2200 Kč

Servisní poplatky pro cesty do Česka:

  • 12 EUR, cca 300 korun.

Petříček s velvyslancem jednal také o působení českých firem v Číně a o sbližování obchodu obou zemí. Česká republika se mimo jiné uchází o status partnerské země na druhém ročníku Čínského mezinárodního veletrhu dovozu, který proběhne v listopadu v Šanghaji.

Řeč přišla také na údajné zrušení koncertů Pražské komorní filharmonie v Číně. "Ministr Petříček zdůraznil, že by kultura měla být oddělena od politiky, a vzhledem k blížícímu se termínu realizace koncertů požádal čínského velvyslance o rychlé vyřešení této záležitosti," uvedl pro Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Robert Řehák.

O zrušení koncertů českých umělců v Číně mluvil během své návštěvy v Pekingu ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Rozhodnutí čínských úřadů podle něj plyne z reakce na některá prohlášení pražského primátora Zdeňka Hřiba (piráti). Čína podmínila povolení k turné PKF - Prague Philharmonia kritikou postojů vedení Prahy, to však filharmonie odmítla.

Vedení pražského magistrátu v čele s Hřibem se do konfliktu s Čínou od nástupu nové koalice dostalo už několikrát. Na jeho budově například v březnu vyvěsilo tibetskou vlajku. Vedení také začalo s Číňany jednat o změně sesterské smlouvy Prahy a Pekingu, kterou vyjednala minulá koalice.

Zrušené turné v Číně? Ještě jednáme, ale jde o reakci na slova primátora, říká Otépka

Jednání ohledně našeho turné v Číně probíhají, nemáme oficiální stanovisko, že by bylo definitivně zrušeno, říká ředitel PKF - Prague Philharmonia | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy