Čína hrozí zrušením turné pražského orchestru PKF, vadí jí kritika primátora Hřiba

ČTK Kultura ČTK, Kultura
Aktualizováno 28. 4. 2019 18:46
Čína ruší vystoupení některých českých kulturních institucí, jejichž název je spojen s Prahou. Čínské úřady tak prý reagují na prohlášení pražského primátora Zdeňka Hřiba (piráti). V Pekingu o tom mluvil ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) v souvislosti s jednáními, která při návštěvě čínské metropole vedl. Staněk se setkal se svým protějškem Luo Šu-kangem. Čína podmínila povolení k turné PKF - Prague Philharmonia kritikou postojů vedení Prahy, to však orchestr odmítl. Podle primátora Hřiba bude Praha postupovat tak, aby její postoj k Číně neměl negativní dopad na kulturní instituce, a podpoří jejich vystoupení v jiných zemích.
Primátor Zdeněk Hřib (vpravo) při setkání s předsedou tibetské exilové vlády.
Primátor Zdeněk Hřib (vpravo) při setkání s předsedou tibetské exilové vlády. | Foto: ČTK

S čínským ministrem kultury Antonín Staněk mluvil mimo jiné o spolupráci na kulturních projektech, nad kterými mají záštitu příspěvkové organizace českého ministerstva kultury, jako třeba Národní muzeum nebo Pražský filharmonický sbor.

Podle Staňka se poté, co čínské úřady zaznamenaly prohlášení nového primátora Hřiba, některé instituce, které mají v názvu "pražský", setkávají s rušením svých vystoupení. Což je případ orchestru PKF - Prague Philharmonia. Ministr Staněk se podle svých slov tomuto tématu se svým čínským kolegou krátce věnoval.

Problém orchestru PKF

PKF - Prague Philharmonia měla v Číně vystoupit na přelomu září a října na 14 koncertech, k čemuž už získala povolení. "O to větší bylo naše překvapení, když nám organizátor koncertního turné sdělil, že ze strany Ministerstva kultury Čínské lidové republiky dojde k odebrání povolení k veřejným vystoupením našeho orchestru v Čínské lidové republice, tedy k faktickému zrušení turné. Musíme důrazně odmítnout podmínky čínské strany, kdy znovu povolení k vystoupení je podmiňováno kritickým okomentováním výroků a postojů vedení Hlavního města Prahy směrem k Čínské lidové republice," sdělil předseda správní rady orchestru PKF - Prague Philharmonia Martin Klimpl.

"Podmiňování šíření kulturních zážitků zaujetím politických postojů považujeme za nepřípustné," dodal.

Server Hlídacípes.org už vloni psal o neuskutečněném turné PKF - Prague Philharmonia, která měla do Číny zamířit roku 2016. Když ale slovenský prezident Andrej Kiska přijal tibetského duchovního vůdce dalajlamu, čínská ambasáda v Praze odmítla vydat víza slovenským členům orchestru. Velvyslanectví trvalo na tom, že členové souboru, kteří jsou držiteli slovenského pasu, odjet nesmějí. Vedení orchestru na takovou podmínku odmítlo přistoupit a předjednané turné bylo zrušeno.

Jiná tělesa problémy nemají

Například Pražský filharmonický sbor, o němž ministr Staněk mluvil v první verzi zprávy agentury ČTK, podobné potíže zatím nemá. "Nemáme žádnou informaci od pořadatele, že by tři koncerty na Mezinárodním hudebním festivalu v Hongkongu neměly proběhnout, a v kontaktu jsme stále," reagovala ředitelka sboru Eva Sedláková na dotaz Aktuálně.cz.

Ani Pražský komorní orchestr, který nyní se dvěma čínskými subjekty jedná o turné v letech 2021 nebo 2022, problémy nezaznamenal. "Zatím jsme nepocítili žádnou reakci, která by nás nějakým způsobem omezovala nebo něco přikazovala," reaguje pro Aktuálně.cz ředitel orchestru Vladimír Darjanin. "Přirozeně, kdyby se něco takového stalo, jednoznačně se postavíme na stranu práva a demokracie," dodává.

Stejně tak Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK se v tuto chvíli necítí být ovlivněn primátorovými slovy. "Žádnou bezprostřední reakci jsme nyní neobdrželi. V Číně jsme dosud absolvovali tři turné," vzkázal ředitel orchestru Daniel Sobotka.

Aktuálně.cz oslovilo také Českou filharmonii, která do Číny zamíří příští měsíc a měla by v budoucnu spolupracovat s kulturním centrem v Nankingu. "Nedostala se ke mně informace, že bychom museli cokoliv komentovat," reaguje mluvčí České filharmonie Luděk Březina.

Primátor zkusí zajistit alternativu

Primátor Hřib očekává, že s podobným požadavkem jako orchestr PKF - Prague Philharmonia budou osloveny i další instituce. "Spolu s naší paní radní pro kulturu Hankou Třeštíkovou (z hnutí Praha sobě) se osobně zasadíme o to, aby rozhodnutí městské rady ohledně vztahu s Pekingem na ně nemělo negativní dopad. Výpadek vystoupení v Číně lze nahradit jinými zahraničními destinacemi a můžeme se odrazit od sítě pražských partnerských měst. Využiji k tomu i kontakty získané při mé nedávné cestě na Tchaj-wan, protože naše hudba má dobré jméno v celé jihovýchodní Asii," sdělil Hřib.

Pražský magistrát byl v souvislostech s Čínou od nástupu nové koalice několikrát zmiňován. Praha se například opět rozhodla v březnu vyvěšovat na budovu magistrátu tibetskou vlajku. Pozvání k setkání také dostal předseda tibetské exilové vlády Lobsang Sangay.

Vedení města začalo rovněž jednat s Pekingem o změně takzvané sesterské smlouvy, kterou s čínským městem uzavřelo minulé vedení Prahy. Z něho chce současné vedení Prahy odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu.

Primátor Hřib také nedávno oznámil, že čínský velvyslanec na novoročním setkání pražského primátora s diplomatickým sborem usiloval o odchod tchajwanského diplomata, což Hřib odmítl. Hlavní město to oznámilo na konci března poté, co stejné čínské žádosti při setkání s diplomaty vyhovělo ministerstvo průmyslu a obchodu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Keňané volili prezidenta, poslance a senátory, komise může sčítat hlasy až týden

Keňané v úterý volili nového prezidenta, členy obou komor parlamentu a zástupce místních správ. I když se volební místnosti oficiálně uzavřely již v 16:00 SELČ, hlasování bylo podle BBC prodlouženo v místech, která se otevřela později. Hlavním tématem předvolební kampaně bylo řešení ekonomických problémů země. Na sečtení hlasů má volební komise maximálně sedm dní.

K letošním volbám se zaregistrovalo 22 milionů voličů. Keňská volební komise uvedla, že očekává volební účast kolem 60 procent. V posledních volbách v roce 2017 se k urnám dostavilo téměř 80 procent voličů.

O prezidentský post se ucházeli čtyři kandidáti. Vítěz nahradí dosavadní hlavu státu Uhurua Kenyattu, který po ukončení dvou mandátů nemá právo znovu kandidovat.

Keňské volby v minulosti provázely spory, obviňování z podvodů a také násilí. Jak píše agentura Reuters, Keňanům dělají největší starosti rychle rostoucí ceny potravin a hluboce zakořeněná korupce, takže mezi nimi panuje malá důvěra v to, že nová vláda něco změní.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Varnsdorfská textilka Velveta míří do insolvence, má dluhy přes 300 milionů

Tradiční výrobce oděvních textilií, společnost Velveta z Varnsdorfu na Děčínsku, nebyla schopna dostát svým závazkům vůči věřitelům, které přesahují 300 milionů korun. Byla proto nucena podat na sebe insolvenční návrh, informovaly dnes na webu Hospodářské noviny (HN).

Historie firmy sahá do roku 1777, kdy Josef Franz Anton Fröhlich zřídil ve Varnsdorfu tkalcovskou dílnu. Společnost se specializovala například na výrobu manšestru, dyftýnu nebo sametu. Sortiment doplňovaly oblekové tkaniny či tkaniny pro bytový dekorační textil a lůžkoviny.

"Ekonomická situace dlužníka se opět zhoršila s neočekávaným a razantním nárůstem cen elektřiny a plynu, který započal na konci roku 2021. Zvýšením cen energií se skokově zvýšily náklady na výrobu a na vlastní provoz obchodního závodu dlužníka," uvádí insolvenční návrh podaný ke Krajskému soudu Ústí nad Labem 8. srpna. Společnost s novými klienty vyjednala nové ceny, u dříve sjednaných zakázek se jí však nepodařilo zahrnout vyšší náklady, a proto nebyla schopna udržet svůj provoz v chodu.

Nadále však existují firmy Velveta Varnsdorf a Velveta Textilie, napsaly HN. První se podle obchodního rejstříku zabývá rozvodem tepla a elektřiny či barvením a chemickou úpravou textilií, druhá společnost se věnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy